1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Partilerin hayalleri de büyük: Hedefler aday sayısını geçiyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Partilerin hayalleri de büyük: Hedefler aday sayısını geçiyor

A+A-

Son 32 güne girdik... Aday listelerinin belli olmasıyla sahaya çıkma aşamasına gelen partiler, milletvekili sayısı hedefleriyle de dikkat çekiyorlar.

Örneğin…

2002’den bu yana tüm seçimleri kazanan ve araştırmalara göre 24 Haziran’ın da favori partisi olan AK Parti’nin hedefini geçtiğimiz günlerde İl Başkanı Ayhan Salman açıkladı, biz de bu sütunlarda yayınladık:

“Bursa’dan toplam 14 milletvekili çıkarmayı hedefliyoruz.”

Arkasından…

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’la konuşmamızda iddiasına tanık olduk.

Hazırladığı aday listesini partisinin Genel Merkezi’ne kabul ettirerek uzun süredir hiçbir partide olmayanı gerçekleştirmenin moraliyle hedefini açıkladı:

“1. Bölge’de 5 ve 2. Bölge’de 3 olmak üzere 8 milletvekili hedefliyoruz.”

Bu sayılara CHP’nin hiç ulaşamadığını anımsattığımızda şu cevabı verdi:

“Genel Merkez’de yapılan detaylı bir kamuoyu araştırması var. Orada Bursa ile ilgili sonuçları gördüm ve umutlandım.”

Gerçi…

İlk seçimi, ama İYİ Parti de iddialı. Konuştuğumuz dostlar, “Kamuoyu araştırmaları Bursa’dan 7 milletvekili çıkaracağımızı gösteriyor” diyorlar.

MHP ise milletvekili sayısını 2 kat arttırmayı hedefliyor. Bu da, MHP için 4 milletvekili hedefi anlamına geliyor.

Yanı sıra…

24 Haziran seçimi sonucunu etkileyecek 2 parti daha var. Biri, Millet İttifakı’na katılıp baraj engelinden kurtulan Saadet Partisi.

Özellikle yönetimler çok heyecanlı ve çok da iddialı. Refah’tan bu yana milletvekili çıkaramadıkları, hatta tabanı AK Parti’ye kaptırdıkları Bursa’da sokak çalışmasıyla milletvekili çıkarma peşindeler.

Sessizce çalışan HDP ise 2015’te 7 Haziran seçiminde elde edip 1 Kasım seçiminde kaybettiği tek milletvekilini geri alma peşinde.

Bunun için Sırrı Sakık’ı aday yapmak istediler, ama kabul etmeyince İl Başkanı Yüksel Akgün’le çıktılar.

Sonuç olarak…

Bursa’nın milletvekili sayısı 18’den 20’ye çıktı. Fakat partilerin hedefledikleri milletvekili sayısı 35’e ulaştı.

Yani…

Partilerin hedef ve hayalleri listenin çok ötesine geçmiş durumda. Aslında bu da güzel. Çünkü, siyaset iddia işi ve iddiasız partilerle seçimin cazibesi olmuyor.

Gerçekçi olmak kaydıyla iddia büyük olursa, seçime heyecan gelir.

 

Partiler sahaya çıkmaya hazırlanıyor

 

Listesini en erken açıklayan parti olan MHP aday tanıtımını da en erken yaptı. Pazartesi günü diğer partilerin listelerini merak ederken, MHP adaylarını tanıtıp seçim hazırlığına başladı. Dün de Saadet Partisi adaylarını tanıttı.

Yanı sıra…

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katılımıyla AK Parti adaylar toplantısını dün öğleden sonra yaptı. Akşam da CHP adayları ilk toplantılarını yapıp nasıl bir strateji izleyeceklerini konuştular.

 

Esgin ilk günden sahaya çıktı, Mustafakemalpaşa-Karacabey coştu

 

3.-yazi-icin-mustafa-esgin-ilk-gun-karacabey-mustafakemalpasa-ziyareti.jpgAdının AK Parti Bursa milletvekili adayları listesinde yer alması kimse için sürpriz olmadı. Çünkü, Mustafa Esgin daha kurulduğu ilk günden beri AK Parti’nin verdiği her görevi tartışmasız üstleniyor.

