1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayiden yeni OSB çağrısı
Sanayiden yeni OSB çağrısı

Sanayiden yeni OSB çağrısı

BTSO OSB Konseyi üyelerinden yapılması planlanan ileri teknoloji OSB'ye destek geldi. Ortak görüş, projenin Bursa'nın geleceği için şart olduğu yönünde.

A+A-

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Organize Sanayi Bölgeleri Konseyi, ileri teknoloji OSB projesini masaya yatırdı. Bursalı sanayiciler, yeni nesil OSB'nin kentin katma değerli üretimini geliştirerek, Bursa'yı 2023 hedefine ulaştıracağını söyledi.

BTSO Organize Sanayi Bölgeleri Konseyi, Oda'nın Altıparmak Hizmet Binası'nda bir araya geldi. Toplantıya, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile Bursa'daki OSB başkanları ve OSB müdürleri katıldı. 

Burkay, burada yaptığı konuşmada, dünyada artık ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını belirterek, sektörel çeşitliliğin şehirler için büyük önem taşıdığını vurguladı. Almanya'da Stuttgart Baden Württemberg bölgesinin bu kapsamda önemli bir örnek olduğuna işaret eden Burkay, bölgenin Bursa ile hemen hemen aynı nüfusa sahip olmasına rağmen Ar-Ge ve teknoloji ile fark oluşturduğunu anlattı. Burkay, Baden bölgesinin Bursa'dan 10 kat fazla ihracat yaptığına dikkat çekti.

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK ŞART

Bursa'nın 2014 yılında 12,7 milyar dolarlık ihracatla Türkiye'de ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Burkay, kentin 2023 hedeflerine ulaşması için sektör çeşitliliğinin hayati önem taşıdığını anlattı. Türkiye'nin ilk OSB'sinin 1961 yılında Bursa'da kurulduğunu ve şehrin 50 yılını kurtardığını ifade eden İbrahim Burkay, Bursa'da mutlaka orta ve ileri teknoloji alanlarda önemli adımlar atılması gerektiğini anlattı.

YATIRIMCI ARAZİ BULAMIYOR

BTSO Başkanı, yüksek teknoloji OSB'nin Bursa'nın gelecek 50 yılını teminat altına alacağını ifade ederek, vizyoner projenin şehre büyük katma değer sağlayacağını da belirtti. Yerli ve yabancı birçok yatırımcının Bursa'da katma değerli teknolojik ürün üretmek için yatırım alanı aradığını ancak bulamadığını kaydeden Burkay, yeni sanayi alanlarının planlanması gerektiğine işaret etti. 

Burkay, “Yüksek katma değerli, ileri teknolojiye dayalı, verimli, çevreye duyarlı, dışa bağımlılığı azaltan, güvenli ve sürdürülebilir bir üretim sistemini yerleştirebilmek için Bursa'da mevcut sanayinin dönüştürülerek, yeni nesil bir OSB oluşturulması şehir için çıkış noktasıdır” dedi.  

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERE YÖNELMELİYİZ

Bursa'nın son 10 yılda ihracatını 4 milyar dolar seviyesinden 12,7 milyar dolara çıkardığını ifade eden Burkay, “Bursa'nın 2023 yılı hedefi olan 75 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için ortalama yüzde 20'lik ihracat artışını yakalamalıyız. Bu artışı Bursa'nın mevcut üretim yapısıyla yakalaması mümkün değildir. Bursa'nın katma değerli ve teknolojik ürünlere yönelmesi gerekmektedir” diye konuştu.

BAKANLIKLARA OSB RAPORU

Başkan Burkay, BTSO OSB Konseyi olarak sektörel rapor hazırlayıp, Bursa'daki OSB'lerinin mevcut durumunu ve çözüm önerilerini bakanlıklara ulaştıracaklarını kaydetti. BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da, OSB Konsey toplantısında ele alınan yeni nesil OSB projesinin Bursa'nın geleceği için önemli olduğunu anlattı.

MÜTHİŞ BİR VİZYON

OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Selim Yedikardeş, “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bursa için yeni nesil sanayi alanları gereklidir. Teknoloji OSB projesi, müthiş bir vizyondur. Ben sonuna kadar destekliyorum. Çünkü sanayinin çekim gücü vardır” dedi.

ARSA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK

BTSO OSB Konseyi Yöneticisi Ali Uğur, Bursa şehir merkezindeki sanayi bölgelerinde yatırım yapılabilir alanın azaldığını dile getirerek, “Bursa'ya yeni nesil OSB alanları lazım. Bursa'nın geleceği için önemli bir konu. Şu an Bursa'da mevcut sanayi parsellerinin metrekare fiyatı 700 dolara kadar ulaşıyor. Bu fiyatlarda yeni yatırımların gerçekleşmesi mümkün değil” diye konuştu.

BURSA İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Bursa OSB Başkan Vekili Baran Çelik, Yüksek Teknoloji OSB Projesi'nin Türkiye için de örnek olacağını söyledi. Bursa'nın sanayi bölgelerine ihtiyacı olduğunu belirten Çelik, ''Mevcut sanayi bölgeleri doldu. Boş arazilerin neredeyse tamamı şahıslara ait olduğu için de yeni yatırımlara uygun değil” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz ise Bursa'da sanayi bölgelerinde yatırım alanın azaldığını kaydederek, yeni nesil OSB alanlarının Bursa için fırsat olabileceğini kaydetti.

SANAYİCİ, FABRİKA KURACAK ALAN ARIYOR

NİLSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aras, Bursa sanayisinin 50 yılını konuşmanın şehir için önemli bir adım olduğunu ifade ederek, Bursa'da sanayicilik yapan insanların, şiddetle fabrika kuracak alanlara ihtiyaç duyduğunu savundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.