1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Salman: Bakanlar siyasi olmasa da başta AK Parti Genel Başkanı var
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Salman: Bakanlar siyasi olmasa da başta AK Parti Genel Başkanı var

A+A-

Alışılan sistemde hükümet-teşkilat ilişkileri siyasi boyutta kuruluyordu. Daha açık söylemek gerekirse, kentlere yapılan yatırımlar için yerel yönetim istekleri yanında iktidar partisi teşkilatının yönlendirmeleri de belirleyici oluyordu.

O nedenle…

Yıllarca il başkanları da kentin beklediği önemli yatırımlar için Ankara’da devreye girip bakanlıklarla görüşmeler yaptılar, raporlar verdiler, baskı kurdular.

Artık tablo farklı.

Yeni sistemle birlikte bakanlar parlamento dışından atandı. Gerçi, yeni hükümette son hükümette yer alan 4 bakan devam ediyor, ama diğer bakanlar siyasi mekanizma konusunda teşkilat ilişkilerine alışık değiller.

İşte…

1.-yazi-icin-ak-parti-il-baskani-ayhan-salman-004.jpgBu durumu AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’la konuştuk. Önce, hükümet anlayışıyla ilgili şu yapısal tespiti yaptı:

“Devletin asli unsurları olarak Adalet, İçişleri, Dışişleri, Hazine bakanları görevlerini sürdürüyorlar. Bir diğer asli unsur olan Milli Savunma Bakanı da Genelkurmay Başkanlığı’ndan, yani devletin içinden geliyor.”

Şunun altını çizdi:

“Bir yandan devletin asli unsurları yeni sistemin ilk hükümetinde devam ederken, diğer yandan özel sektörden gelen ve alanlarındaki başarıları bilinen isimlerle hükümet oluşturuldu.”

Şöyle devam etti:

“Parlamento dışından isimlerin bakan atanmasıyla, özel sektör mantığı ve vizyonuyla yürüyen bir yapı oluştu. Özel sektörün hızı kabineye yansıdı.”

Şu noktada umutlu:

“Şimdi çok daha hızlı, hareket kabiliyeti daha yüksek, bürokratik hantallığın olmadığı bir süreç başladı.”

Şunu da ekledi:

“Hızımız artacak, vitesimiz büyüyecek.”

Bu noktada…

Parlamento dışından atanan, yani özel sektörden gelen bakanlarla parti teşkilatı ilişkisinin nasıl sağlanacağını merak ettik. Salman şunu söyledi:

“Yapısal anlamda sorun olacağını sanmıyorum. Bakan Yardımcılarımız iletişim için önemli olacak, ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcımız daha önce Başbakanlık Müsteşarı olarak devletin tam kalbiydi. Sorun olmaz.”

Sonra da ekledi:

“Bakanlar parlamento dışından atansa da, siyasi olmasa da, unutulmasın ki başlarında AK Parti Genel Başkanı var. Onun için, temasımız kesilmez.”

 

Sandık başı fotoğraflarını sürpriz bekliyor

 

24 Haziran seçim günü sosyal medya oy kullanma pozlarıyla doluydu. Kimi mührü oy pusulasına basarken, kimi de zarfı sandığa atarken fotoğraf paylaştı.

Oysa…

Oy kullanma alanına cep telefonu ya da fotoğraf makinesiyle girmek yasak.

Bu nedenle…

Kabinde oy kullanırken özçekimler başta olmak üzere sandık hatırası paylaşımı yapanlar sürprizle karşılaşabilirler. Çünkü, 250 liradan 400 liraya kadar cezası var.

 

24 Haziran’da cezaevlerindeki oylar “af” vaat eden MHP’ye gitti

 

Anketlerin MHP’yi neden yakalayamadığının tartışılırken, deneyimli bir büyüğümüz söze “Hepinizin atladığı bir şey var” diye başlayıp şunu söyledi:

“MHP afla cezaevindekilerle aileleri ve yakın akrabalarına umut oldu. Bu da MHP oylarını arttırdı.”

Bunun üzerine…

Noktasal araştırmaların uzmanı haline gelen meslektaşımız Mutlu Çınar’a cezaevi oylarını sorduk. Çantasından çıkarıp anında önümüze koydu.

Buna göre…

Nilüfer’deki E Tipi Cezaevi’nde milletvekili seçimi sonuçları şöyle:

MHP: 431, HDP: 110, AK Parti: 108, İYİ Parti: 27, SP: 6, HÜDAPAR: 3

Daha çok siyasi tutukların kaldığı H Tipi Cezaevi ise şöyle:

HDP: 231, CHP: 124, MHP: 101, İYİ Parti: 84, SP: 30, AK Parti: 24, HÜDAPAR: 2, Vatan: 1

Yenişehir’deki Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu sonuçları şöyle:

MHP: 43, CHP: 39, HDP: 30, AK Parti: 14, İYİ Parti: 12, SP: 11

Yanı sıra…

Cezaevlerinde cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarında Nilüfer’deki E Tipi Cezaevi oyları şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: 455, Muharrem İnce: 206, Selahattin Demirtaş: 94, Meral Akşener 47, Temel Karamollaoğlu: 4, Doğu Perinçek: 2

H Tipi Cezaevi sandık sonuçları:

Muharrem İnce: 359, Meral Akşener: 94, Recep Tayyip Erdoğan: 86, Selahattin Demirtaş: 49, Temel Karamollaoğlu: 15, Doğu Perinçek: 0

Yenişehir’deki Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu sandığı da şu:

Muharrem İnce: 80, Recep Tayyip Erdoğan: 55, Meral Akşener: 10, Selahattin Demirtaş: 10, Temel Karamollaoğlu: 2, Doğu Perinçek: 0

 

Bakanlık yolu heykelcikten geçiyor

 

4.-yazi-icin-mutlu-cinar,-hayme-ana-heykelcigi,-julide-sarieroglu,-zehra-zumrut-selcuk-.jpgMutlu Çınar başkanı olduğu Kent Kültürü Derneği etkinliklerinde, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in ninesi Hayme Ana’yı öne çıkarır ve Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yüz hatlarını taşıyan Hayme Ana heykelcikleri verir.

2 yıl önce Ankara’da Hayme Ana heykelciği verdiği Jülide Sarıeroğlu geçen yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. Geçen yıl İnegöl’de Sarıeroğlu’nun elinden heykelcik verdiği Zehra Zümrüt Selçuk ise yeni hükümette Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı oldu.

Yani, Çalışma Bakanlığı’na giden yol Hayme Ana heykelciğinden geçiyor.

 

Gözü planda, kulağı UKOME’de: Ne olacak bu Mudanya trafiği?

 

5.-yazi-icin-mudanya-belediye-baskani-hayri-turkyilmaz-trafik-cozum-projesi.jpgYaz aylarındaki hafta sonlarında Mudanya’nın kâbusu trafik oldu. Bunalıp deniz havası almaya koşanlar, yoğunluk nedeniyle Korupark önü ve Geçit’teki tıkanma noktalarını aşmayı başarsalar bile Mudanya girişinde takılıyorlar. Girebilenlerse çıkamıyor.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz çözüm için yaptırdığı projenin UKOME gündeminde beklemesinden yakınırken, ulaşım konusunda sorunun muhatabı olan Büyükşehir kalıcı çözüm arıyor.

Fotoğraf da bu nedenle ilgimizi çekti.

Türkyılmaz istediği yetki için UKOME kararını beklerken, hazırlattığı çözüm planı üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.