1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sağlıkta yeni hedef: Bursa’nın doğusuna Samanlı Hastanesi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sağlıkta yeni hedef: Bursa’nın doğusuna Samanlı Hastanesi

A+A-

7 Haziran seçimi öncesinde, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu adı Bursa adayı olarak 8 Nisan günü kesinleşti. O günden itibaren Müezzinoğlu hemen kolları sıvayıp sahaya çıkarken önemli bir hedef koydu:

Bursa’yı sağlık üssü haline getireceğiz.”

Kuşku yok ki…

Bu sözün içinde pek çok sağlık yatırımı var, ama doğal olarak hastaneler ilk sırayı alıyor. Son dönemde Bursa’nın ilgi alanına giren sağlık ve termal turizmi çeşitleri de yeni dönem hedefi olan sağlık üssü kapsamında yer alıyorlar.

İşte…

Önce 7 Haziran, sonra da 1 Kasım seçimi çalışmaları sırasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu gittiği her yerde, katıldığı her televizyon programında, yaptığı her gazete söyleşisinde “Bursa’yı sağlık üssü haline getireceğiz” dedi.

Hedef için de, 4 yıllık süre açıkladı.

Üstelik…

Hedefi belirlemekle ve söylemekle yetinmedi, bu hedefe yönelik adımlar da attı.

Örneğin…

Bursa’nın batı bölgesine yapılmasına karar verilen Şehir Hastanesi sağlık kampüsüyle ilgili sorunların aşılması için bizzat devreye girdi. Çekirge Devlet Hastanesi’nin Acemler’deki askeri alana taşınmasının da takipçisi oldu.

İlçelerdeki sağlık kuruluşlarının, özellikle de hastanelerin eksiklerinin giderilmesi ve inşaatlarının tamamlanmasını özel olarak takibine aldı.

Şimdi…

Bursa’nın önüne daha büyük bir hedef koyarken çıkış noktası şu oldu:

Kentin batısında yapımına başlanan Şehir Hastanesi’nin dev kampüsü büyük bir yatırım olacak ve kentin çok geniş bölgesinin gereksinimini önemli şekilde karşılayacak.

Aynı bölgede şifa dağıtan Tıp Fakültesi Hastanesi de en büyük destek.

Buna karşın…

Kentin doğusundaki bölgenin sağlık hizmetlerini karşılamak ve Bursa hem doğudan hem de batıdan hastanelerle kuşatıp sağlık dengesini sağlamak için de yepyeni bir planlama yapıldı.

Buna göre…

Daha önce Şehir Hastanesi için düşünülen, hatta tartışılan Samanlı’daki araziye 600 yataklı dev bir Devlet Hastanesi yapılacak.

Samanlı Devlet Hastanesi için verilen kararda, Çevre Yolu ile kentin Doğu’su arasındaki bağlantı yolunun buradan geçmesi de etkili oldu. Yani, Şehir Hastanesi için planlanan yol, şimdi Devlet Hastanesi’ne ulaşımı sağlayacak.

 

Yüksek İhtisas yeniden yapılacak

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “Sağlık üssü Bursa” hedefine ulaşmak için hazırladığı projeler arasında, Bursa’nın doğusundaki bölgenin sağlık hizmetlerini üst düzeye çıkaracak projeler var.

Öncelikli projeyse, depreme dayanıksız olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yıkılıp yerine daha büyük hastane yapılması oldu.

Gürsu Devlet Hastanesi’nin, görevi başında silahlı saldırıya uğrayan Gürsu’nun rahmetli Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız’ın ölüm yıldönümü olan 20 Mayıs’ta açılması hedefleniyor.

Kestel Devlet Hastanesi projesindeyse güncelleme yapılıyor.

 

CHP’de sürpriz: Mustafa Yurtkuran’a adaylık çağrısı

 

​CHP’de ilçe kongreleri bugün Gürsu ile başlıyor. Gerçi, Gürsu’da yıllardır rakipsiz olan Cavit Kaya bugünkü kongrenin yine tek adayı durumunda, ama bazı ilçelerden ciddi anlamda arayış haberi geliyor.

