1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Referanduma 4 gün kaldı, söylem ve strateji sertleşti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Referanduma 4 gün kaldı, söylem ve strateji sertleşti!

A+A-

Kaldı 4 gün… Pazar günü referandum sandığına gidip, ülkemizin gelecekteki yönetim biçimi için hazırlanan anayasa değişikliğine evet ya da hayır oyu vererek tercihimizi yansıtacağız.

Gerçi…

Seçim dönemleri gibi uzun bir kampanya süresi olmadı, ama yine de zamanın rüzgar gibi geçtiğini vurgulamak gerekiyor.

Buna karşın…

Süre kısa olsa bile siyasi partilerin referandum stratejileri kampanyanın başladığı günlerle şu son günler arasında söylem ve strateji farklılıkları oluştu.

Örneğin…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım başlangıçta Avrupa ülkeleri ve dış mihrakları hedef alan söylemle meydanlara çıkmışlardı.

Son dönemdeyse…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu merkezli ve suçlayıcı söylemlerle yeni strateji uyguluyorlar.

Benzer durum Kılıçdaroğlu için de geçerli.

O da…

Referandum kampanyasının başlangıcında yumuşak huylu, herkese el uzatan, sevgi mesajları veren, hatta dini argüman içeren söylemle gündeme geliyordu.

Hatta…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili konulara saygılı yaklaşırken, karşı taraftan gelen her türlü polemik atışlarına kulaklarını tıkıyordu.

Şimdilerde…

Başlangıçtaki söylemlerini değiştirip korkutan mesajlar veren Kılıçdaroğlu izliyoruz.

Nitekim…

Diğer kentlerdeki referandum konuşmalarında olduğu gibi, ikinci Bursa programı konuşmalarında da korkutan uyarılar yapmayı sürdürdü.

Öyle ki…

Mustafakemalpaşa Meydanı’nı dolduran mitingde anayasa değişikliğine hayır oyu verilmesini isterken yaptığı yeni sistemle ilgili uyarılar bazen öyle bir noktaya ulaşıyor ki, dinleyenleri şaşırtıp “Acaba mı?” şeklinde inandırıcılık sorgulamasına itiyor.

Bu değişikliklerin ne getirip, neyi değiştireceğini pazar günü sandıkta hep birlikte göreceğiz.


 

Tofaş ziyaretinde fotoğrafın yorumu

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 günde 2 kez Bursa’ya geldi. İlkinde 2, bu gelişinde 1 gece kalıp referandum kampanyasında Bursa’ya en çok önem veren lider oldu.

Dünkü programda…

Türkiye’nin en büyük otomobil üreticisi Tofaş’ta işçilerle öğle yemeği güzel bir karar. Fotoğraftaysa şu dikkatimizi çekti:

Kılıçdaroğlu patron düzeyinde olmasa bile, en üst yönetici düzeyinde Tofaş’ta ağırlanmış. Çünkü Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen ile Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu bilgi veriyordu.


 

Bursa’da 517 bin gence Başbakan’dan özel mektup

 

Referandumda hayır cephesine liderlik eden CHP sözcülerinin başlangıçta seçilme yaşını 18’e indiren düzenleme için “Meclis çoluk çocukla dolacak” demeleri gençleri referandumun en önemli hedef kitlesi haline getirdi.

Bu kapsamda…

AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi organizasyonuyla, Başbakan Binali Yıldırım 18-30 yaş arası Türkiye genelindeki 15 milyon gence adlarına yazılmış özel mektup gönderdi.

Projeyi…

AK Parti Gençlik Kolları MKYK Üyesi Tarık Köse anlattı.

AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert ve Başkanvekili Hakan Köprülüoğulları ile birlikte ziyaretimize gelen Köse’nin verdiği bilgiye göre, Bursa’da 517 bin gence Başbakan’dan özel mektup geldi.

Köse, mektupların yüzde 85’ten fazlasının dağıtıldığını belirtip şunu söyledi:

“Gençlik Kolları Genel Merkezi olarak 18-30 yaş arası gençlerin adreslerini teşkilatlarımızla tek tek belirledik. Mektuplar ilçe gençlik teşkilatlarımız tarafından adreslerinde bizzat elden teslim ediliyor.”

Ayrıca…

Yine AK Parti Gençlik Kolları Genel Merkezi tarafından hazırlanan Evet gazetesi de ücretsiz olarak her yerde dağıtılıyor.


Gençlerin “Yaş 18 Seçilme Zamanı” buluşması

 

Referandumun hedef kitlesi gençleri AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu bu akşam buluşturuyor.

1 Kasım öncesi “Yaş 18” resepsiyonu düzenleyen AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert ve Başkanvekili Hakan Köprülüoğulları ilk defa oy kullanacak Osmangazili bin genci bu kez “Yaş 18 Seçilme Zamanı” sloganıyla buluştururken İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın da katılacağını söylediler.

Resepsiyon bu akşam saat 20.00’de BUSKİ Sosyal Tesisi’nde.


 

Edebali evlerde, gönüllü vatandaşlar da sokaklarda

 

​Referandum nedeniyle biraz daha fazla dikkat çekiyor, fakat Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali 1 yılı aşkın süredir akşamları çat kapı ev ziyaretleri yapıyor. Hatta bazı ziyaretlere eşi Şükran Edebali de katılıyor.

Bu ziyaretler…

Referandum sürecinde biraz daha arttı. Doğal olarak, evlerdeki sıcak sohbetler de referandum ve anayasa değişikliğine neden evet denmesi gerektiğinde yoğunlaşıyor.

Bununla birlikte...

Yıldırım merkezli olarak Yıldırım Belediye Başkanı Edebali’ye destek amacıyla oluşan bir de gönüllü vatandaşlar topluluğu dikkat çekiyor.

Kendilerini Bursa Platformu olarak adlandıran ve farklı yapıları temsil eden gönüllüler hazırladıkları broşürler ve kapılara astıkları notlarda Mesele Memleket Meselesi sloganını kullanıyorlar.

Üstelik…

Gönüllüler yalnızca sokaklarda gezmekle yetinmiyorlar, kentin değişik noktalarında Memleket Meselesi çadırlarıyla diyalog geliştiriyorlar, Bu slogan altında da anayasanın değişmesi istenen maddelerini açıklayıcı bilgiler veriyorlar. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.