1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçim 3 yıl gündemden çıktı, hedef yeni lider yetiştirmek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim 3 yıl gündemden çıktı, hedef yeni lider yetiştirmek!

A+A-

Geçen hafta… AK Parti’nin hazırladığı ve anayasada revizyon içeren pakette cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık sistemleri yerine Başkan ve Başkan Yardımcısı vardı.

Sonrasında…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kendilerine anayasa paketi taslağının ulaştığını, metinde Cumhurbaşkanı ibaresinin olduğunu açıkladı.

Anlaşılan o ki…

MHP’nin daha önceki “Başkanlığa karşı” söylemleri nedeniyle uzlaşma amaçlı orta yol bulan bir değişiklik söz konusu.

Bu da…

Başlayan yeni süreçte görüşmelere ve hassasiyetlere dayalı başka bazı değişikliklerin de olabileceğini gösteriyor.

Yanı sıra…

Başbakan Binali Yıldırım’ın önceki günkü açıklamalarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü konuşmaları da yeni sistemin çerçevesinin yavaş yavaş belli olmaya başladığını gösteriyor.

O nedenle…

Son açıklamaların ne anlama geldiğini AK parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili, aynı zamanda AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı gibi sıfatlar taşıyan Hüseyin Şahin’e sorduk.

Önce…

Siyasetin dönüm noktalarına işaret ederek “Başbakanımızın beyanlarından anlaşılan o ki, 2019’a kadar seçim gündemden çıktı” dedi ve bir çeşit süreç eşitlemesi anlamına gelen noktaya dikkat çekti:

“2007 seçiminden itibaren 3 dönem milletvekilleri 4 yıllığına seçildiler. Şimdi yeni anayasa ve sistemle birlikte yeniden 5 yıllık dönem başlıyor.”

Devam etti:

“Başkanla parlamento aynı sandıkta ya da birbirlerine yakın zaman dilimlerinde seçilecek. Böylece 2019’da eş zamanlı seçim yaşanacak.”

Ardından…

Önemli bir noktaya daha parmak bastı:

“Devlet Başkanı ya da Cumhurbaşkanı iki dönemden fazla seçilemeyeceği için anayasa gereği yeni isimlerin ve yeni liderlerin önü açılacak.”

Yorumu şu:

“Bu da Türkiye’nin genç ve dinamik yapısı, hücrelerinin yenilenmesi, siyaset yapmak isteyenlerin önlerinde yeni ufuklar açılması demek.”

Şunu da ekledi:

“2001 yılında AK Parti kurulurken bunu öngördüğü de görülüyor. AK Parti tüzüğüne konan sınırlama bugünün altyapısı olarak anlaşılıyor.”

 

Şahin: Kaos dönemi bitecek

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’le sohbet ederken, Başkanlık sisteminden Cumhurbaşkanı’na dönüşü sorduk.

“Tanımlamalara takılıp kalmamak lazım” dedi ve şunu söyledi:

“Önemli olan koalisyonsuz, kaossuz, pazarlıksız, güçlü iktidarların önünü açan bir sistemin yerleşmesi. Türkiye için bu çok gerekli.”

Gerekçesi şu:

“Her seçim öncesi ve sonrasında kimin kiminle oturup ne konuşacağı, nasıl hükümet kurulacağı, hangi kurumun hangi partide kalacağı tartışmaları ortadan kalkacak. Millet bir kere seçecek, sandıktan kesin iktidar çıkacak.”AK Parti CHP’yi de sürece bekliyor

 

CHP daha başlangıçta “başkanlık sistemine kapımız kapalı” mesajı vermişti. MHP’nin yaklaşımından sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu kez “Başbakan’a kapımız açık, metni görmek isteriz” çağrısı yaptı.

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin bu gelişme için “AK Parti ve MHP’nin oy oranları toplamı yüzde 64. Bu da üçte iki çoğunluk demek. Meclis’ten geçip referandumda halk desteği alacağı görülüyor” dedi ve şunu söyledi:

 “CHP’nin de bu sürece katılımını bekliyoruz. Toplumsal mutabakatla anayasa değişikliği yapalım. CHP de öneri ve çekincelerini açıklamak üzere masada olsun.”Soğanlı kentsel dönüşümü dünya emlak vitrinine çıkıyor

 

Dünyanın dört bir yanından emlak yatırımcılarını her yıl İstanbul’da buluşturan fuar bu yıl Bursa için farklı bir anlam taşıyor.

Çünkü…

Osmangazi Belediyesi’nin hazırladığı ve Bursa’nın merkezde başlamış en önemli kentsel dönüşüm projeleri arasında öne çıkan Soğanlı Kentsel Dönüşüm projesi fuarla birlikte yerli ve yabancı yatırımcılar önünde vitrine çıkıyor.

Bu nedenle…

Projenin dev bir maketi yaptırıldı ve bugün açılacak olan fuarda sergilenmek üzere CNR Yeşilköy Expo Fuarcılık Merkezi’ndeki Osmangazi Belediyesi standına yerleştirildi.

Bununla birlikte…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar fuar kapsamında düzenlenen Emlak 2016 Zirvesi’nde katılımcılara Soğanlı Kentsel Dönüşümü’nü anlatacak ve bir anlamda bu dev projenin pazarlamasını yapacak.

Böylece…

Soğanlı ile birlikte Bursa kentsel dönüşümde dünyaya açılma fırsatı bulacak.Kemal Demirel siyasetten uzaklaştı, huzuru şiirde buldu

 

Aslında… Genel kural Kemal Demirel için de geçerli. Hani şu “siyasete girilir, ama çıkılmaz” kuralı… Gençlik Kolları’ndan başladığı siyasi yaşamında CHP’de İlçe ve İl başkanlıkları yapan, 2 dönem Bursa Milletvekili seçilen, önce Parti Meclisi’ne girip oradan MYK’ya yükselen Kemal Demirel şimdilerde siyaseti uzaktan izliyor.

Yaşanan her şeye elbette duyarlı. Fakat, aktif siyaset sonrası “huzuru şiirlerde bulduğunu” da söylüyor.

Üstelik…

1980 önce, sonrası ve son dönem olmak üzere 3 ayrı kesitte kaleme aldığı şiirlerinden oluşan Umut adlı kitabının gördüğü ilgiden çok memnun.

O nedenle…

İkinci şiir kitabının hazırlıklarına başlamış bile. Yeni kitabı için yazdığı şiirler arasında şarkı sözü olarak istenenler de var.

Demirel şiirlerinde sevgiye, saygıya, birliğe ve paylaşıma özel önem gösteriyor, biz olmak kültürü üzerine mesajlar veriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.