1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Referandumdan çıkan sonuç ne olursa olsun seçim mi var?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Referandumdan çıkan sonuç ne olursa olsun seçim mi var?

A+A-

Özellikle... Siyasetle ilgilenenlerin bildikleri bir Ankara gerçeği var. Siyasi partilerin yereldeki kadrolarında konuşulanlar ve beklentilerle Ankara'da yaşananlar pek uymaz. 

Buna...

Yerel kriterlerin parti genel merkezlerinde karşılık bulmaması da denilebilir.

Çünkü...

Ankara'daki siyasi parti genel merkezleri konulara ve gelişmelere yereldeki beklentileri karşılayacak şekilde bakmaz. Onun için de sürpriz dediğimiz beklenmedik gelişmeler çok sık yaşanır.

Özellikle de...

Yerelde yayılan seçim haberleri yanında adaylık kriterleri ve buna dayalı aday tercihleri sürprizlerin başını çeker.

Gördüğümüz kadarıyla...

Şu sıralarda konuştuğumuz yerel siyasetçilerde "Referandumdan evet de, hayır da çıksa Türkiye'nin önünde seçim var" beklentisi hızla yayılıyor.

Bu beklenti...

Anayasa değişikliğinin Meclis'te görüşülmesi sırasında güçlendi. "Meclis karar alamazsa seçime gidilir, halk çözer" yaklaşımı, Meclis'in karar vermesinden ve referandumun kesinleşmesinden sonra beklentiye dönüştü.

Bu sütunların okurları biliyorlar...

Siyasetteki gelişmelerle ilgili durumlarda arayıp görüşünü sorduğumuz Ankara'da yaşayan bir büyüğümüz var. Yıllarını siyasete veren, üstelik tüm partilerin genel merkezlerindeki hareketleri gözlemleyip okuyabilen dostumuzu yine aradık ve doğrudan sorduk:

"Referandumdan evet de çıksa, hayır da çıksa Türkiye erken seçime mi gidecek?"

O da...

Lafı hiç dolandırmadan şunu söyledi:

"Referandumdan hayır kararı çıkarsa ne olur bilemem. Hatta, burada kimsenin bir öngörüsü olabileceğini de sanmıyorum. Çünkü hayır oyları başka bir anlama gelecek ve çok başka gelişmeler söz konusu olabilecek."

Sonra da...

Deneyim ve gözlemlerine dayanarak şunu söyledi:

"Fakat şu konuda eminim. Eğer referandumdan evet kararı çıkarsa, seçim hiç olmaz."

Şunu anımsattı:

"Seçimlere yönelik anayasa değişiklikleri bir sonraki seçimde uygulanıyor. Bu anayasa değişikliğinde de 2019 vurgusu var."

Bakışı şu:

"Referandumdan sonra yapılacak seçim bugünkü sisteme göre olacak, yeni sistem için 2019 beklenecek."

Düşüncesi de şu:

"O bakımdan, yeni sistemin uygulanmayacağı bir erken seçimin şu an mantığı da, gereği de yok."

3 yılda 4 seçim oldu, önümüzde referandum var

Türkiye 30 Mart 2014 yerel seçiminden bu yana çok yoğun seçim dönemi yaşadı. Bu dönemde 10 Ağustos 2014'te yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi yeni bir süreci de başlattı.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrası hükümet kurulamayınca 1 Kasım 2015'te yeniden seçim yapıldı.

Şimdi önümüzde nisan ayında referandum var. 2019'da ise hem yerel, hem de genel seçim yapılacak.

Böylesine yoğun seçimler dönemine bir de erken seçim eklenirse, bu kez toplumun sandık yorgunluğu ortaya çıkacak ki, seçmen bıkkınlığı diye bir kavramla da tanışmış olacağız.
 

Bu yıl seçim olsa Kırat ve Güvercin yarışa katılamayacak

 

Geçmişte seçim kararı alındığında katılacak siyasi partileri belirleyen Yüksel Seçim Kurulu bu yıl farklı bir önçalışma ile 1 Ocak 2017 itibarıyla seçime katılacak partileri belirledi.

Bunu da...

Partilerin son 6 ayda illerin yarısında teşkilat/örgüt kurmuş olmaları kriterine göre yaptı ve bu yıl seçim olsa katılacak partiler listesini yayınladı.

Yani, 1 Haziran 2016 tarihi itibarıyla illerin yarısında teşkilat/örgüt kuran partiler belirlenip yayınlandı.

Listeye göre...

Bu yıl bir seçim yapılacak olsa Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokrasi Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Vatan Partisi seçime katılıp sandık yarışına girebilecekler.

Buna karşın...

İktidar görmüş, ülke yönetiminde söz sahibi olmuş Demokrat Parti ile Demokratik Sol Parti'nin listede olmamaları dikkat çekici.

Oysa...

İki partinin de yakın zaman öncesine kadar tüm iller ve hatta tüm ilçelerde teşkilatları/örgütleri olduğu biliniyor.

Anlaşılan o ki...

Kapanan ve yeniden oluşturulamayan yerel kadroları böyle bir YSK sürprizine yol açtı.

Gerçi...

Seçimin 2019'da yapılması halinde teşkilatlanma/örgütlenme engelini ortadan kaldırmak için fırsat var, fakat YSK kararı, geçmişin 2 iktidar partisi için en ciddi uyarı anlamı taşıyor.
 

Engelli milletvekilinden engelli öğretmenlere atama müjdesi

 

Türkiye uzun süredir atanamayanlar sorunu yaşıyor ve tartışıyor. Önce atanamayan öğretmenler kamuoyunda değişik yollarla seslerini duyurup haklarını aramaya çalıştılar. En büyük desteği de TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi olarak CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil'den gördüler.

Son zamanlardaysa...

Atanamayan ziraat mühendisleri, gıda mühendisleri, veteriner hekimler seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

İşte...

Böyle bir ortamda, kendisi de engelli olan ve engelliler için çok önemli çalışmalar yapan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun'dan atanamayan engelli öğretmenler için müjde geldi.

Yaptığı temaslar ve bizzat takibi sonucu edindiği bilgiyi paylaşan Karaburun alınan kararı şöyle açıkladı:

"Devlet Personel Başkanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, engelli öğretmen atamaları şubat-mart aylarında yapılacak. Bu atamalar, EKPSS'ye giren kardeşlerimizin tercihleri üzerinden gerçekleşecek."

Bu noktada...

Yeni yapılacak EKPSS'ye girecek kadroların önünün açılması için bekleyenlerin atamalarının yapılacağını kaydeden Karaburun, yine engellilerin atamalarını ilgilendiren bir başka bilgiyi de paylaştı:

"Yeni mezun engellilerden bakanlıklara yoğun şekilde başvuru var. Haziran ayında dağıtılacak formlar esas alınarak, olağanüstü bir durum olmazsa temmuz ayında memur adayı kardeşlerimizin yerleştirmeleri yapılacak."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.