1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Partilerin kongre süreçleri koalisyona etkili olur mu?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Partilerin kongre süreçleri koalisyona etkili olur mu?

A+A-

Geçen haftaya kadar Ankara’da gündem koalisyon arayışları ile erken seçim tartışmaları arasında gidip geliyordu. Koalisyonu da AK Parti’nin CHP ile mi, yoksa MHP ile mi kuracağı merak ediliyordu.

Şimdiyse…

Terörün ortaya çıkardığı yeni bir tablo var. O tablo içinde hükümetin kararlılık sergilemesi ile de farklı bir noktaya gelindi.

Bu sütunlarda dün aktardık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de söylediği gibi, “şu anda CHP koalisyona daha açık” bir görüntü veriyor.

Bundan da şunu anlıyoruz:

Seçimin yenilenmesi, siyasi partilerin ve özellikle de hükümetin önceliği olmaktan çıkmış durumda.

Hükümeti kurma görevini alan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önündeyse iki seçenek var. Koalisyonu ya CHP ile kuracak, ya da MHP ile ortaklık yapacak.

Gerçi…

Kamuoyuna yansıyanlardan MHP ile görüşmeler tıkandığı anlaşılsa bile, her an kaldığından daha canlı bir yerden başlama olasılığını göz ardı edilmemeli.

İzlenimimiz şu:

Önümüzde iki partinin kongre süreçleri var. AK parti eğer erkene almazsa eylül ayında kurultay yapacak. CHP ise ağustos ayında delege seçimlerini yapıp eylülde ilçe kongrelerine başlayacak.

Bu noktada…

Daha farklı bir teşkilat yapısına sahip AK Parti’de bilinen ve tartışılmayan bir otorite var.

Yine de…

Oy kaybı yaşanan bir seçim sürecinin ardından, partinin yeni yönetimi için zafiyet anlamına gelebilecek çıkışların yaşanmaması için kurultay önlemi düşünülmesi son derece makul.

CHP’deyse durum biraz daha farklı.

Önseçimle gelen milletvekillerinin sesleri daha güçlü çıkıyor, önseçim yapan parti örgütleri de kendilerini daha güçlü görüyorlar.

O bakımdan…

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon yakınlaşması gerekçeleri arasında, kurultaya giderken siyasi konumu güçlendirme isteğinin yansıması da görülüyor.

Kısacası…

Ankara siyasetinde, terörün ortaya çıkardığı teröre karşı yumruğunu gösteren devlet görüntüsüyle birlikte, AK Parti ve CHP’nin kurultay/kongre süreçleri de koalisyon görüşmelerini etkileyici neden olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle…

Parti içinde ve özellikle seçim döneminde yerine getiremediği kimi beklentiler nedeniyle eleştirilme riski gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultaya koalisyon ortağı olarak girmek isteyebilir.

Bu da siyaset hamlelerinden biri.

 

Hükümet terör harekatıyla küresel desteği de arkasına aldı

 

Siyasetin seçim tartışmalarını aşamadığı, koalisyon görüşmelerinin de sonuçlandırılamadığı bir süreç yaşanıyordu. Hatta, hükümete ve özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik beklentiler üzerinden suçlamalar gündeme geliyordu.

İşte…

Böyle bir süreçte, IŞİD üzerinden başlayan operasyonlar hükümete hiç beklemediği bir anda uluslararası konjonktürün desteğini getirdi.

Yani…

Bir süredir dış ilişkilerde yaşanan sorunlara karşın, uluslar arası açıklamalar AK Parti’den yana desteğe dönüştü. Amerika ile uzun süredir soğuk ve gergin olduğu gözlenen ilişkiler bir anda yeniden yükselen değer haline geldi.

Sürecin değişim noktası önemli.

Her şey…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in söylediği ve dün bu sütunlarda aktardığımız gibi, “çözüm süreci için gösterilen müsamaha ve sabır” sona erdiği için PKK’ya yönelik operasyonlara başlandı.

