1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sağlık sil baştan... 4 hastane yıkılıp yerleri değiştiriliyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlık sil baştan... 4 hastane yıkılıp yerleri değiştiriliyor!

A+A-

Yaşı 50'nin üstünde olan Bursalılar anımsarlar... Ahmet Vefik Paşa tarafından yaptırılan ve 1947'de Haşim İşcan'ın valiliği döneminde inşaatında halkın gönüllü çalışmasıyla bugünkü halini alan Devlet Hastanesi uzun yıllar Bursa'nın tek hastanesi olarak hizmet verdi.

Altıparmak'ta 1960'ta bugünkü Ticaret ve Sanayi Odası binasının yerinde hizmete giren SSK Hastanesi 1965'te Çekirge'de yeni binasına taşındı.

Ardından...

70'li yılların ortalarında Göğüs Hastanesi olarak planlanan şimdiki Yüksek İhtisas Hastanesi binasında Tıp Fakültesi Hastanesi devreye girdiğinde şehir dışında olduğu için tepki görmüştü.

Zübeydahanım Doğumevi yapılınca Devlet Hastanesi rahatladı. Şevket Yılmaz Hastanesi de SSK'nın yükünü paylaştı.

Yanı sıra...

Bursa'nın tek özel hastanesi olan Özel Bursa Hastanesi'ne 80'li yılların ortalarında Hayat, Konur ve Vatan hastaneleri eklendi. Son yıllarda kamu ve özel hastaneler kazandırıldı, ama kent büyüdüğü için yetmiyor.

Bu nedenle...

Bursa'daki yataklı sağlık hizmetleri sil baştan planlanıyor.

Üstelik...

Yıllardır kullanılan hastanelerin yıkılıp yeniden yapılırken yerlerinin değiştirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Örneğin...

Çekirge'de eski SSK Hastanesi olan Çekirge Devlet Hastanesi yeni planlanan Acemler'deki Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'ne taşınacak. Taşınan hastanenin binası yıkılıp yerine yenisi yapılacak.

Yanı sıra...

Yüksek İhtisas Hastanesi tümüyle Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi'ne taşınırken, binası yıkılıp Göğüs Hastanesi'nin de yer alacağı kampusta yenisi yapılacak.

Yeni binaya taşınacak Göğüs Hastanesi'nin aslında öğrenci yurdu olarak yapılan binası da yıkılıp yerine Diş Hastanesi yapılacak. Diş Hastanesi'nin boşaltacağı bina ise yıkılıp alanı Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi Kampusu girişi olarak yeniden düzenlenecek.

Bununla birlikte...

Kent içinde sıkışıp kaldığı için bölge trafiğini de olumsuz etkileyen emektar Bursa Devlet Hastanesi de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'unun 100 dönümlük arsa bağışlayacak hayırsever aradığı Demirtaş'a taşınacak.

Böylece...

Devlet Hastanesi binası ve alanı turizme kazandırılırken İstanbul Caddesi olarak adlandırılan Yalova Yolu bölgesi de hastaneye kavuşacak.

Bütün bu planlamaları Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bizzat yönetiyor.

Hatta...

Bursa Devlet Hastanesi dışında 4 hastanenin taşınmaları ve binalarının yıkılarak yerlerine yenilerinin yapılmasına yönelik planlama son aşamaya geldi.

 

Müezzinoğlu: 20 yıllık sağlık planlaması

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sağlık tesisleriyle ilgili bilgi verirken, "Yakaladığımız fiziki mekan kalitesini daha ileri noktaya götürmeye çalışıyoruz" dedi.

Yetersiz kalan eski hastane binalarını restore ederek çözüm bulunamayacağını kaydeden Müezzinoğlu, yeni planlama için sunu söyledi:

"Amacımız, vatandaşımızın 20 yıllık ihtiyaçlarını karşılamak ve bu sürede Bursa'nın sağlık sorununu çözmek."

Şunu da ekledi:

"Kuşkusuz, 10 yıl sonra yeni ihtiyaçlar olacak. Bu da çok doğal. Çünkü Bursa büyüyen dinamik bir şehir. O zaman da 10 yıl sonraki vizyonla yeni hedefler konabilir."

 

Şanıurfa'daki seçim klibi Trabzon'da halıya dokundu!

 

1 Kasım seçimlerinde ikinci kez AK Parti Şanlıurfa Adayı gösterilen Faruk Çelik, kampanyasında yayınladığı özel kliplerle çok farklı bir hava yakalamıştı.

Öyle ki...

Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Arapça yayınlanan 3 klipteki mesajları Şanlıurfa ve bölge yanında Türkiye genelinde yankı bulmuştu.

Hatta...

Kliplerin yalnızca Şanlıurda'daki AK Parti oyları ve milletvekili sayısını değil, AK Parti'nin genel oylarını da etkilediğini siyasi gözlemciler söylemişti

O kliplerin üçüncüsünde İstiklal Marşı'nın ilk kıtası 4 dilde seslendirilirken, sonunda ekrana "Korkma! Allah bizimle beraber" sözü ve Faruk Çelik geliyordu.

Hafta sonu...

Bölgesel Tarım Zirvesi toplantısı için Trabzon'a giden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in karşısına işte bu klipte verdiği mesaj çıktı.

Üstelik...

Seçimdeki "Korkma! Allah bizimle beraber" mesajını halıya dokutan Trabzonlular ziyareti sırasında Bakan Çelik'e bu halıyı armağan ettiler.

Sürpriz armağan Faruk Çelik'i çok duygulandırırken, "genel oyları etkiledi" diyenleri de haklı çıkardı.

 

Bursa Milletvekili Karaburun alt komisyon başkanı oldu

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesindeki ihtisas komisyonlarından biri olarak çalışmalar yapan ve KEFEK olarak tanınan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda, "Türkiye'de Yaşayan Engelli Kadınlar ile Engellilere Bakmakta Olan Kişilerin Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu alt komisyon kurma kararı aldı.

Engelliler ve engelli aileleri için çok önemli yasal düzenlemeleri hazırlamak üzere çalışmalarına başlayan yeni alt komisyonun başkanlığına ise, kendisi de engelli olan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun getirildi.

Karaburun, komisyon çalışmaları süresince engelliler, aileleri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yürütüp geniş kapsamlı çözüm önerileri raporu hazırlayacak.

 

Bozbey'in mesajı Twitter'dan: Golfe Ürünlü'yü önerdim

 

​Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey başından beri sosyal medyayı en iyi kullananlardan biri olarak bilinir. Paylaşımlarının çoğunu kendi yapar, mesajların çoğuna kendi cevap verir.

Bu yolla da...

Nilüferlilerle doğrudan bağlantı kurar.

Böyle bir mesaj da dün bize geldi. Mesajın konusu, Bursa Golf Kulübü ile Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu ve planlama bürokratlarının golf turizmi için golf sahası yapılabilecek yeri belirlemek üzere gerçekleştirdiği toplantı.

Bozbey şu bilgileri veriyor:

"2011 yılında golf sahası olarak Ürünlü'de bulunan ve yaklaşık 850 dönüm civarında olan alanı önermiştim. Bu tarihte Ürünlü'de toplantı dahi yapılmıştı, ama mahalleli konuyu tam anlayamadığından tartışma olmuştu."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.