1. YAZARLAR

  2. Dr. Mete Ekşioğlu

  3. Savaşmadan kaybetmek
Dr. Mete Ekşioğlu

Dr. Mete Ekşioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Savaşmadan kaybetmek

A+A-

Ne deyim ki dünya senin haline, Gayri bakılacak yüzün kalmamış, Bölüşmüşler servetini malını, Bir yara saracak bezin kalmamış diyor bir türküsünde merhum Muhlis Akarsu.

Yakın zamanda katıldığım bir bilimsel toplantıda artık meyve yerine bol yeşillik tüketilmesini öneriyordu ünlü panelist hekim. Daha önceleri de yazdım. Siz bir elmayı veya armudu 10-15 kez ilaçlarsanız o ilaç kalıntılarını zamanla vücudunuza alır ve göstereceği toksik etkilerden dolayı vücudunuzda bir iç savaş başlatırsınız.

Ne yazık ki sonuç hep aleyhinize olur. Doğamızı, vücutlarımızı süratle bozan  sayısız toksik maddeye rağmen bir türlü bunlara karşı topyekûn bir savaşın içine giremedik. Oysa düşmanı kendi ellerimizle yaratıyor ve bizleri kemirmesine seyirci kalıyoruz. Tam bir dram.

Baktığım hastaların pek çoğunda B12 vitamini eksik. Özellikle gençlerde çok sık eksikliğine rastlanılıyor. Beslenirken yapılan yanlış tercihler, gelişigüzel antibiyotik ve mide koruyucu adını verdiğimiz bazı ilaçların kullanımı, probiyotikten zengin gıda kültüründen uzaklaşma, alkol, asitli içecekler ve daha pek çok sebepten dolayı bu vitamini alamıyoruz.

14 Haziran 2018 tarihli bir makale kobalamin adındaki B12 vitamininin kitaplarda yazan klasik bilgiler dışında eksik olmasının başka önemli birtakım olaylara da neden olduğunu yazdı. Şöyle ki:

1- B12 eksikliği kırmızı kan hücrelerimizin yapımını azaltıyor. Kemik iliğinde yapılan ve kanımızın miktarını belirleyen yani eksikliğinde kansızlık dediğimiz hastalığa neden olan bu hücreler B12 eksikliğinde normal boyutuna inemiyor, büyük kalıyor ve ilgili kanallardan kana geçemiyor. Bunun ilk belirtisi de yorgunluk ve solukluk olarak karşımıza çıkıyor.

2- B 12 eksikliği anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini yeterince sağlayamıyor. Gebede B 12 eksikliği ayrıca erken doğum veya düşük oranını 3 kat daha artırıyor. Çevrenize dikkat ettiğinizde bu oranlardaki artışları fark edeceksiniz.

3- B 12 eksikliği kemik sağlığını da olumsuz etkiliyor. Kemik, B 12 eksikliği olduğunda yeterli minerali toplayamıyor, eriyor ve zayıf kalıyor.

4- B 12 eksikliği gözde makula denen görme alanının tahrip olmasına yol açarak görme sıkıntılarına yol açabiliyor.

5- Sebebi net olarak ortaya konulamamasına rağmen B 12 eksikliği depresyona neden olabiliyor. Dünyanın farklı ülkelerinde psikiyatri uzmanları artık antidepresan ilaçların yanına bir de B 12 vitamini ekliyor.

6- B 12 vitamini beyin hücrelerinin sağlığı ile yakından ilişkili. Eksikliğinde demans dediğimiz bunama durumlarına rastlanılıyor. Gençlerdeki unutkanlık, derslere yeteri kadar kendini verememe durumlarında bu durum hatırlanmalı.

Gıdaları gıda olmaktan çıkarıp öyle hallere soktuk ki sonuç olarak can boğazdan geliyordu artık boğazdan gidiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.