1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sanayici, teknoloji üretimi istiyor: Türkiye’nin önüne kimse geçemez
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sanayici, teknoloji üretimi istiyor: Türkiye’nin önüne kimse geçemez

A+A-

Hafta sonu… Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı, eşsiz koylarıyla ünlü sahil kasabası Göçek’te özel bir toplantı vardı.

Üstelik…

İş dünyasının tanınmış isimleri, siyasetçiler, eski bakanlar sanatçılar, spor dünyasının ünü sınırları aşmış isimleri, kimi sivil toplum örgütleri başkanları, hatta bazı eski belediye başkanlarının katıldıkları kalabalık bir toplantı oldu.

1.-yazi-icin-tbmm-baskani-mustafa-sentop-ve-dosabsiad-baskani-nilufger-cevikel.jpgTBMM Başkanı Mustafa Şentop da bu toplantının en ağır konuğu oldu.

Toplantıya…

2010 yılında üstlendiği Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevi nedeniyle Türkiye’nin İlk Kadın Müsteşarı olarak tanınan Muğla Valisi Esengül Civelek evsahipliği yaptı.

1991’de rahmetli Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde yine Muğla’ya atanan İlk Kadın Vali Lale Aytaman’dan 20 yıl sonra kadın vali olarak önce Yalova’da görev üstlenip Haziran 2017’den beri Muğla Valisi olarak görev yapan Civelek de farkıyla dikkat çekiyor.

İşte…

Sanayicisinden siyasetçisine, sanatçısından sporcusuna, gazetecisinden sivil toplum örgütü başkanına geniş bir alanda her kesimi buluşturan Göçek toplantısına Bursa’dan da DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel katıldı.

Dahası…

Bursalı genç tekstil sanayicisi Çevikel, katılanlar arasında değerlendirme amacıyla düzenlenen toplantıdaki konuşmasıyla da dikkat çekti.

Konuşmasının çıkış noktası ise, sürekli artan ve kontrol edilemeyen döviz kurları nedeniyle sanayicinin yaşadığı sıkıntılardı.

O nedenle…

TBMM Başkanı Şentop’un aktarılanları not ettiği toplantıda kalkıp “Bu saatten sonra görülen o ki, kurla mücadelenin sonu yok” dedi.

Sonra da…

Sanayici olarak gözlemlerini ve düşüncelerini konuklarla paylaştı:

“Bakın, Türkiye’nin komşu ülkelerimiz gibi zengin enerji kaynakları yok. Enerjide her şeyi ithal ediyoruz. İşte bu nedenle kendi teknolojimizi üretmemiz gerekiyor.”

Hedef bile gösterdi:

“Eğer kendi teknolojimizi geliştirir ve teknolojiye yatırım yaparsak, 10 yıl sonra Türkiye’nin önüne kimse geçemez. Çünkü Türkiye kalabalık bir ülke ve büyük bir kapasiteye sahip.”

 

İlk kadın müsteşar-ilk kadın SİAD başkanı

 

2.-yazi-icin-mugla-valisi-esengul-civelek-ve-dosabsiad-baskani-nilufer-cevikel.jpgMuğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlık Göçek Beldesi’nde hafta sonu yapılan toplantıya katılan DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel bir de sürprizle karşı karşıya kaldı.

2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nda Türkiye’nin ilk kadın müsteşarı olarak görev yapan, ardından da Lale Aytaman’dan 20 yıl sonra atanan kadın vali unvanıyla Muğla Valisi olan Esengül Civelek bir de sürpriz yaptı.

Kadın vali…

Türkiye’nin ilk kadın SİAD Başkanı seçilen DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel’e plaket verdi.

