1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Rusya krizi inşaat sektörünü de vurdu
Rusya krizi inşaat sektörünü de vurdu

Rusya krizi inşaat sektörünü de vurdu

Müteahhitlik sektörünün geçen yıl yurtdışında 22,5 milyar dolarlık proje üstlendiğini belirten Bakan Zeybekci, en büyük pazar olan Rusya'daki krizin ise sektörü etkilediğini kaydetti.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2014'te müteahhitlik sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2014'ü başarılı bir şekilde tamamladığını ifade eden Zeybekci, sektörün 42 yıl içinde 104 ülkede toplam değeri 300 milyar doları aşan 7 bin 684 proje üstlendiğini belirtti. 

2014'te bölgede yaşanan siyasi istikrarsızlıklara ve konjonktürel sorunlara rağmen 22,5 milyar dolar değerinde proje üstlenildiğini kaydeden Bakan Zeybekci, 2014'de en çok proje üstlenilen ilk 5 ülkenin Türkmenistan, Rusya Federasyonu, Cezayir, Katar ve Kazakistan olduğunu  vurguladı. 

Zeybekci, ''2000'li yılların başında ortalama proje bedeli yaklaşık 20 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu rakam 2013'te 80,1 milyon dolar, 2014'te ise 88,4 milyon dolara yükseldi'' dedi.

Kaynak yaratıyor

Bakan Zeybekci, Türk müteahhitlik firmalarının dünyanın farklı coğrafyalarında ve iklimlerinde yüksek teknoloji gerektiren projeleri başarıyla yerine getirmeye devam ettiğinin altını çizdi. Nihat Zeybekci, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün, ödemeler dengesi içinde sadece inşaat gelirleri kalemi altında değil, lojistik, işçi gelirleri ve mal ihracatı kalemleri altında da ciddi gelir kaynakları yarattığını dile getirdi.

Rusya ilk sırada

Zeybekci, sektörün dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik dalgalanmalara rağmen 2006'dan beri yıllık 20 milyar doların üzerinde bir performans sergilediğini kaydetti. Türk müteahhitlerinin, bugüne kadar üstlenilen projelerin yüzde 90'ından fazlasının Bağımsız Devletler Topluluğu'nda (BDT), Ortadoğu ve Afrika coğrafyalarında yer aldığını belirten Bakan Zeybekci, ilk 10 ülkenin ise Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Libya, Irak, Kazakistan, Katar, Suudi Arabistan, Cezayir, Azerbaycan ve BAE olarak sıralandığını söyledi.

Kriz etkiledi

2014'ün ortasından itibaren en büyük müteahhitlik pazarı olan Rusya Federasyonu'nun ekonomisinde yaşanan daralmanın, müteahhitlik firmalarının yurtdışındaki etkin konumlarını sürdürülebilir kılmaları açısından yeni pazarlara yönelmelerine yol açtığını vurgulayan Zeybekci, sahraaltı ülkelerinin geçiş döneminde önemli bir çıkış kapısı olacağına dikkati çekti. Zeybekci, söz konusu bölgeye yönelik bir yoğunlaşmanın bu bölgenin de önemli pazarlardan birisi haline dönüşmesini sağlayacağını kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.