1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Raylı sistemde yeni hatlar: Hem metro, hem tramvay!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Raylı sistemde yeni hatlar: Hem metro, hem tramvay!

A+A-

Bursa’nın iki raylı sistemi var. İlk sırada, kent içi ulaşımın da omurgası olan Bursaray yer alıyor. Başlangıçta bazı bölümleri yer üstünden bazı bölümleri yeraltından gittiği için hafif raylı sistem olarak adlandırılan Bursaray artık metro tanımı içinde kabul ediliyor.

Çünkü…

Metronun tanımını oluşturan, “korumalı bir hat üzerinde yolculuk” yapılıyor olması yanında, kriterlerden biri olan 300 bin yolcu kapasitesini de aştı.

İkinci raylı sistemimiz ise şu sıralar Terminal Hattı inşaat çalışmaları başlayan tramvay ulaşımı.

İki ayrı raylı ulaşım sistemine sahip olmak ulaşım alternatifleri ve birbirini tamamlayan hatlar nedeniyle önemli avantaj.

Nitekim…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe metro ve tramvay hatlarının birbirlerine entegre olmaları konusunda duyarlı davranıyor. Sistemi işleten Burulaş da projelerini raylı sistem entegrasyonu üzerinden yürütüyor.

Bu kapsamda…

Ana gövde olarak Uludağ Üniversitesi’nden Kestel’e kadar aktarmasız ulaşım sağlayan ve dünyanın en uzun metro hatları arasına giren Bursaray’ın ikinci kolu da Arabayatağı-Emek arasında çalışıyor.

Siparişleri verilen yeni vagonların raya inmesinin ardından, vagon sayısı yeterli hale geleceği için Kestel-Emek hattı da aktarmasız olarak işleyecek.

Ne var ki…

Programa göre Emek yakın zamanda son durak olmaktan çıkacak.

Gerçi…

Önceleri Mudanya Yolu üzerinden hızlı trenle buluşmak üzere Balat’a uzatılması projesi hazırlandı, fakat Emek istasyonu sonrası yolun üstünden geçen Çevre Yolu Viyadüğü bu bağlantıyı zorlaştırdı.

O nedenle…

Metro, Emek İstasyonu’ndan sonra sağa dönüp Emek’in içinden geçecek ve Geçit’in kuzeyinde yeni yapılaşma bölgeye ulaşacak. Bu güzergahta özellikle Emek ve Geçit mahalle içi geçişleri yeraltından yapılacak.

Bir yandan bunun hazırlıkları sürerken, bir yandan da metroyu Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye uzatma çalışmaları başladı. Yerüstünden sağlanacak uzatmada Görükle metronun son durağı olacak, ama raylı sistem burada bitmeyecek.

Sonrası…

İzmir Yolu’nda oluşturulan yeni toplu konut bölgeleri nedeniyle Başköy’e kadar olan bölgeyi kapsayacak şekilde yer üstünden tramvay hatlarıyla sisteme entegre edilecek.

Bu bölüm için tramvayın kesinleşmiş bir karar olmadığını, banliyö treni benzeri bir hafif raylı sistem için de incelemeler yapıldığını vurgulamakta yarar var.

 

Mümin Aga’yı 23. yılında anıyoruz

 

Hakimiyet Gazetesi’nde çalıştığımız dönem, Mümin Gençoğlu’nun yaşamının bir bölümüne tanıklık ettik. Bulgaristan’da Jivkov yönetiminin asimilasyon ve zulmü nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan soydaşların sesini dünyaya duyurmak için Bal-Göç’ü kurarken yaşadığı heyecanı da yakından biliyoruz.

Herkesin sevdiği Mümin Aga 1991 seçiminde Anavatan Partisi’nden Bursa Milletvekili seçildi, ama kısa bir süre sonra trafik kazasında kaybettik.

Rahmetli Mümin Gençoğlu, vefatının 23. yılında yarın saat 11.00’de Emir Sultan Mezarlığı’ndaki mezarı başında anılıyor.

 

Hüseyin Şahin’den “demokrasiye katkı” plaketleri!

 

Plaketin üzerinde şu yazıyor: 1 Kasım 2015 seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti Demokrasi Hayatına katkılarınızdan dolayı şükranlarımı sunarım.

Altında ise Hüseyin Şahin - AK Parti Bursa Milletvekili imzası bulunuyor.

İşte…

Bugüne kadar ilk kez karşılaştığımız programla AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin şu günlerde ilçe turları yapıyor.

Gittiği ilçelerde öncelikle AK Parti’nin ilçe başkanlarına ve AK Partili belediye başkanlarına demokrasiye katkı nedeniyle teşekkür plaketleri veriyor.

Gördüğümüz kadarıyla, Şahin kendi seçim çevresi olan İnegöl ve Yenişehir’de plaket listesini biraz daha geniş tutmuş.

Çünkü bu iki ilçede muhtarlar da plaket alanlar arasında.

Nitekim…

Yenişehir’de 71, İnegöl’de 116 muhtara plaket hazırlatmış. Muhtarların yanı sıra, iki ilçedeki Ziraat Odaları gibi bazı sivil toplum örgütleri de plaket listesine eklenmiş.

İlgimizi çeken plaketleri AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e sorduk. Şunu söyledi:

Demokrasinin bayramı olarak adlandırdığımız bir seçimi geride bıraktık. Seçim süreci büyük bir kardeşlik havasında geçti. Bu havanın oluşmasında ve demokrasinin zenginleşmesinde emeği olduğunu düşündüğüm kadrolara birer anı plaketi vermek istedim.”

Şunu da ekledi:

Türk demokrasisi için önemli bir eşik olan her seçim, kuşku yok ki Türkiye’nin kazanımlarını da arttırır. Plaketlerin birer seçim anısı olarak kalacağı ve demokrasi yolunda motive edeceğini düşündüm.”

Bu arada…

AK Parti ilçe teşkilatlarının ziyaret edilip plaketlerinin verilmesinin ardından Şahin bir de il genelindeki 29 kadın muhtara yine aynı şekilde demokrasiye katkı plaketi vermeyi planladı.

 

Rusya kapısı kapanan çiftçiye İsveç pazarı sürprizi

 

Rusya’nın ambargosu nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşayan Türk çiftçisi için alternatif pazarlar aranırken sevindirici haber Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim’den geldi.

Avrupa’nın sayılı gıda ithalatçılarından İsveç’li bir firma yetkililerinin geçen ay Bursa’ya geldiklerini açıklayan Ekim şunu söyledi:

Soğuk hava depolarına götürdüğümüz firma yetkilileri, tarım ürünü kalitemizden çok etkilendi. Biz de onları Almanya’daki Gıda Fuarı’nda Türk ihracatçılarla buluşturduk. Anlaşmaya vardıkları haberi gelince çok sevindik.”

Söylediğine göre…

4 bin kilometre uzaktaki İsveç’e ilk etapta Antalya’dan haftada 2 TIR sebze gidecek. İsveç firması Bursa’dan da kiraz ve incir alacak.

Mart ayında Bursa’ya yeniden gelecek olan firma yöneticileri, talep ettikleri aromatik bitkiler üretimi için görüşmeler yapacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.