1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçimde geri sayım: Kararsızlar azalıyor, sürpriz hareketler var!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimde geri sayım: Kararsızlar azalıyor, sürpriz hareketler var!

A+A-

Siyaseten bakılırsa... Yavaş yavaş seçim atmosferine giriyoruz. Yerel seçime artık 1 yıl kaldı, zamanında yapılırsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi için de 20 ay var.

O nedenle...

Yapılan anketlerdeki hareketler artık daha dikkat çekici hale geldi ve daha dikkatli şekilde izleniyor. Çünkü, önümüzdeki sürecin siyasi strateji bu anketlerin vereceği bulgulara göre belirlenecek.

Bu sütunların okurları, İstanbul merkezli ADA Araştırma firmasının her ay düzenli olarak yaptığı gündem araştırmalarını önemsediğimizi biliyorlar.

Nedeni de belli:

Seçim dönemlerinde ve geçen yılki referandumda ADA'nın araştırmaları tam isabet sonucu yakaladı.

Önümüzde...

1.-yazi-icin-ada-arastirma-genel-muduru-ayhan-adiguzel.jpgADA Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel'in gönderdiği son araştırma var. Her ankette olduğu gibi, bugün seçim olsa sorusuna öncelikle baktık.

Ankette kararsızlar dağıtılmadan oluşan tablo şu:

AK Parti yüzde 37.3, CHP yüzde 19.4, İYİ Parti yüzde 7.1, MHP yüzde 6.1, HDP yüzde 4.8, diğerleri yüzde 1.6, oy kullanmam yüzde 3.1.

Çarpıcı olan şu:

Ankette kararsızların oranı yüzde 20.6. Yani, bu ankete göre kararsızlar hala ikinci parti konumunda.

Ancak...

Geçen ay yapılan ankette kararsızlar yüzde 23.5 olarak yer alıyordu. Yanı sıra oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı yüzde 0.1 görülüyordu.

Bu durumda...

Geçen ay olduğu gibi ikinci parti özelliğini korusa da kararsız oylarda azalma görülürken, neredeyse o azalma kadar oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranında artış dikkati çekiyor.

Bununla birlikte...

AK Parti oylarının 35.3'ten 37.3'e çıktığı görülüyor. CHP de yüzde 18.7'den yüzde 19.4'e çıkıyor. Buna karşılık İYİ Parti yüzde 8.8'den yüzde 7.1'e, MHP yüzde 6.8'den yüzde 6.1'e, HDP de yüzde 6.3'ten yüzde 4.8'e geriliyor.

Bunlar...

Ankette kararsızlar dağıtılmadan önce çıkan sonuçlar. Bu ayın tablosu ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra şöyle oluşuyor:

AK Parti yüzde 48.9, CHP yüzde 25.4, İYİ Parti yüzde 9.3, MHP yüzde 8, HDP yüzde 6.3.

Bu tabloya göre de...

AK Parti'nin yüzde 46.2'den 48.9'a, CHP'nin yüzde 24.5'ten 25.4'e çıktıkları, İYİ Parti'nin yüzde 11.5'ten 9.3'e, MHP'nin yüzde 8.9'dan 8'e, HDP'nin de yüzde 8.3'ten 6.3'e indiği ortaya çıkıyor.

Siyasetin belirleyicisi konumundaki AK Parti oylarında gözlenen yüzde 2.7 artışı Afrin harekatına bağlamak ne derece doğru olur bilemiyoruz, ama şunu da kabul etmek gerekiyor:

Siyasi atmosfer ısındığında seçmende AK Parti eğilimi artıyor. Galiba AK Parti'nin siyasette belirleyici olmasının sırrı da burada.

 

Cumhurbaşkanı anketinde sürpriz yok

 

Eğer... Değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimi 3 Kasım 2019'da yapılacak ve Türkiye'de yeni yönetim sistemi fiilen başlayacak.

İşte...

ADA Araştırma son gündem araştırmasında başkanlık sisteminin başlayacağı seçim için olası adaylarla cumhurbaşkanı anketi de yaptı.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra çıkan tablo sürpriz değil:

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 54.9, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 16.8, Abdullah Gül yüzde 12.3, Meral Akşener yüzde 8.9, Selahattin Demirtaş yüzde 7.1.

