1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Proje sil baştan: Hızlı trene Mezitler’de yeni güzergâh!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Proje sil baştan: Hızlı trene Mezitler’de yeni güzergâh!

A+A-

Zaman zaman anımsatıyoruz… Bu dönem Bursa’yı ilgilendiren iki büyük ulaşım projesi var. Bunlardan biri İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi. O proje yolunda ilerliyor.

Ne var ki…

Bursa’nın yıllardır özlemle beklediği hızlı tren projesi bir türlü yürümüyor. Hem de 12 Aralık 2012’de “2016’da binebilme” dualarıyla temeli atılmasına karşın resmen durdu.

Bu sütunların okurları gelişmeleri biliyorlar. 23 Kasım 2015 günü “Hızlı tren çok gecikir, belki hiç gelemez bile” başlığıyla, Ankara’da yaşayan ve Bursa yatırımlarını yakından izleyen dostumuzun değerlendirmesine yer verdik:

Bir...

"İhalesi yapılan 393 milyon lirayla inşaatın Yenişehir'e kadar bitmesi gerekiyordu. Fakat para bitti. Yeniden ödenek de aktarılamıyor. O nedenle yeniden ihale yapmak gerekiyor."

İki...

"Ulaştırma Bakanlığı'nda farklı bir görüş ortaya çıktı. Bugünkü değerlendirmelerle Bursa projesinin hatalı olduğu düşünülüyor. Bu da ihalenin kapsamını genişletiyor."

Yani...

"Durum pek iç açıcı değil. Bursa'nın hızlı tren projesinin, güzergah dahil tümüyle yeniden yapılması gerekiyor."

İşte…

Bu değerlendirme doğrultusunda Ankara’da yeni hareket başladığı kulağımıza geldi. Daha açık söylemek gerekirse, TCDD tamamen duran Bursa’nın hızlı treni için yeniden dosyayı açtı ve çalışmaya başladı.

Dahası...

İlk adımın da güzergah için atıldığı ve hızlı trende rotanın Mezitler’e döndüğü duyumu kulağımıza geldi.

Aslında…

Mezitler güzergahı proje için yeni değil. Nitekim 2 Kasım 2014 günü “Hızlı tren Bilecik’te heyelana takıldı Mezitler’de yol arıyor” başlığıyla arayışı gündeme taşıdık.

Ne var ki…

TCDD daha sonra Mezitler’e girmeden Ahı Dağı’nın arkasından dolaşarak Osmaniye’ye ulaşma kararı aldı, ama o da bir türlü gerçekleşemedi.

Görünen o ki…

1 yıl önceki yeni güzergah arayışı yeniden gündeme geldi.

Gelişmeyi…

Bursa ve yatırımları ile ilgili her konuya çok duyarlı olan Ankara’daki dostumuzla yeniden konuştuk. Şunu söyledi:

Mevcut projedeki Yenişehir-Osmaneli bağlantısı mümkün gözükmüyor. O nedenle güzergah için Mezitler yeniden gündeme alındı.”

Şu bilgiyi de verdi:

Mezitler doğa yapısı nedeniyle yerüstünden geçilebilecek bir bölge değil, tünel açmak gerekiyor Çalışma o nedenle tünele döndü.”

 

Mezitler'de 2 seçenek, 2 de tercih

 

Yıllardır sonuçlandırılamayan Osmaneli/Bilecik-Yenişehir güzergahı yerine Mezitler'de hızlı trene yol aranırken iki seçenek üzerinde duruluyor.

Birincisi...

Ankara Yolu kuzeyinden, Ahı Dağı eteklerinden geçmek.

İkincisi...

Yolun güneyinde Uludağ eteklerinden ilerlemek.

Karayolu tüneli olmasına karşın yolun kuzeyi üzerinde daha çok duruluyor. Burada da iki tercih söz konusu:

Bir...

Mezitler'in bazı yerlerde yüzeyden, bazı yerlerdeyse tünellerle geçilmesi.

İki...

Düşük olasılık olmakla birlikte Bozüyük'te dağa girip İnegöl yakınlarından çıkacak tek bir uzun tünel de mümkün.

 

Açılan tüneller güzergahın problemi

 

Hızlı tren için ihalesi yapılan sözleşmede Bursa-Yenişehir etabı inşaat maliyeti olarak öngörülen 393 milyon lira tünellerde bitti ve yeni ödenek de aktarılamadı.

