1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şahin: Cumhurbaşkanlığı Sarayı iftarla halka açıldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şahin: Cumhurbaşkanlığı Sarayı iftarla halka açıldı!

A+A-

Şöyle bir gerçek var: Geçen dönem, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi olmanın da getirisiyle Bursa Milletvekilleri arasındaki en aktif ve en etkin isim Hüseyin Şahin oldu.

Aslında…

Etkinlik nedenini yalnızca Plan Bütçe Komisyonu’na da bağlamamak gerekir.

Çünkü…

Sanayici olması, sivil toplum örgütlerinde çalışması, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası geçmişi olması, İnegölspor ve Bursapor’da yönetim kurulu deneyimine sahip olması, en önemlisi İl Genel Meclisi Üyesi olarak bir çeşit parlamento stajı yapması Hüseyin Şahin’in deneyimini arttırıp çevre ilişkilerini genişletti.

Bunlara…

Şahin’in sıcakkanlı ve girgin bir yapıya sahip olması, insanlarla kolay diyalog kurması eklendiğinde İnegöl kökenli bir olmasına karşın Bursa genelinde en çok aranan siyasetçi haline geldi.

Nitekim…

Seçim çalışmaları döneminde de tüm ilçelerin “Bize gelsin” dedikleri az sayıda kişiden biri oldu. O da her yere gidip herkesi dinlemeye çalışarak gönül aldı.

Yanı sıra…

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin özellikleri nedeniyle iyi gözlem yapabilen bir siyasetçi.

Son günlerde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme gelen Saray iftarları hakkındaki izlenim ve düşüncelerini öğrenmek istedik.

Söze…

Ben olaya şöyle bakıyorum” diye başladı ve her zaman olduğu gibi, farklı bir yaklaşım gösterdi:

Çankaya Köşkü dönemini bir anımsayın. Yalnızca Şehit Aileleri için iftar organizasyonu yapılıyordu. Oysa Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı bugün tam anlamıyla halka açıldı.”

Şöyle devam etti:

Adı Saray olduğu için farklı algılanabiliyor belki, ama bugün artık herkes Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda konuk olabiliyor.”

Şu örneği verdi:

Protokol iftarları zaten kamuoyuna yansıyor. Onun dışında muhtarlar, sivil toplum örgütleri, sendika ve vakıflar, spor kulüpleri, dernekler, esnaf örgütleri, aklınıza kim gelirse Saray’da ağırlanıyor.”

Şunu vurguladı:

Bu da Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın tam anlamıyla halka açıldığı anlamına geliyor. Açan da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan elbette.”

Yorumu şu:

Sayın Cumhurbaşkanımızı halk seçti. O da halkın temsilcilerini külliyede ağırlıyor. Bana göre hiç de fena olmuyor. Cumhurbaşkanlığı çalışanlarına ilk kez iftar verildi.”

Ardından…

Cumhurbaşkanlığı Sarayı iftarlarla halka açıldı. Bunlar hep güzel şeyler. Yemek maliyeti hesabı yapanlar da doğru yapmıyorlar. 20, biledin 30 liraya mal olan yemekler bunlar” dedi ve şunu ekledi:

Yabancı devlet adamları ve heyetler etkileniyorlar. Orası Türkiye’nin gururu oldu. Bina üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımızın yıpratılmak istenmesini doğru bulmuyorum.”

 

Masa tartışması yapılanın önüne geçti

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’le konuşurken, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki yemek ve iftarlarda büyüklüğü ile dikkat çeken meşhur masanın maliyeti tartışmalarını anımsattık.

Ben ağaç ürünleri üreten bir sanayiciyim” dedi ve şunu açıkladı:

Metal profil üzerine suntadan yapılmış levhanın oturtulduğu bir masa. Hepsi bu. Ama öyle bir sunuldu ki, sanırsınız dünyanın en pahalı masası.”

Şunu da ekledi:

O masada Sayın Abdullah Gül’ün konuğu olarak Çankaya Köşkü’nde 3 kez yemek yedim.”

 

Ankara koalisyona kilitlendi, erken seçim en son seçenek

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz çarşamba günü yapılan dördüncü tur oylamada TBMM Başkanı seçilince Bakanlık görevinden ayrıldı.

Açıkça söylemek gerekirse, koalisyon arayışları sürerken Milli Savunma Bakanlığı için atama yapılmayacağı, hükümet içinden vekaletle devam edileceği sanılıyordu.

Fakat…

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün 2002-2011 arası bu görevde bulunan Vecdi Gönül’ü açıkladı. 7 Haziran’da 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamayan Gönül hükümete dışarıdan girmiş oldu.

Bir yandan koalisyon için gayriresmi de olsa görüşmeler sürerken, diğer yanan hükümetteki boş bir bakanlığa atama yapılmasının iki nedeni olabilir.

Birincisi…

Suriye sınırımızdaki gelişmeler nedeniyle gündeme gelen askeri harekatın her an gerçekleşebileceği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda da Milli Savunma Bakanı olmaması doğru bulunmamış olabilir.

İkincisi…

Koalisyon görüşmelerinden umut kesilip yeniden seçim zemini ortaya çıkmış olabilir. Bu da uzun bir süreç gerektirdiğinden MSB ataması yapılmış olabilir.

Bunlar…

Uzaktan değerlendirmeler. Ankara siyasetiyse koalisyona kilitlenmiş durumda. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’e gelişmelerin ne yöne gittiğini sorunca şunu söyledi:

Hem AK Parti olarak bizim, hem diğer partilerin önceliği koalisyon. Fakat görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa doğal olarak seçime gidilecek.”

Vurguladığı nokta şu:

Sayın Cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini Meclis Başkanlık Divanı oluştuktan sonra vereceğini söyledi. Bu da, önümüzdeki hafta görevlendirmenin yapılabileceği anlamına geliyor.”

Mesajı da şöyle verdi:

Koalisyonun bir an önce kurulmasını istiyoruz. Ama seçime gidilirse de buna herkesten daha hazırız.”

 

Yardımın sınırı yok!

 

Aralarında meslektaşımız İHA Bölge Temsilcisi İrfan Altıkardeş’in de olduğu Bursalı bir grup işadamı Tayland’ın Patani bölgesindeki yoksul köylerde ramazan nedeniyle yardım dağıtıyor.

5 köyde 200 haneyi dolaşıp, tenekeden yapılma barakalarda yaşayanlara yardım veren Bursalı grup iftarı da 300 yetimle yaptı.

 

Bursasporlu Kur’an dersi

 

Sosyalliğiyle tanınan Tuna Camii İmamı Lütfi Taşçı aynı zamanda Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. Yaz boyunca da Tuna Camii’nde Kur’an-ı Kerim öğretiyor.

Sıkı bir Bursasporlu olan Lütfi Hoca’nın öğrencileri de derslere Bursaspor formasıyla geliyorlar. Tek istekleri Ertuğrul Sağlam’ı camilerinde görmek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.