Kısa süreçte başdöndürücü gelişmeler yaşandı.

Öyle ki…

Amerika ve Avrupa başkentlerinden Kürt hareketi üzerinden PKK’ya yapılan “Türkiye ile uzlaşın, terör olmasın” çağrıları Kandil’de Türk jetlerinden bırakılan bombalardan daha etkili olmuşa benziyor.

Düne kadar Türkiye’ye karşı kabul gördüklerini düşünenlerde, anlaşılan o ki vazgeçilme paniği yaşanıyor. Bu da bombadan daha etkili.

Gerçi…

Bazı çevreler “hükümetin erken seçim için ülkeyi savaşa soktuğu” tepkisini gösteriyorlar, ama teröre karşı yapılan her harekat iç kamuoyunda da büyük destek buluyor.

Böylece…

Gündem bir anda teröre karşı devletin sert yumruğuna döndü. Bu gidişat da Ankara’da devam eden koalisyon görüşmelerini etkiledi.

 

En çok etkilenen parti HDP oldu

 

Elimizde kamuoyu araştırması yok, ancak gözlemlerimiz var. Suruç’ta patlayan bombayla mağdur duruma düşen HDP, sonrasındaki gelişmeler ve teröre karşı harekat sonrası en büyük sıkıntıyı yaşayan parti oldu.

Özellikle…

Aralarında Bursa’nın da yer aldığı metropol kentlerde yapılan sokak eylemleri ve gösteriler batı seçmenini tedirgin etti.

O bakımdan…

Seçim sürecinde yükselen yıldız olan ve herkesin sempatisini toplayan HDP sıkıntılı. Aynı sıkıntı, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarına da yansıyor. Bu ortamda harekata karşı açıklama yapmak gerçekten çok zor.

 

Ev arkadaşlarıyla buluşmak için pazar günü Bursa’ya geldi

 

 

 

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar genç ve enerjik bir isim. İlk dönemi olmasına karşın, İstanbul’da performansıyla öne çıktı. Sorumluluğunu üstlendiği ilçe de Beşiktaş olduğu için dikkat çeken belediye başkanı haline geldi. Önümüzdeki süreçte adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

Geride kalan seçim döneminde Bursa’ya gelip CHP’nin milletvekili adayları Prof. Dr. Lale Karabıyık ve Erkan Aydın’ın kampanya çalışmalarına katılmış, rüzgar estirip dönmüştü.

O çalışmaya…

Üniversite yıllarında ev arkadaşı olduğu Bursalı sanayici Gürel Yılmaz için katıldığını biliyoruz.

Nitekim...

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve eşi Özlem Hazinedar pazar günü yine Gürel Yılmaz ve eşi Lale Yılmaz’ın konuğu olarak Bursa’daydılar. Üniversite yıllarının 3 ev arkadaşı olarak Murat Hazinedar, Gürel Yılmaz ve Engin Denizli yıllar sonra Bursa’da bir pazar sabahı kahvaltıda buluştular.

Gürel Yılmaz’ın organizasyonuyla Cumalıkızık’ta kahvaltı yapıldı, sonra da protokolsüz olarak Bursa turuna çıkıldı, kentin tarihi ve özel köşeleri gezildi.

Başkan Hazinedar ve eşi Özlem Hazinedar sabah feribotla geldikleri Bursa’dan akşam saatlerinde yine feribotla ayrılıp İstanbul’a döndüler.

 

Cüneyt Çakır’dan İskenderoğlu’na forma

 

Türkiye’nin uluslar arası gururu haline gelen futbol hakemi Cüneyt Çakır hafta sonu Bursa’daydı. Cüneyt Hoca, çok sevdiği İskender Kebabı için Botanik Park’taki Müze Restoran’ın yolunu tutu.

Kebaptan sonra da imzalı hakem formasını İskender Kebabı’nı dünya markası haline getiren Yavuz İskenderoğlu’na armağan etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.