1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Referanduma hazırlık başladı, otoyol açılışı Erdoğan'ı bekliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Referanduma hazırlık başladı, otoyol açılışı Erdoğan'ı bekliyor

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin cumartesi sabaha karşı yapılan oylamadan çıkan kararıyla Türkiye'de yeni bir yönetim modelinin yolu açıldı. 

Daha 80'li yılların ikinci yarısında rahmetli Turgut Özal'ın dillendirdiği, 90'lı yılların ortalarında rahmetli Süleyman Demirel'in işaret ettiği, Recep Tayyip Erdoğan'ın da başından beri savunduğu başkanlık sistemi için artık son sözü halk söyleyecek.

Referandumun 2 ya da 9 Nisan'da yapılması planlanıyor. Daha çok da 2 Nisan tarihi üzerinde duruluyor.

Hatta...

Meclis'teki görüşme takviminin 2 Nisan'a göre belirlendiği biliniyor. Hatta TBMM kararının onay için Cumhurbaşkanlığı'na gönderilme tarihi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da inceleyip onaylama sürecinin de 2 Nisan'a göre planlandığı haberleri geliyor.

Ardından da sandık süreci başlayacak.

Fakat...

Görüşmeler sırasında Meclis'te tartışmaların ötesine geçen görülmemiş kavgalar referandum sürecinin de çok sert geçeceği izlenimi veriyor.

Gerçi...

Kampanya "evet" ve "hayır" propagandası olarak yürüyeceği için siyasi parti program ve söylemleri geride kalacak, ama evet-hayır tercihinin de bugünün siyasi ikliminde cepheleşme getireceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Çünkü...

Referandumların iki kelime üzerinden tercih belirlemesi ister istemez böyle bir tabloyu ortaya çıkarıyor.

Nitekim...

 

12 Eylül'le gelen yasakların kalkması için 6 Eylül 1987'de yapılan referandum, dönemin iktidarının hayır yanlısı olması nedeniyle meydan söylemlerini sertleştirmişti.

Bugünse...

Sürece katılacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bilinen siyasi karizması ve meydan performansı referandum propagandalarını etkileyecek en önemli unsur görülüyor.

Dahası...

Gelen bilgilere göre, referandum hazırlıkları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan için bazı açılış programları da planlanıyor. Bunlar arasında otoyolun İstanbul'dan Bursa'ya kadar olan bölümünün açılışı da var.

Yani...

Önce 28 Aralık'ta Başbakan Binali Yıldırım'ın açması planlanan, son anda ertelendikten sonra Karayolları takviminde 28 Ocak olarak yer alan otoyol açılışı bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandum mitingleri programının kesinleşmesini bekliyor.
 

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu da gelecek

 

Cumhurbaşkanlığı sitemine geçiş için TBMM'de alınan kararın ardından referandum süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla başlayacak.

Fakat...

Siyasi partilerin genel merkezleri, anayasa değişikliği teklifi daha Meclis'e geldiğinde ilk taslaklarını yaptıkları kampanya hazırlıklarını, süre çok kısa olduğu için hızlandırdılar.

Şu an için...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun programlarına Bursa'yı aldıkları haberleri geliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sınırlı programında Bursa görünmüyor.
 

Maliye Bakanı Ağbal geliyor

 

Bir yandan referanduma yönelik siyasi hazırlıklar başlarken, bir yandan da ekonomiye ilişkin adımlar atılıyor.

Bu kapsamda... 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizasyonuyla Maliye Bakanı Naci Ağbal hafta sonunda Bursa'ya gelecek.

Sanayici ve işadamlarıyla buluşacak olan Ağbal ekonomiye yönelik hükümetin aldığı önlemleri anlatıp Bursa ekonomisinde yaşanan sıkıntılar ve aşılmasına yönelik iş dünyasının önerilerini dinleyecek.

Maliye Bakanı Ağbal'a katılacağı programlarda Bursa'nın milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu eşlik edecek.
 

Siyasetin kaderi, Türkiye'nin sistemi 3.5 ayda değişti!

 

Açıkça söylemek gerekirse... AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık sistemine yönelik çalışmalar yapmalarına karşın, Meclis'te uzlaşma sağlanamayacağı için gündeme getiremiyorlardı.

Fakat...                        

Beklemedikleri anda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelen "Madem başkanlık sistemi istiyorsunuz, getirin Meclis'e teklifinizi görelim" çağrısı her şeyi değiştirdi.

Şimdi baktığımızda...

3.5 ayda siyasetin kaderini ve Türkiye'nin yönetim modelini değiştirecek adımların atıldığını görüyoruz.

Doğrusu...

Gündemden çıkmış bir konunun gerçekleşmesi için çok hızlı gelişmeler yaşandı. 3.5 aya tarihi değişim sığdırıldı.

Övünmek gibi olmasın...

Ankara'da baş döndürücü gelişmeler yaşanırken, bazı hamleleri Türkiye'de ilk kez bu sütunların okurları öğrendiler.

Örneğin...

Nisan 2017'de referandum planlandığı Türkiye'de ilk kez 21 Ekim 2016 günü bu sütunlarda duyuruldu. Referandum için 2 ya da 9 Nisan tarihlerinin düşünüldüğünü yine Türkiye'de ilk kez bu sütunların okurları 17 Aralık 2016 günü okudular.

Aynı yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mayıs ayında yapılacak kurultayla AK Parti Genel Başkanı olacağı bilgisi de yer aldı.

23 Aralık 2016 günü de 2 Nisan'da referandum noktasal bilgisini yine ilk kez bu sütunlardan paylaştık.

Ne diyelim, Ankara'daki haber kaynaklarımıza teşekkür ediyoruz.
 

Meclis'te sabaha karşı "görev tamam" pozu

 

Türkiye'nin sistemini değiştirecek anayasa değişikliğini destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlar olması da demokratik tercih anlamında normal. 

TBMM'deki oylamalarda muhalif baskılar MHP Grubu'na yönelikti, ama siyasi hesaplar da AK Parti Grubu'nun verebileceği fireler üzerine yapıldı. 

Ne var ki...

Oylamaları firesiz tamamlayan AK Parti Grubu, değişiklik teklifinin cumartesi sabaha karşı kabul edilmesinden sonra toplanıp  istedikleri sonucu almanın keyfiyle "görev tamam" pozu verdiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.