1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Raylı sistemin böldüğü iki ana arterde tünel formülü
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Raylı sistemin böldüğü iki ana arterde tünel formülü

A+A-

Anımsıyoruz da… Bursaray ilk planlandığında, Merinos-Acemler arası bugün toplayıcı servis yolu olarak kullanılan ve yolun güneyindeki binaların önünden geçmesi düşünülmüştü.

Bu bölüm, Erdem Saker döneminin üzerinde en çok durduğu konulardandı.

Çünkü…

Rahmetli Teoman Özalp dönemindeki planlamayla toplayıcı servis yolundan ve binaların önünden gitseydi, Kükürtlü’den inip caddeye çıkan tüm cadde ve sokakların önünü kesecek, hepsini çıkmaz sokak ve cadde haline getirecekti.

O nedenle…

“Kenti boydan boya ikiye bölüyor” tartışmaları göze alınarak, hattı yolun ortasından geçirme kararı verildi.

Ne var ki…

Merinos-Acemler arasındaki caddenin ortasından geçen Bursaray gerçekten de Çin Seddi gibi yolu bölünce, kentin Batı bölgesinin kuzey-güney ilişkisi tamamen ortadan kalktı.

Güneyden gelip kuzeye inen, ya da kuzeyden gelip güneye çıkan araçlar Acemler ya da Merinos kavşaklarını kullanmak zorunda kaldılar.

Üstelik…

Bursa’nın trafik sirkülasyonu, Bursaray’ın planlanıp inşaatının başladığı 1990-2000 döneminden çok daha fazla.

İşte…

O bağlantı eksikliğini gidermek ve Merinos-Acemler arasında yolun altını ve üstünü birleştirmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatıyla harekete geçildi.

Projeye göre…

Ankara Yolu üstünde Şükraniye ile Sarı Cami arasında yapılan tünelin bir benzeriyle caddenin kuzeyi ve güneyi birbirine bağlanacak. Bağlantı noktası da Sıcaksu’da Romatem’in yanındaki alan olacak.

Çekirge ve Kükürtlü’den gelen araçlar tüneli geçip Soğanlı-Alemdar bölgesine ulaşabilecekler. Tabakhaneler’den gelenler de, çevre mahallelerle birlikte tünelden Çekirge ve Kükürtlü’ye çıkabilecekler.

Tünel için bu noktanın seçilmesinde, Tabakhaneler’de planlanan turizm projesi etkili oldu.

Yanı sıra…

Merinos-Acemler arasında raylı sistemin böldüğü yola çözüm ararken ders de çıkaran Büyükşehir Belediyesi yakın gelecekte Terminal Tramvay Hattı nedeniyle aynı sorunu yaşayacak İstanbul Caddesi için de önlem geliştirdi.

Buna göre…

Gençosman Kavşağı’nın hemen altında, Beşyol Kavşağı’nın ise üstünde, halen U dönüş yapılan noktaya da Sıcaksu gibi tünel yapılacak.

O tünel de…

İstanbul Caddesi’nin Batı’sında ve Demiryolu Caddesi’nin altında bulunan Gazi Caddesi ile yolun Doğu yakasındaki Telaltı mıntıkasını alttan bağlayacak.

Böylece…

Sıcaksu’da –kuzey-güney ve İstanbul Caddesi’nde doğu-batı bağlantılarıyla raylı sistemin böldüğü iki yola çözüm getirilecek.


 

Tüneller için yol kapatılmayacak!

 

Bursa’nın son dönemine damgasını vuran en kritik sorun olarak karşımıza trafik çıkıyor. İnsanlar öylesine bunaldılar ki, sorunu çözmek için harekete geçildiğinde bile “Aman yine yollar kapatılacak, daha kötü olacak” tepkisi veriyorlar.

O nedenle…

Şimdiden yüreklere su serpen bir bilgi verelim.

Gerek Sıcaksu’da, gerek İstanbul Caddesi’nde yolun altından geçip karşıya bağlanacak tünel geçişler için yol kapatılmayacak. 12 metre genişliğinde planlanan tüneller yerin 5 metre altından delme yoluyla açılacağı için, çalışma sırasında yoldaki trafik etkilenmeyecek.


 

MHP’de “harekete geçme” zamanı teşkilattan başlatıldı

 

Öncelikle vurgulamak gereken bir nokta var. 1 Kasım seçimlerinden sonra MHP ciddi bir travma yaşadı. Olağanüstü kurultay istekleriyle başlayan parti içi süreçte, doğal olarak teşkilatlar taraf haline geldiği için ayrışma yaşandı.

 

Kurultay süreci yargıda sona ererken MHP Genel Merkezi hiç de demokratik olmayan ihraç hamlesiyle teşkilatlardaki muhalif yapıyı ortadan kaldırdı.

İşte…

Tam da bu noktada başlayan teşkilatları ve partiyi toparlama sürecinde Bursa teşkilatı şanslı bir dönem yakaladı. Çünkü teşkilatta ağırlığı olan, hatta yakın geçmişteki parti dizaynında izi olan Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman aynı zamanda MHP Genel Sekreteri olarak Genel Merkez’de sorumluluk aldı.

Büyükataman’la uyumlu çalışma sergileyen Tevfik Topçu da yeniden il başkanı oldu.

Nitekim…

2 hafta önce Büyükataman’ın bilgilendirme amacıyla teşkilatla bir araya geldiği toplantı MHP’nin harekete geçtiğinin göstergesi oldu.

Yanı sıra…

İl Başkanı Topçu da iyi tanıdığı teşkilatı parti içi gelişmelerden uzaklaştırıp motivasyonu sağlayabilmek amacıyla yerel muhalefet dozunu arttırdı.

Bütün bunlar, teşkilatın ilgisini tartışmalardan başka yöne çevirdi ve amaca da ulaşıldı.

Hatta…

İlgi odağının değişmesi, geride bıraktığımız hafta sonu Meral Akşener’in yaptığı toplantıya da yansıdı.


 

Topçu’dan uyarı: Şehit ayrımı yapılmasın

 

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, son günlerde özellikle belediyelere yönelik eleştiri ve önerilerinin yanında bir de uyarı mesajı yayınladı.

Mesajında…

Din görevlilerinin yaptıkları dualarda yalnızca 15 Temmuz şehitleri için özel vurgu yapıldığını belirten Topçu şöyle seslendi:

“Unutulmasın ki, şehitler hepimizin şehitleri. Siyasi mülahazalarla şehitlerimiz arasında kesinlikle ayrım yapılamaz. Kimse de buna yeltenmesin.”


 

Doğumunun 2400. yılında Aristo’yu yeniden düşünmek!

 

Aristo’nun 2400 yıl önce ortaya koyduğu değerler, felsefenin temel kavramı oldu. O bakımdan ahlak, devlet, insan, aile, demokrasi, hukuk, güçler ayrılığı, özel mülkiyet gibi kavramlar hep gündemde.

Üstelik…

Bu değerler Bursa’da 2400 yıl sonra Aristo Gibi Düşünmek paneli konusu oldu.

Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya bugün Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başlayacak panelin saat 17.00’ye kadar süreceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.