 

Alın teri ödülü: Yılın En Başarılı Kadın Tiyatro Oyuncusu Bursa’dan

 

3.-yazi-icin-arzu-tan-bayraktutan-yilin-en-basarili-kadin-tiyatro-oyuncusu-odulu,-barbaranin-dogumu-rolu.pngOlay FM 1995 yılında Yasemin Taydaş Köksal önderliğinde yayına başladığında, stüdyosu odamızın tam karşısında, programcıları da bitişiğimizdeydi.

Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nda yükselen yıldızını İstanbul’a taşıyıp televizyon dizilerinde roller üstlenen Neriman Uğur programcıydı.

Dönemin Osmangazi Kaymakamı olan Hikmet Tan’ın kızı, Devlet Tiyatrosu’nun genç oyuncusu, daha sonra meslektaşımız Gürsel Bayraktutan’la mutlu bir yuva kuran Arzu Tan Bayraktutan da programcılar arasındaydı.

Radyo serüveni bitti, ama sahne hep sürdü, ikinci kez Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak görev üstlendi. Çok da başarılı oldu.

Derken…

Lions Tiyatro Ödülleri’nin pazar akşamı İstanbul Haliç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği gecede Barbara’nın Doğumu oyunundaki rolüyle Arzu Tan Bayraktutan’a alın terinin karşılığı olarak Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü verildi.

Biz de gurur duyduk.

 

669 yıldır Hıdrellez kutluyorlar

 

4.-yazi-icin-keles-sorgun-koyu-hidrellez.jpgKeles’in doğusunda, Uludağ’ın zirvelerinde yer alan, en eski Yörük-Türkmen köylerinden biri Sorgun, geleneklerini sürdürürken 669 yıldır da Hıdrellez kutluyor.

Geçen hafta…

Sorgun Köy Derneği Başkanı Muharrem Ulutaş davetiye getirdi, ama günü biz gidemedik. Gördüğümüz kadarıyla, siyasetçiler de gidememişler.

Bu duruma tatlı bir dille sitem eden Ulutaş, bu yıl 669. kez düzenledikleri Hıdrellez Şenliği’nin de mutluluğunu yaşıyor.

 

CHP’de demokrasi için dayanışma: Sonucu değil, sistemi tartışıyorlar

 

5.-yazi-icin-chp-ortak-grisim-grubu.jpg31 Mart yerel seçimleri sonrasında CHP’deki seçim değerlendirmeleri yönetimlerde sürerken, bir seçim sonucu yaklaşımı da hafta sonu Ortak Çözüm Grubu’ndan geldi.

Ancak…

Ekrem Demiröz, Şehin Gençal, Prof. Dr. Kayıhan Pala gibi isimlerin de yer aldığı Ortak Çözüm Grubu’nun bir farkı var: Seçim sonuçlarını değil, sistemi tartışıyorlar.

Nitekim…

“Yaşanılan sürecin ve elde edilen başarının bize göre en önemli sonucu, iyi çalışan bir örgüt ve doğru bir yaklaşımla başarmamızın mümkün  olduğunu görmüş olmamızdır” derken, çaresizlikten kurtulduklarını söylüyorlar.

Ardından…

Bunun bir başlangıç olmasını isteyip “Asıl olan Türkiye'nin gündemini halkımızın ihtiyaçları doğrultusunda belirlemek ve eşitsizlikleri azaltacak bir siyaseti inşa etmektir” diyorlar.

Kaygılandıkları nokta ise sistemin değişmesi.

 

Çavuşoğlu’ndan Otosansit kurbanına ziyaret

 

6.-yazi-icin-hakan-zcacusoglu-otosansit-patlamasi-ferhat-goksel-evine-taziye-ziyareti.jpgAnkara Yolu üzerindeki Otosansit esnaf sitesi 26 Nisan’da patlamayla sarsıldı, bu patlamada 2 çalışan yaşamını yitirdi. 3 kişi de yaralandı.

İşte…

Yaşanan bu facianın ardından önceki dönem TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu kazada yaşamını yitiren Ferhat Göksel’in evine giderek ailesine taziye ziyareti yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.