1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi üretimi 7 ayın zirvesinde
Sanayi üretimi 7 ayın zirvesinde

Sanayi üretimi 7 ayın zirvesinde

Sanayide çarklar ağustosta hızlı döndü. Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi geçen yılın eş dönemine yüzde 5,2 arttı.

A+A-
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak, son 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı.
 
Piyasada beklenti yüzde 4,8 idi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ağustosta yıllık bazda, madencilik ve taş ocakçılığı endeksi yüzde 11,3, imalat sanayi endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 7,7 arttı.
 
Temmuza göre düştü
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldı. Beklenti yüzde 1,75 düşüş şeklindeydi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, ağustosta bir önceki aya göre imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 azalırken, buna karşın madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 3,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında yüzde 0,3 artış kaydedildi. Ana sanayi gruplarında, aylık bazda en yüksek düşüş yüzde 4,7 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
 
En yüksek artış makinede
 
Mevsim ve takvim etkisi dikkate alındığında imalat sanayinde aylık bazda en yüksek azalış yüzde 25,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında görüldü.
 
Bu alanda bir önceki aya göre en fazla artış ise yüzde 13,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bunu yüzde 7,2 ile mobilya imalatı, yüzde 6,1 ile deri ve ilgili ürünlerin üretimi izledi. Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,53 arttı.
 
Takvim etkisinden arındırılmış yıllık değişim oranları
 
Ocak 2 7,1
Şubat 4,6 4,6
Mart 2,2 4,2
Nisan 2,7 4,6
Mayıs 0,2 3,5
Haziran 5 1,4
Temmuz 3,9 3,6
Ağustos 0,7 5,2
Eylül 6,5
Ekim 1,5
Kasım 4,7
Aralık 7
Yıllık Ortalama 3,4
 
21 ayın en yüksek artış oranı
 
Ekonomistler, sanayi üretiminin ağustosta yıllık bazda yüzde 12,5 artarak çalışma günü desteğini (geçen seneye göre 2 gün daha fazla çalışılmış olması) yansıtırken, bu etki dışarıda bırakıldığında da yüzde 5,2 artarak üretim yönünden olumlu sinyal verdiğini belirtiyor. Avrupa Birliği ekonomisindeki yavaşlamanın ve jeopolitik sorunların ciddiyetini artırmasının üretimde belirgin ivme kaybına yol açmadığını ve yılın ikinci çeyreğindeki zayıflamanın üçüncü çeyrekte belirginleşmediğinin ağustos verilerinde görüldüğünü belirten ekonomistler, bunun yine de büyümenin bu yıl yüzde 3'ün altına düşmemesi olasılığını güçlendirmenin ötesinde pek anlam taşımadığına dikkati çekiyor.
 
İhracat ılımlı seyrini koruyor
 
Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer, öncü verilerin, küresel ekonomik aktivitedeki yavaşlama işaretlerine rağmen ihracatın ılımlı seyrini koruduğunu, iç talebin ise kademeli olarak toparlandığını gösterdiğini kaydetti.
 
Son çeyrekte ekonominin küresel koşullar ışığında yavaşlayacağını ve bu doğrultuda 2014 yılı için yüzde 3,1'lik büyüme tahminlerini koruduklarını aktaran Sözer, yapısal reform vurgusu yaptı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.