Hatta…

Kuruluşta adı Kurucu İl Başkanı olarak da geçti. Değişik dönemlerde il yönetim kurullarında görevler aldı. 30 Mart 2014 yerel seçiminde AK Parti Nilüfer Adayı olarak yüksek performansıyla ilgi çekti.

Mesleği yanında insan ilişkilerinde de çok başarılı olan Dr. Mustafa Esgin 1 Kasım seçiminde başvuru yapmadığı halde aday gösterilmişti.

Bu kez…

AK Parti listesinde 1. Bölge ikinci sıra adayı olarak onore edildi. Tanıdığımız için biliyoruz, Mustafa Esgin bu kampanyanın en çok çalışan ve konuşulan isimleri arasında iz bırakır.

Nitekim…

Listenin açıklanmasından sonra Emirsultan’a gidip dua etti. Oradan da Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’ın sokak iftarına yetişti.

Ardından…

Karacabey’e geçip Belediye Başkanı Ali Özkan ve aday adaylarından Murat Erol’la birlikte teravih sonrası vatandaşla sohbet etti.

Görüldü ki…

Esgin’in seçim bölgesi Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya güvence gelmiş. Bu coşku ilk günden sahaya çıkan Esgin’in ziyaretine fazlasıyla yansıdı.

 

İYİ Parti teşkilatı listenin arkasında

 

4.-yazi-icin-iyi-parti-yildirim-sokakta.jpg24 Haziran İYİ Parti’nin ilk seçimi olacak. Yeni bir parti olduğu için dikkatler üzerinde, doğal olarak heyecan da yüksek.

Nitekim…

Teşkilatlar bunun farkında oldukları için, aday listeleri belli olur olmaz sokağa çıktılar ve çalışmaya başladılar.

İYİ Parti Yıldırım İlçe Başkanı Erkan Subaşı’nın organizasyonuyla 2. Bölge adaylarından Hasan Toktaş ve Serpil Aslantürk vatandaşla buluşan ziyaretler yaptılar. Subaşı da “Teşkilat olarak İYİ Parti aday listelerinin arkasındayız” açıklaması yaptı.

 

20 yıldır Bursa’nın geçmişini bugüne yaşatan dergi: Bursa’da Yaşam

 

5.-yazi-icin-bursada-yasam-dergisi---olay.jpgGazetelerin zaman zaman ek verdikleri bilinir. Bursalılar bu alışkanlığı 20 yıl önce farklı boyuta taşıyan Bursa’da Yaşam’la tanıştı.

Aslında…

Bursa’da Yaşam ideallerin ortaya konduğu bir proje oldu.

Olay Medya Genel Müdürü Mehmet Ali İnan’ın projesi olarak yaşama geçen bir kent tarihi ve kültürü dergisi olarak planlandı. Genel Yayın Müdürü olarak Nahit Kayabaşı her harfine kadar emek verdi.

1998 yılında Bursa ile tanışan Bursa’da Yaşam 20 yıldır her 19 Mayıs ve 29 Ekim’de okurlarıyla buluşuyor.

Üstelik…

Olay okurları tam bir belgesel olduğu için kitaplıklarına koyuyorlar.

Çünkü…

Bursa’nın tüm yönleriyle geçmişini bu kadar ayrıntılı, tarafsız ve bilgiye dayalı yansıtan bir başka yayın yok.

Son sayıda…

Gemlik’i dünden bugüne taşıyan Bursa’da Yaşam yine çok özel bir yayın ortaya koydu. Sayfaları çevirirken, Gemlik’le ilgili bilmediğimiz ne çok şey olduğunu da fark ettik.

Onun için…

Yayına hazırlayan ekip kadar, Gemlik’in geçmişini bugüne tanıtma kararlılığı gösteren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ı kutluyoruz.

Biliyoruz ki…

Tarih geçmişi ve yaşayan kent kültürüyle Bursa’nın her ilçesinde aynı potansiyel var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.