1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Petrol fiyatları düşüyor
Petrol fiyatları düşüyor

Petrol fiyatları düşüyor

Aşağı yönlü risklere dikkat çeken Bakan Şimşek, ``Petrol fiyatları düşüyor. Bu cari açığı daha da azaltacak. Petrolde 10 dolarlık düşüş cari açığının GSYH`ye oranını yüzde 0,6 çekiyor`` dedi.

A+A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emtia fiyatlarındaki düşüşten dolayı Türkiye'nin çok ciddi bir rüzgarı arkasına alabileceğini söyledi.
 
Bakan Şimşek, 'Türkiye Özel Sermaye Forumu 2014'te yaptığı konuşmada, cari açıkta iyileşme olduğunu ve ihracattaki artış hızının ithalatı aşmaya başladığını vurguladı.
 
Açığın finansman kalitesinde de iyileşme olduğuna dikkati çeken Şimşek, şu anda açığın hemen hemen tamamı uzun vadeli krediler ve borç yaratmayan doğrudan sermaye girişleri ile finanse edildiğini kaydetti.
 
Aşağı yönlü riskler
 
Kısa vadeli bakıldığında jeopolitik gerginliklerin ve Avrupa'da toparlanmanın gecikmesinin bir risk olduğunu dile getiren Şimşek, ''Aşağı yönlü riskler de var. Petrol fiyatları düşüyor. Bu cari açığı daha da azaltacak. Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık düşüş Türkiye'nin cari açığının GSYH'ye oranını yüzde 0,6 düşürüyor. Gelişmekte olan ülkelerin bir kısmı emtia fiyatlarındaki artıştan nemalandılar. Biz ise çok zarar gördük. Şimdi, emtia fiyatlarının düşüşünden dolayı Türkiye, çok ciddi bir rüzgarı arkasına alabilir'' diye konuştu.
 
Çin hız kesecek
 
Gelecek 10 yıl içerisinde Çin'in eskisi kadar büyümeyeceğinin herkesçe bilindiğine dikkat çeken Bakan Şimşek, ''Emtia fiyatları geçmiş 10 yıldaki kadar artmayacak. Muhtemelen reel olarak düşmeye devam edecek. Bu Türkiye için net olumludur. Özellikle cari açık açısından. Aynı zamanda büyüme açısından, enflasyon açısından'' dedi.
 
Reel sektörde risk yok
 
Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'ye ilişkin gündeme getirilen kaygılarından bir tanesinin reel sektörün döviz açık pozisyonu olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
''Açık ve net olarak söylüyorum. Reel sektörün döviz borcunun yüzde 95'ine yakını uzun vadelidir. İkincisi, Türk şirketlerinin yüzde 63'ünün hiç döviz borcu yok. Türk şirketlerinin yüzde 88'inin döviz borcu olanların döviz geliri var. Geriye bir yüzde 12 kalıyor. Onların analizini de yaptık. Bunlar önemli ölçüde küçük ve orta ölçekli şirketler. Hangi akıllı yabancı banka, bunlara borç verir, onlara da şaşırıyoruz. Dönüp dolaşıyoruz. Muhtemelen kendi paralarıdır, diye düşünüyoruz. Reel sektörün döviz pozisyonunun açığında risk yok.''
 
Kayıt dışı ile mücadele artacak
 
-Kayıt dışı ile mücadele çok güçlü bir şekilde devam edecek. Yakında bu konuda yeni bir mücadele eylem planı açıklayacağız.
 
-Enflasyon beklentilerinde bir kötüleşme var, ancak Merkez Bankası gereken adımları attı ve beklentilerdeki kötüleşme duracak.
 
-Türkiye, 2017'de nominal olarak bütçe fazlası vermeye başlayacak. Bu yılki açığımız OECD ortalamalarının dörtte birinden az.
 
-AB süreci kurumsal kalitenin iyileştirilmesi noktasında en önemli referans noktamızdır. Süreç güçlü bir şekilde devam edecek.
 
-Büyüme potansiyelinin düştüğü bir ortamda Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde farklılaşacak. Bunun zeminini şimdiden hazırlıyoruz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.