1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçim çalışmasında “sürekli matine” yöntemiyle yenilik!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim çalışmasında “sürekli matine” yöntemiyle yenilik!

A+A-

Eskiden… Siyasi partilerin teşkilat kadroları, adayları ya da temsilcileri için çıkılan seçim çalışmaları kapsamında propaganda yapmanın yegane yolu nutuk atmak kabul edilirdi.

Günümüzde artık öyle değil.

Daha doğrusu, seçim dönemi propaganda çalışmalarında nutuk atmak yeterli değil, artık sadece laf yetmiyor.

Günümüzde…

Söylenecek sözün gerekliliği kadar, dinleyeni ikna etmek artık daha önemli. Yine konuşanın güven vermesi ve özellikle de kendini sevdirmesi propaganda çalışmalarında zorunluluk haline geldi.

Konuşmacı güven verip inandıracak ki, seçmen etkilenip oyunu verecek.

Bu nedenle…

Siyasetçiler seçim çalışmasında vaat edecekleri projeler kadar, kendilerini dinletmek ve seçmeni etkilemek için de proje üretmek durumundalar.

Çünkü…

Günümüzün koşullarında siyaset de yenilik isteyen alanlar arasına girdi.

İşte…

1 Kasım seçimi sürecinde yeni bir şeyler üretmek gerektiğini düşünüp harekete geçen AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, kendine geliştirdiği projeyle seçim çalışmasına yenilik getirdi.

Uygulamayı da seçim çevresi olarak görevlendirildiği İnegöl’den başlattı.

Buna göre…

AK Parti İl Başkanlığı’nın seçim çalışmaları için hazırlattığı ve açıldığında platforma dönüşen kapalı kasa kamyonu seçim çalışması yapacağı pazaryerinin girişine çektiriyor.

Sonra da…

Platforma çıkıp mikrofonu eline alıyor ve konuşmaya başlıyor.

İlk anda…

Pazara girip-çıkanlar kamyondaki platformda konuşmakta olan Şahin’e pek aldırış etmeden alışverişlerini yapmaya çalışıyorlar. Belki de fark etmiyorlar. Fakat dakikalar ilerledikçe platformun önünde durup dinleyen sayısı artıyor.

Bu şekilde 15 dakika konuşan Bursa Milletvekili Şahin platformdan inip çevredekilerle sohbete başlıyor.

Ardından…

10 dakika sonra yine platforma çıkıyor ve yine başlangıçta kimsenin dinlememesine aldırış etmeksizin yine konuşmaya başlıyor. Yine küçük bir topluluk oluşuyor ve o yine 15 dakika sonra iniyor.

Kısacası…

15 dakikayı geçmeyen konuşmasını yarım saatte bir tekrarlıyor.

Çalışma…

Pazaryerinde gün boyu sürüyor, ertesi gün de pazar kurulan bir başka mahallede aynen tekrarlanıyor.

Bakarsınız…

Hüseyin Şahin’in sinemalardaki sürekli matine uygulamasından esinlenerek geliştirdiği bu yeni seçim çalışması yöntemi Bursa siyasetine yenilik olmanın yanında başka iller tarafından da örnek alınır, Bursa da seçim döneminde propaganda yöntemi ihraç eden il haline gelir.

 

Pazaryerinde “yarım saat” sırrı ve yöntem

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin geliştirdiği yöntemi anlatırken şunu söyledi:

Pazaryerinde hatır sorduğunuz vatandaş bir an önce alışverişini yapmak istiyor. Elinizi uzattığınız esnaf ya ürün tartıyor, ya da para üstü veriyor.”

Şunu ekledi:

O nedenle pazarın girişinde çalışma yürütüyorum. Hiç kimse dinlemezken konuşmaya başlıyorum, kısa sürede kendiliğinden bir topluluk oluşuyor.”

Uygulamadaki yarım saat süresini de şöyle açıkladı:

Araştırmalar pazaryerlerinde kalma süresinin yarım saati geçmediğini gösteriyor. Ben de her yarım saatte bir yeni kitleye seslenmiş oluyorum.”

 

Her şey değişiyor… Yenilenmenin sırrı bu konferansta!

 

Gerçi… Dünya kurulduğu günden beri hep aynı dönüyor, ama üstündeki yaşam sürekli değişim halinde. Üstelik, dünyadaki her şey değişiyor ve yaşamın sürmesi için her alanda yenilenme kaçınılmaz oldu.

Açıkça söylemek gerekirse…

Bursagaz Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Kiper arayıp da “Çok farklı bir etkinlik gerçekleştiriyoruz, gelip dinlemenizde yarar olabilir” dediğinde nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı kestiremedik.

Dün…

Kal-Der ve Bursagaz’ın birlikte düzenledikleri “Sürdürülebilir Yaşam” konferansı için Crowne Plaza Oteli balo salonuna girdiğimizde şaşırıp kaldık.

Çünkü…

Tümü platforma bakan 2 kişilik çalışma masalarıyla okul düzeni oturma sistemi oluşturulan salonun tamamı doluydu. Rakamı da Kiper verdi:

480 kişiye ulaşınca konferans kayıtlarını durdurduk. Çünkü salon düzeni ve yerimiz bu kadar. Devam etseydik bir o kadar daha başvuru gelebilirdi.”

Üniversitenin yanı sıra, şirketlerin yönetim kadrolarından oluşan katılımcılar gün boyu Türkiye’nin önde gelen şirket ve kuruluşlarının yönetim kurulu başkanları ya da CEO’larını dinlediler.

Genellikle “Ben-Biz-Dünya” ekseni üstünde sürdürülebilir ve yenilenebilir yaşam için yaşanmış örneklerden dersler aldılar, yeni yöntemlerle tanıştılar, sivil toplum yapılanmalarıyla ilgili önerilerle bile karşılaştılar. Firmaların yeniliklere nasıl uyum sağlayabileceğini dinlediler.

Hep aynı dönen dünyada yenilenen yaşam herkesin beklentilerini değiştiriyor, ama bunun yanında bireye, topluma ve dünyaya karşı sorumluluklar da var.

Aslında…

Bu tür konferanslarda salonun yarısı doldurulduğunda başarı kabul edilir. Dünkü katılımı görünce Bursa’nın değişim ve yenilenmeye açık yüzüyle tanışmış olduk. Bu bile heyecan verici.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.