Bununla birlikte…

Metin Çelik’in aday adayı olarak ayrılmasından sonra İl Başkanlığı görevini üstlenip 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine CHP Bursa’nın başında giren Zafer Yıldız aday olup olmama konusunda henüz kararını netleştirmedi.

Buna karşın…

27 Aralık olarak kesinleşen CHP İl Kongresi için de arayışların başladığı haberleri geliyor.

Örneğin…

Geçtiğimiz günlerde Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ı ziyaret eden bir grup CHP’li açık açık şu çağrıyı yaptılar:

Hocam, gelin il başkanlığını üstlenin ve CHP’yi toparlamaya Bursa’dan başlayalım.”

Kamuoyunun Ergenekon olarak bildiği dava kapsamında cezaevinde yattığı günlerdeki dostlarını kırmayıp Vatan Partisi’nin kuruluşunda yer aldıktan sonra CHP’ye dönen Prof. Dr. Yurtkuran’ı arayıp kararını öğrenmek istedik.

Şunu söyledi:

Arkadaşlar geldiler konuştuk. Ben de kendilerine, bu görev için yoğun bir mesai gerektiğini, o nedenle genç bir arkadaşa destek vermekten yana olduğumu söyledim.”

Bu sözler…

Yapılan çağrıya başka bir adres gösteriyor olsa da, Zafer Yıldız gibi Mustafa Yurtkuran’ın da aday olup olmama konusunda net bir görüş ortaya koymadığı anlamına geliyor.

Anlaşılan o ki…

Kongre tarihi yaklaşırken CHP’deki hareket artacak.

 

Onun döneminde CHP oy patlaması yaptı!

 

Yılların fizik öğretmeni olan İlhan Uzel siyaset yapmaya karar verdiğinde CHP Mustafakemalpaşa İlçe Yönetimi’ne girdi. Son dönem de İlçe Başkanı olarak sorumluluk üstlendi.

Uzel ilçe başkanı oluncaya kadar Mustafakemalpaşa’da CHP oyları yüzde 10-15 arasında seyrediyordu. 7 Haziran’da yüzde 32’ye çıktı. 1 Kasım’da da yüzde 28,29 oyla seçimi kapattı.

Sohbetlerde, “Ben fizikçiyim, çalışmayı iyi bilirim” diyen İlhan Uzel, 3 Aralık Perşembe günü yapılacak CHP Mustafakemalpaşa İlçe kongresi için şunu söyledi:

Parti de, çalışmalarımız da ortada. Göreve yeniden hazırım.”

 

Bu çağrıya kulak verin, dağ yöresi çocukları da gülsün

 

Adı Şadiye Karış. Dünyaya Büyükorhan’ın Danacılar Köyü’nde geldi, şimdi Bursa’da muhasebecilik yapıyor. Henüz yaşamının baharında, ama çok farklı bir sosyal sorumluluk duygusuyla harekete geçti.

Sohbetimizde…

Başlattığı girişimlerle proje haline gelen idealini anlattı:

Ben köyde büyüdüm. Çocuk yaşta okuldan çıktığımda aileme yardım için tarlaya, bağa, bahçeye gittim. Köy yerinde çocuk olmak ve okumak zordu. Onun için çocuklara uzanan renkli el olmak, yararlı olmak istiyorum.”

Renkli el konusuna da açıklık getirdi:

Çocukken hep öyle hayal ederdim. Şimdi bunu gerçekleştirmeye çalışıyorum.”

Yola çıkarken…

En büyük desteği, yanında çalıştığı AK Parti’nin eski İl Başkanı Sedat Yalçın vermiş. Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş yanında olmuş. Gençlik teşkilatı MTTB de hep desteklemiş.

Dağ yöresindeki kaymakamlar en çok ihtiyaç duyan köyleri belirliyorlar. Biz de çocuklara giysi, kırtasiye gibi yardımlar götürüyoruz” diyen Şadiye Karış, bu kampanyanın daha geniş kesimlere ulaşabilmesi için de herkesten destek bekliyor.

İlgilenenleri ve yardımlara katılmak isteyenleri, sosyal medya Facebook’ta açtığı Çocuklar İçin Ben de Buradayım sayfasına çağırıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.