Bu kez Mezitler’i tünelle aşmayı planlayan ve hazırlığı süren yeni proje ise yeni güzergah öngörüyor. Bu da mevcut tünellerle uyum problemi çıkarıyor.

Ankara şimdi Mezitler’den gelecek güzergahın mevcut tünellerden geçirilip geçirilemeyeceğini araştırıyor.

Tüneller kullanılamazsa, bu kez de 393 milyon liralık harcama sorun olacak.

 

Hızlı trende güzergah değişse bile Yenişehir'den geçecek

 

Hızlı trenin Bursa-Yenişehir etabı için 12 Aralık 2012 günü 3 Bakanın katılımıyla Balat'ta temel atıldı. Sonrası için, yani Yenişehir-Bilecik etabı için proje aşamasına bile gelinemedi. Kaç kez güzergah değişikliği olduğunu sayabilmek bile güç.

O nedenle...

TCDD gündemine yeniden Mezitler'den geçişi alırken bir de merak oluştu:

Yenişehir bu yeni güzergahta yer alacak mı?

Soruyu...

Ankara'da yaşayan ve Bursa'daki her yatırımı yakından izleyen dostumuza sorduk. Şu cevabı verdi:

"Hızlı tren hangi güzergahtan gelirse gelsin, Yenişehir'den mutlaka geçecek. Çünkü geçmek zorunda."

Böyle düşünmesinin nedenini açıkladı:

"Yenişehir'de havaalanı var. Bugün arzu edildiği gibi kullanılamıyor olsa da çok önemli bir havaalanı ve özellikle de İstanbul'daki Sabiha Gökçen Havaalanı'nın alternatifi. O bakımdan Yenişehir devre dışı bırakılamaz."

Konuya biraz daha geniş baktı:

"Geleceğe yönelik ulaşım politikalarında Yenişehir tam bir kavşak noktası olarak yer alıyor. O bakımdan burada istasyon mutlaka gerekiyor. Çünkü havayolu-demiryolu entegrasyonu için gerekli."

Şunu da ekledi:

"Belki değişmesi düşünülen güzergah nedeniyle istasyon yerinde farklı bir tercih olabilir. Hem Yenişehir'i, hem de İnegöl sanayisini buluşturacak bir tercih yapılabilir."

 

MHP'de strateji savaşı... İmzalara karşı tüzük kurultayı!

 

Yılın son ayını olağanüstü kurultay ve değişim girişimleriyle hareketli geçiren MHP yeni yıla çok sakin girdi. Öncelikle de, toplanan imzaların MHP Genel Merkezi'ne teslim edilmemesi dikkat çekiyor.

Bunun nedeni de...

Kulisteki strateji savaşı olarak kendini gösteriyor.

Çünkü...

MHP'nin tüzüğün olağanüstü kurultayda genel başkan dahil seçime izin vermeyen maddeler içeriyor. Seçimli olağan kurultay tarihini ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 18 Mart 2018 olarak açıkladı.

O nedenle...

Değişim için yola çıkanlar da seçimli kurultay isteğiyle değil tüzük değişikliği kurultayı için delegelerden imza topladılar. Önce tüzük değişikliği için kurultayı toplayıp, ondan sonra seçimli olağanüstü kurultay hamlesi yapmayı planlıyorlar.

Fakat...

MHP Genel Merkezi de stratejik bir hamle yaptı ve 8-9-10 Ocak tarihlerinde Kızılcahamam'da toplanacak Merkez Yönetim Kurulu gündemine tüzük değişikliği maddesini almayı konuşmaya başladı.

Eğer...

MYK toplantısından tüzük değişikliği kararı çıkarsa toplanan imzalar anlamsız hale gelecek ve değişim isteyenler de yeni bir strateji geliştirmek zorunda kalacaklar.

İşte...

Toplanan imzaların teslim edilmeyip beklenmesinin nedeni bu. Yeniden imza toplamak zorunda kalmamak için MYK toplantısı ve alınacak karar bekleniyor.

Yani...

MHP'de yönetim ile değişim isteyenler arasında şu sıralarda tam bir strateji savaşı sürüyor. O düğüm ise hafta sonu çözülecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.