 

100 bin imzanın nasıl toplanacağı henüz belli değil

 

Geçen yıl yapılan anayasa değişikliği, cumhurbaşkanı seçiminde 100 bin imza ile aday olabilmeye olanak tanıyor.

Son günlerde...

Parlamento dışındaki bazı partilerin genel başkanlarını aday gösterebilmek için imza kampanyası hazırlığında oldukları görülüyor.

Atılan her imza elbette önemli. Ne var ki cumhurbaşkanı adayı için nasıl imza toplanacağı henüz belli değil. O nedenle açık alanlarda stant kurarak toplanan imzalar seçim geldiğinde siyasi etkinlikten öteye geçmeyebilir.

 

Araştırmadan çıkan sonuç: Seçmen ittifakları tam anlayamadı

 

ADA Araştırma'nın yaptığı son kamuoyu araştırmasında, 3 Kasım 2019'daki cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminde ilk kez uygulanacak olan seçim ittifaklarını da sorguladı.

Genel tabloda...

"Partilerin ittifak yaparak seçime girmelerinin nasıl karşılandığı" sorusuna, yüzde 55.6 evet, yani ittifaka destek çıktı. Yüzde 31.6 hayır derken, yüzde 12.7 de fikrinin olmadığı cevabını verdi.

İttifaka oy verme konusunda ise genel bir tedirginlik ortaya çıkıyor.

Nitekim...

AK Parti ve MHP ittifakına oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 41.4 çıktı. Bu da iki partini oy toplamının altında bir rakam. Yüzde 11.4 de belki veririm derken, oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 47.2 oldu.

CHP merkezli üç sorgulama var.

İlkinde...

CHP+Saadet+HDP olası ittifakına yüzde 72.7 oy vermem cevabı çıkarken, belki verebileceğini söyleyenler yüzde 10.9. Oy vereceğini söyleyenler yüzde 16.4'te kaldı.

İkincisinde...

CHP+HDP olası ittifakına oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 76.3, belki verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 8.6, oy vereceğini söyleyenler yüzde 15.1.

Üçüncüsünde...

CHP+İYİ Parti+Saadet ittifakına oy vereceklerin oranı yüzde 27.7 olurken, yüzde 56 oy vermeyeceğini, yüzde 16.3 de belki verebileceğini söyledi.

Bir başka olasılık olarak İYİ Parti+Saadet Partisi ittifakına oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 13.8'de kalırken, yüzde 73.8 oy vermeyeceğini, yüzde 12.4 de belki oy verebileceğini ifade etti.

 

MHP'de Bursa'nın en güçlü dönemi: Merkez Yönetim'de 3 kişi

 

Tarihi daha 1.5 yıl önce, olağanüstü kurultay istendiğinde bizzat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından açıklanmıştı. İşte o olağan kurultay dün anlamlı bir gün olan 18 Mart'ta yapıldı.

Kurultaya da...

Bahçeli'nin konuşmasındaki Çanakkale geçilmez gibi bir söylemle MHP'nin ele geçirilememesi vurgusu damgasını vurdu.

5.-yazi-icin-mhp-kurultayi-ve-devlet-bahceli.jpgBahçeli'nin tek aday olduğu kurultayda, 75 kişilik Merkez Yönetim Kurulu listesi açıklandığında Bursa'dan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile birlikte eski il başkanlarından Fevzi Zırhlıoğlu ve Kadir Çitil'in yer aldıkları görüldü.

Bu da...

Bursa'nın MYK'da 3 kişiyle temsil edileceği ve teşkilatın en güçlü dönemini yaşadığı anlamına geliyor.

Yanı sıra...

Yüksek Disiplin Kurulu'nda da MHP Gemlik teşkilatından Muhammed Tekin yerini korudu.

Zırhlıoğlu ve Çitil geçmişte de MYK'da yer alan isimlerden. Dahası, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile uzun yıllardır birlikte siyaset yapıyorlar.

O bakımdan...

Bursa'dan 3 kişinin MYK'da yer alması teşkilatın güçlü dönemi yanında, İsmet Büyükataman'ın gücü anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.