1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Peşmerge geçişine MHP yorumu: Bir taşla çok kuş vurmak istendi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Peşmerge geçişine MHP yorumu: Bir taşla çok kuş vurmak istendi!

A+A-
Tam da 29 Ekim günü Kuzey Irak sınırımızdan girip Türkiye topraklarını koridor haline getirdikten sonra Suriye sınırımızdan Kobane`ye geçtiler.
Topraklarımızın koridor olması tartışılırken, geçişin Cumhuriyet Bayramı`nın kutlandığı güne gelmesi Türkiye`nin sinir ucu hassasiyeti gösterdiği bir boyuta ulaşması bakımından daha farklı tartışmalara yol açtı.
Nitekim...
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman da bu noktada partisi adına hassasiyetortaya koydu.
Cuma akşamı Olay Televizyonu`ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimizde şunu söyledi:
"Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak ikinci Habur rezaletine şahit oluyoruz.  Türkiye birinci Habur rezaletini unutmadı. Bu ikincinin de ondan farkı yok."
 

Düşüncesi şu:
"100-150 civarı peşmerge ne yazık ki Obama`nın -talimatı demeye dilim varmıyor- talebi üzerine hükümetin izniyle sınırlarımızdan geçtiler, `Biji Obama` diye bağıranlar da bizim vatandaşlarımız. Bu millet bunu hak etmiyor, biz buna layık değiliz."
Bu noktada...
Peşmergelerin geçişinin Meclis`te MHP desteğiyle kabul edilen tezkereye bağlanmasına da tepki gösterdi:
"Ülke sevdalısı insanlar olarak, bölünmez bütünlüğümüz konusunda üst düzey hassasiyet taşıyan hareketin mensupları olarak Türk Silahlı Kuvvetleri`nin elini güçlendirmek için hep Evet oyu kullandık."
Şuna dikkat çekti:
"Son tezkere yeni bir tezkere değil, mevcudun süresi uzatıldı, biz de olumlu oy kullandık."
Ardından...
"Tezkerede `yabancı silahlı kuvvetler` ifadesi yer alıyor. Peşmerge bir ülkenin silahlı kuvveti değil. Ne idüğü belirsiz, o bölgede Kuzey Irak Kürt Yönetimi diye facto  oluşturuldu" dedi ve kaygısını ortaya koydu:
"Uluslararası hukukta karşılığı ve yeri olmayan bu eylemle, meseleyi uluslararası platforma taşıyıp hukuki bir zemine oturtma amacı da olan farklı bir kalkışmayla karşı karşıyayız. Bir taşla bir çok kuş vurmak istiyorlar. Böyle bir maksat söz konusu."
 
 
 
***
 
Büyükataman`dan çok çarpıcı açılım yorumu
 
 
 
 
MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman yürütülmekte olan açılım sürecini eleştirirken çok çarpıcı bir yorum yaptı:
"Terör örgütüyle müzakere olmaz, mücadele olur. Ne yazık ki gelinen noktada bırakın müzakereyi, belli konularda mütareke yapmak için mutabakat sağlandı."
Bu noktada...
Kamuoyunda Kobane kalkışması olarak kabul edilen olayların Öcalan`ın bir işaretiyle başlayıp bir işaretiyle bittiğini ifade etti. "Öcalan bu durumda örgütün tek hakimi mi, yoksa sağduyulu kişi mi?" sorusuna ise şu cevabı verdi:
"Bebek katili."
 
 
 
***
 
Büyükataman`a göre asıl hedef Kürdistan
 
 
 
 
Şanlıurfa`ının Suruç ilçesi karşısındaki kentin adının aslında Arap Pınarı olduğunu vurgulayan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, ardından Esad rejiminin Ayn-el Arab adını verdiğini anımsattı ve "Kobane nereden çıktı?" diye sordu.
Sonra da şunu söyledi:
"Asıl hedef, aralarında Türkiye`nin de yer aldığı bu bölgede 4 parçalı Kürdistan kurma hayal. Öncelikli adım demokratik özerklik, sonra federasyon, daha sonra da bağımsız Büyük Kürdistan. Asıl hedef bu."
 
 
 
***
 
MHP`de teşkilat nasıl isterse adaylar öyle belirlenecek
 
 
 
 
Olay Televizyonu`nda yayınlanan Her Açıdan programında cuma akşamı konuk ettiğimiz MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman`a hızla yaklaşmakta olan milletvekili genel seçimine yönelik MHP`nin aday belirleme yönetimini de sorduk.
Önce...
Aday belirleme konusunda MHP`nin bakışını ortaya koydu:
"Genel Merkez olarak, öncelikle kendi parti tabanınız başta olmak üzere, o mahalde bulunan vatandaşların bakışlarını, vilayetlerinde kimlerle parlamentoda temsil edilmek istediklerinin tespit edilmesini önemsiyoruz."
Şunu anımsattı:
"2002 ve 2007 genel seçimlerinde hem tabanımız ve partili arkadaşlarımızın nabzını tutan, hem de vatandaşın yaklaşımını ortaya koyan kamuoyu araştırmalarını dikkate alan yaklaşımımız oldu."
Ardından...
"Önümüzdeki süreç de farklı olmayacak" dedi ve şunu açıkladı:
"MHP Genel Merkezinde il başkanlarımızın katıldığı toplantıda Genel Başkanımız, aday tespit yönteminin teşkilatlarımızın talepleri istikametinde şekilleneceğini açıkladı. Yani, `Siz ne istiyorsanız onu yapmaya hazırız`dedi."
Bu sözlerin anlamını şöyle açtı:
"Eğer sağlıklı üye yapısı var, hakim nezaretinde önseçim yapılsın deniyorsa, hakim nezaretinde önseçim olacak. Merkez yoklaması isteniyorsa, adaylar merkez yoklamasıyla belirlenecek."
Şunu vurguladı:
"Aday tespiti konusunda Genel Merkez dayatma içinde olmayacak. Teşkilatın, tabanın ve vatandaşın yaklaşımı kabul edilecek."
 
 
 
***
 
MHP kongrelere müdahale etmeyecek
 
 
 
 
MHP`de kongreler 17 Kasım`da başlayıp 26 Şubat`ta sona erecek.
7 Hazirandaki genel seçime "güçlü, dinamik ve iktidar sorumluluğu taşıyabilecek donanımda" teşkilatlarla hazırlanmak istediklerini söyleyen MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman şu mesajı verdi:
"Bugüne kadar en demokratik kongreleri MHP yaptı. Çok adaylı kongrelerimiz oldu. Genel Merkezimiz bundan önce olduğu gibi, yine müdahale etmeyecek. Kongrelerimiz demokratik olgunlukla, örnek olacak şekilde tamamlanacak."
 
 
***
 
Muhalefet temkinli: Erken seçim kararı sürpriz olmaz
 
Haziran ayındaki milletvekili genel seçiminin erkene alınması yolunda ilk adım Adalet ve Kalkınma Partisi`nden geldi. Biz de "Seçim nisanda" başlığıyla bu sütunlara taşıdık.
Haber Türkiye`de ilk kez bu sütunlardan duyuldu. Sonrasında yaygın medyanın gündemine girdi.
Fakat...
Muhalefet partilerinin kabullenip hazırlığa başladığı süreçte AK Parti sözcüleri bu kez "Gündemimizde böyle bir çalışma yok" açıklaması yaptı.
Buna karşın...
Hem CHP hem de MHP temsilcileriyle yaptığımız konuşmalarda, "Seçim 7 Haziran`da ve zamanında olacak"açıklamasına temkinli yaklaştıklarını gördük.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.