1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Referandum ufukta, yerel seçimin de tarihi değişiyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandum ufukta, yerel seçimin de tarihi değişiyor

A+A-

Siyaseten çok ilginç bir süreçten geçiyoruz. Bir yandan Suriye ve Irak’la ilgili dış gelişmeler, diğer yanda FETÖ’cü yapıyı temizleme ve aynı şekilde terörle mücadele operasyonları yapılıyor.

Bir yandan da…

AK Parti ve MHP genel merkezlerinde kongre hazırlıkları yapılıyor.

İşte…

Böyle bir sürecin tam ortasında, zaman zaman bu sütunlarda da dile getirdiğimiz seçim beklentileri var. Örneğin, “en kısa sürede seçim” söylentilerinin CHP ve AK Parti kulislerinden yayıldığını, üstelik yerel ve genel seçimin bir arada yapılmaları yolunda bir düşünce oluştuğunu son olarak 11 Ekim günü bu sütunlardan paylaştık.

Bu durumu…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun şöyle değerlendirdi:

Genel Merkezimiz bir kongre taslak çalışması yapıyor. Bu çalışmaya göre ocak ayında mahalle delegeliği seçimlerinin başlaması düşünülüyor.”

Şöyle devam etti:

Taslakta, şubat ve mart aylarında ilçe kongrelerinin ve nisan-mayıs aylarında da il kongrelerinin yapılması üzerinde duruluyor.”

Ardından…

Ne var ki, olağanüstü gelişmeler öne geçebiliyor” dedi ve şunu söyledi:

Önümüze bir referandum çıkacağa benziyor.”

Şunu vurguladı:

Ufukta gözüken referandum önümüze çıkarsa, kongre takvimimiz biraz daha ileri kayıp değişebilir.”

Seçim beklentilerini de eleştirdi:

Artık seçim atmosferinden kurtulmamız lazım. Türkiye seçimini yaptı, hedeflerine koşması, bizim de işimize bakmamız lazım. Ekonomiye, diğer reformlara bakmamız lazım.”

Bu noktada…

26 Ağustos’ta bu sütunlardan duyurduğumuz Ekim 2018’de yerel ve genel seçim bir arada formülüne farklı bir yaklaşım gösterdi:

Kanaatimce erken seçim olmayacak. Fakat, yerel seçim tarihinde bir değişiklik olabilir.”

Şöyle açıkladı:

Yerel seçimler mart ayında yapılıyor. Propaganda dönemi de ocak-şubat aylarına, yani kışın en sert dönemine rastladığı için Anadolu’da sorunlara yol açıyor.”

Beklentisi şu:

Bu nedenle, yerel seçimler anayasa değişikliğiyle bir defaya mahsus sonbahara çekilebilir. Bu faydalı da olur. Ondan sonra da 5 yılda bir eylül-ekim aylarında seçim yapılır.”

Hemen sonrasında “Bence eylül ve ekim ayları seçim çalışmaları için de en uygun mevsim” deyip ekledi:

Buna bir erken seçim dememek lazım. Çünkü, erken değil seçimi doğru tarihe çekmek oluyor.”

 

Cumhurbaşkanı mitingi 15.30’da

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ekim Cumartesi günü Bursa programı da kesinleşti.

Saat 13.30’da İnegöl’de Sanayici Mehmet Yıldız tarafından annesi adına yaptırılan Hacı Sevgi Yıldız Mesleki Eğitim Kampusu açılışını yapacak olan Erdoğan saat 15.30’da eski adı Şehreküstü Meydanı olan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda 150 eserin toplu açılışı ile birlikte halka seslenecek.

Saat 17.00’de Vali İzzettin Küçük’ü ziyaret ettikten sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile BTSO Başkanı İbrahim Burkay’ın çocuklarının Merinos’taki düğünlerinde nikah tanıklığı yapıp Bursa’dan ayrılacak.

 

Bursa’da FETÖ bilançosu: 1601 memura ihraç, 629 tutuklu

 

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’a, 15 Temmuz sonrası yapılan FETÖ operasyonlarının Bursa bilançosunu sorduk.

O da rakamları açıkladı:

Toplam 3 bin 250 kamu görevlisi, yani memur hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 1.601’i memuriyetten ihraç edildi. 1.476 memur hakkında inceleme devam ediyor.”

Tam bu noktada şunu açıkladı:

Açığa alınanlardan 173 memur, bu yapıyla bağlantılı görülmedikleri için görevine iade edildi.”

Ardından…

Adli soruşturmaların da dökümünü verdi:

Toplam 1.178 kişi hakkında adli soruşturma yapıldı. Bu kişilerden 629’u tutuklandı. 115 kişi doğrudan serbest bırakılırken 277 kişi adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Halen 33 kişi gözaltında bulunuyor, 124 kişi de aranıyor.”

Sonra da…

Bu tabloyu şöyle yorumladı:

Rakamlar, Olağanüstü Hal’in uzamasının ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Çünkü, özellikle açığa alınmalarda daha sağlıklı inceleme yapılabilmesi, hak kaybına yol açılmaması için süreye ihtiyaç var.”

Tepkisi şuna:

Sanki açığa alınan ya da atılan herkes sebepsiz yere atılmış ya da açığa alınmış gibi bir algı operasyonu yapılıyor. Böylece 241 şehidimiz ve 2 bin 194 gazimiz unutturulmak isteniyor.”

Şunu da ekledi:

Eğer 15 Temmuz gecesi darbe kalkışması başarılı olsaydı 80 milyon mağdur olacaktı.”

Şunu da özellikle vurguladı:

Birilerinin FETÖ’cü demesi ya da ihbar etmesiyle kimse hakkında işlem yapılmıyor. Eldeki belge ve bilgilere göre hareket ediliyor. Öyle olmasaydı Bursa’da 3 bin 250 kişi bir anda atılırdı.”

 

Torun: FETÖ siyasi iktidarı değil, bürokratik iktidarı seçti!

 

15 Temmuz’dan beri hemen her kesimin gündemine aldığı bir soru var: Bu FETÖ’cüler askere, polise, yargıya, bürokrasiye sızdılar da siyasete hiç mi sızamadılar?

İşte…

Bu sorunun açıklamasını AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun yaptı.

Söze…

Bir siyasi iktidar var, bir de bürokratik iktidar var” diyerek başlayan Torun siyasilere neden dokunulmadığı eleştirilerine şöyle cevap verdi:

FETÖ’cü yapıdakilerin büyük bölümü siyasetle ilgilenmediler. Bunun yerine devletin her kademesine girip bürokratik iktidara talip oldular. Emniyeti, yargıyı, orduyu ele geçirmeye çalıştılar.”

Şöyle devam etti:

Hedeflerinde müsteşar, genel müdür, müdür olmak vardı. Biz iktidara geldikten sonra siyasi vesayetleri temizlemeye çalışırken, onlar da görevlerindekileri aldırıp kendi adamlarını yerleştirdiler.”

Şunu da ekledi:

Böylece, iktidar değişse de, bir şekilde bağ kuracağı yeni iktidarla yerinde kalmaya devam edebiliyorsun.”

20 yıldır siyasal iktidarlarla ilişkilerini bu şekilde sürdürdüklerini vurguladıktan sonra Torun şunu söyledi:

Biz siyasal iktidar memleketi yönetsin deyip bürokrasiyi rayına oturtmaya çalışırken, FETÖ’cüler bürokratik iktidara gelebilmek için aktörleri yok edip kendi aktörlerini yerleştirdi. Ağırlığı siyasal iktidara değil, bürokratik iktidara verdiler.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.