1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. Sağlığımızda yaptığımız yanlışlar
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlığımızda yaptığımız yanlışlar

A+A-

- Sağlığımıza zarar veren nedene yönelmemek: Çoğunlukla sağlığımıza zarar veren nedene yönelik önlem alacağımıza işin kolayını seçiyoruz. Örneğin başımız, belimiz veya vücudumuzun herhangi bir yerinde ağrı olduğu zaman sebebe yönelmiyoruz. Onunla mücadele etmiyoruz, işin kolayını seçip ağrı kesicileri alıyoruz. Bu sürede hem hastalık hem de aldığımız ilaç bize zarar veriyor. Doğrusu hastalığa sebep olan nedeni mümkünse ilaç almadan ortada kaldırmak.

- Kronik hastalığımız varsa: Bilindiği gibi kronik hastalıklar kolay kolay iyileşemezler, bazen hayatımız boyunca devam eder. Bu gibi durumlarda doktora gideriz. Tedavimizi alırız. Şikâyetlerimiz, tedavi altında hafifler veya geçer. İyileştik diye ne ilaç alırız ne de tekrar doktora kontrollere gideriz. Ancak kronik hastalığımız bazen herhangi bir belirti vermeden devam eder. Son safhaya geldiğinde mutlak belirti verir. Bu safhada organımızı veya sağlığımızı kaybetmiş olabiliriz.

- Başkalarının ilaçlarını kullanma: Bu son derece yanlıştır. Her kişinin hastalığı farklı olabilir. Doktor her hastaya uygun ilaç verir. O ilaç başkasına da iyi gelecek diye bir kural yoktur.  Özelikle tansiyon ilaçları, diyabet ve ağrı kesicileri sayabiliriz. Başkalarının ilaçlarını kullanmayınız.

- Bana bir şey olmaz: Kişi sigara-içki içer, kirli ortamlarda çalışır.  Uykusuna dikkat etmez.  Başta tuz-yağ olmak üzere ağır yemek alır. Bu kişileri uyardığımızda; doktor bey bana bir şey olmaz. Bu kişilere çevrenizde sık rastlarsınız.  Bu da son derece yanlıştır. Canlı kaldığımız sürece zararlı olan her şey herkese zarar verir. Son pişmanlık fayda vermez.

- İlaçları düzensiz kullanma: Her ilacın belli  etki süresi vardır ve belli miktarda alınır. Eğer zamanında ve verilen dozda alınmazsa yarar yerine zarar verebilir. Ayrıca saklama yeri de önemlidir, dikkat etmek gerekir. Özelikle fazla sıcakta ilaç bozulabilir.

- Korkmak veya çekinmek: Çoğu kişiler hatta doktorlar için de söyleyebilirim. Tetkik yaptırmaktan korkarlar. Nedeni; ya bir şey çıkarsa. Biliyoruz ki erken teşhis her zaman faydalıdır. Onun için bir şey çıkacak diye korkmayın, geç kalmaktan korkun.

Her şeyin başı sağlıktır. Sağlığınıza dikkat edin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.