1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Salman'dan ilk mesaj: Bursa'nın dinamiklerini içine alan yönetim
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Salman'dan ilk mesaj: Bursa'nın dinamiklerini içine alan yönetim

A+A-

Hükümetten başlayıp teşkilatlarda devam eden değişim süreci yaşayan AK Parti'de cumartesi günü sessiz sedasız yapılan bir toplantı vardı.

Gerçi...

Toplantı AK Parti Genel Merkezi'nde Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen Eskişehir eski Milletvekili Salih Koca'nın isteğiyle yapıldı, ama Bursa'daki AK Parti belediyeler kadrosunu yeni il başkanıyla ilk kez bir araya getirmesi bakımından önemliydi. Koca'nın da ilk toplantısıydı.

Bursa ve Balıkesir'den sorumlu olan Kaya'nın  gelişi ve toplantı isteği ani olduğu için toplantı tam programlanamadığından bazı eksikler göze çarptı.

Örneğin...

Orhangazi'deki Turşu Festivali nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ile İstanbul'daki Yapı Fuarı nedeniyle Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali katılamadılar. İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa dışında olduğu için gelemedi.

Bunun dışında...

AK Parti'nin Büyükşehir dahil 16 belediye başkanından 11'i, Büyükşehie Belediye Meclisi'nin AK Partili üyeleriyle Bursa Milletvekili Bennur Karaburun toplantıda yeni Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Salih Kaya'yı dinlediler.

Yerel seçim yaklaşırken Ankara'dan gelen mesaj elbette önemliydi.

Ne var ki...

AK Parti'nin Bursa'daki yerel yönetim kadrolarının gözü ve kulağı toplantı boyunca İl Başkanı Ayhan Salman'ın üstündeydi.

Çünkü...

Henüz 20 günlük AK Parti İl Başkanı olan ve pek çoğunun ilk kez karşılaşıp tanıştığı Ayhan Salman'ın vereceği ilk mesaj merak ediliyordu.

Salman da bunun farkında olduğu için, konuşmasında yönetim anlayışı ile ilgili mesajı ve bakışını sakin bir ses tonuyla verdi:

Bir...

"Birlik ve beraberlik içinde herkesin katkı koyacağı yönetim anlayışıyla çalışacağız."

İki...

"Yumuşak ve esnek bir yönetim felsefemiz olacak."

Üç...

"Bursa'nın tümünün temsil edildiği partiyiz, Bursa'yı biz temsil ediyoruz. Bu bedenle, Bursa'nın tüm dinamiklerini içine alan yönetim oluşturacağız."


 

Erdoğan, belediye başkanlarını çağırdı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandum sonrası AK Parti Genel Başkanı olduktan sonra AK Parti belediye başkanlarıyla ilk toplantısını 13 Eylül Çarşamba günü yapacak.

Toplantının sabah bölümünde AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Erol Kaya ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Başbakan Binali Yıldırım söz alacak.

Öğleden sonraki oturumdaysa Cumhurbaşkanı Erdoğan biri basına kapalı 2 konuşma yapacak.


 

Ankara yol gösterdi, birlik mesajı verdi

 

AK Parti'de Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak görev üstlenen, sorumluluk bölgesi de Bursa ve Balıkesir olan Salih Koca ilk toplantısında hem yol gösterdi, hem uyarılarda bulundu.

Örneğin...

Bursa'nın önemli yerel yönetim örnekleri verdiğini söyledikten sonra, "Başarımızı halka ulaşmaya borçluyuz, ama arttırmamız gerekir" diyen Koca, kendisinin de Eskişehir il başkanlığından geldiğini vurgulayıp şu uyarıyı yaptı:

"Hedefimizi hiçbir siyasi iktidarın göze alamayacağı yüzde 50 artı 1'e çıkardık ve kendi çıtamızı yükselttik. Şimdi buna ulaşmak zorundayız."


 

Cumhurbaşkanı'nın Astana gezisi Çavuşoğlu'nu öne çıkardı

 

Hükümet revizyonu sırasında Başbakan Yardımcısı olması herkes için sürprizdi, ama 19 Temmuz üstlendiği görevden bu yana geçen süreç çok kısa olmasına karşın Hakan Çavuşoğlu'nun yıldızı çok hızlı şekilde yükseliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya gündemine taşıdığı Arakan'daki müslüman soykırımında Türkiye'nin yardımlarını koordine etme gibi kritik bir sorumluluk üstlenen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu iki gündür de Erdoğan'a eşlik eden heyetle birlikte 1. Bilim ve Teknoloji Zirvesi için Kazakistan'da bulunuyor.

Üstelik...

Astana'daki görüşmelerde ve yapılan ziyaretlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hep yakınında yer aldı.

Özellikle de...

Heyetlerarası görüşmelerin sonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in huzurunda ikili anlaşmaya Türkiye adına  imza atması dikkat çekiciydi.

Bu da, Çavuşoğlu'nun bu göreve seçilişinin tesadüf olmadığını gösteriyor. 


 

MHP Kestel'i gözüne kestirdi, projelerini şimdiden hazırlıyor

 

MHP'nin Kestel'de kurucu ilçe başkanıydı. Sonra Murat Toker döneminde MHP İl Yönetim Kurulu'nda görev aldı, 2015'te yeniden Kestel İlçe Başkanı oldu.

Kestel siyasetinin deneyimli isimlerinden olan MHP Kestel İlçe Başkanı Nuh Çil'in bir özelliği de rahmetli Alparslan Türkeş'i ilk ve son kez Kestel'e getiren siyasetçi olması.

İlçe Başkan Yardımcısı Yusuf Süzer ile birlikte ziyaretimize geldiğinde, 2019'daki yerel seçim hedefini konuştuk.

Dedi ki:

"2014 yerel seçiminde MHP olarak Kestel merkezde kazandık, ama köylerden gelen oylarla kaybettik. O seçimde Kestel'de ilk kez 6 belediye meclisi üyesi çıkardık."

Hedefi büyük:

"2019 seçimini mutlaka kazanmak istiyoruz. Onun için de şimdiden hazırlıklarımızı yapmaya ve çalışmaya başladık."

Şunu da ekledi:

"Kestel'i çok seviyoruz. Onun için de projelerimizle geliyoruz."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.