1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçimden bu yana İstanbul’u mesken tuttu, en çok o sevindi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimden bu yana İstanbul’u mesken tuttu, en çok o sevindi

A+A-

31 Mart gecesi seçim her yerde bitti, ama İstanbul’da bitmediği anlaşılınca partiler de İstanbul’a odaklandılar. Öncelikle de, milletvekillerini oyların yeniden sayılmaya başlanmasına gözlemci olarak görevlendirdiler.

Bu kapsamda…

Hem AK Parti’nin, hem CHP’nin tüm Bursa milletvekillerinin bir ayakları İstanbul’daydı. Oy çuvalları üzerine yatıp uyuyanlar da vardı, sayıma gözcülük ederken teşkilat çalışmasına katılanlar da oldu.

Bu süreçte…

1.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-ahmet-kilic-istanbulda-secim-sonrasi-calismasi.jpgAK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç da, çok sık İstanbul’a gidenler arasındaydı. Üstelik, İstanbul’u mesken tuttu denilecek kadar sık gitti.

Kuşkusuz…

İstanbul seçiminde Kılıç’ın bu denli etkin olmasında AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevinin de etkisi vardı. Biz de bu nedenle tamamını içeriden izlediği ve ilçe ilçe çalıştığı seçimin yenilenmesi kararını sorduk.

Söze…

“Genel Merkezimizin görevlendirmesiyle 1 Nisan sabahından itibaren hem koordinasyon, hem gözlemci olarak İstanbul seçimini izledim” diye başladı. İlk gözlemi şu:

“Sandıklardaki geçersiz oylar başlı başına önemli bir konu. Bazı ilçelerde çok ciddi usulsüzlükler vardı. Bunların hepsini zabıtlarda tespit ettik.”

Bu noktada…

“Geçersiz oylar yeniden sayıldıkça partimizin oyları yükseldi” dedi ve şuna dikkat çekti:

“Karşı taraf seçimi 30 bin farkla kazandığını söylemişti. Bazı sandıklardaki geçersiz oyların sayılmasıyla 13 bine düştü. 31 bin sandığı olan İstanbul’da, sandıkların tümünün sayılmasıyla sonucun değişeceği çok açık şekilde ortaya çıktı.”

Sonra da…

Pazartesi akşamı açıklandığı andan itibaren çok tartışılan YSK kararı için düşüncesini açıkladı:

“Benim düşünceme göre hak yerini buldu. Çünkü usulsüzlük yapılan sandık sayısı çok fazlaydı ve hepsini tutanakla tespit etmiştik. O nedenle, seçimin yenilenecek olması doğru bir karar.”

Devam etti:

“Sandığı tekrardan seçmenimizin önüne getiriyoruz. AK Parti olarak sandıktan hiç korkmadık, çekinmedik. Vatandaşlarımız arzu ettikleri şekilde, tercih ettikleri yönde oylarını kullanıp yeniden karar verecekler.”

 

Seçim tekrarı beklentisi böyle başladı

 

2.-yazi-icin-06-nisan-2019-tarihli-secimin-iptali-yazisi.pngSeçimin ertesi günüydü… İstanbul’daki seçim sonuçlarına yönelik itirazlar, iddialar havada uçuşurken Seçim Kurulları kararıyla yeniden sayılan sandıkların başında partiler nöbet tutuyordu.

Bu sütunların okurlarıysa, 6 Nisan günü “İstanbul seçimi iptal edilir mi?” başlığıyla bilgilendirme okudular.

İtirazların hukuki gerekçeleriyle AK Parti Genel Merkezi’nde oluşan izlenimi Türkiye’de ilk kez bu sütunlardan aktardığımızda seçimin yenilenmesi henüz konuşulmuyordu.

 

Bozbey umutlandı: İstanbul seçimini iptal eden YSK Bursa’yı da etmeli

 

3.-yazi-icin-mustafa-bozbey-002.jpgYüksek Seçim Kurulu’nun pazartesi akşamı açıkladığı “İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi” kararı aslında çok büyük sürpriz olmadı.

Çünkü…

Başından beri seçimin iptali beklentisi vardı ve konuşuluyordu. Hatta, karar açıklandığında oluşacak tepkiler bile tahmin ediliyordu.

Bununla birlikte…

İstanbul’da verilen seçimin yenilenmesi kararı Bursa’da CHP Büyükşehir Adayı olarak sandıkta yarışan ve 48 bin oyla kaybeden Mustafa Bozbey için umut oldu.

Gelişmeyi sorduğumuzda…

“YSK İstanbul için kararını verdi, ama bizim Bursa için yaptığımız itirazı henüz görüşüp kararını vermedi” diye başladı ve şunu söyledi:

“İstanbul için verilen karar beni umutlandırdı. Çünkü biz de aynı gerekçelerle itirazımızı yaptık. Hatta, dosyaya ek delililer koyduk.”

Beklentisi şu:

“YSK’nın açıklanan gerekçesine göre İstanbul seçimi yenileniyorsa, aynı durum burada da geçerli. YSK Bursa seçimini de iptal edip yenilemeli.”

 

41. yılında BUSİAD gençleşme ve kadın ağırlığını arttırma kararı aldı

 

4.-yazi-icin-busiad-baskanri-ergun-hadi-turkay-basi-ntoplantisi,-gonca-yerliyurt.jpgKuruluş sürecini yakından izleyenlerden biriyiz. İstanbul’daki TÜSİAD’dan sonra Anadolu’da kurulun ilk SİAD olan BUSİAD’ın emekleme ve büyüme süreçlerinde de gazeteci olarak izledik.

Fakat…

Yaklaşık 10 yıldır toplantı ya da etkinliklerine katılamıyorduk. Geçen hafta meslektaşımız Uğur Yılmaz’ın çağrısıyla toplantısına gittik.

Meslektaşımız Gonca Yerliyurt’un yönetimde yer aldığı BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay’ı dinlerken, bir yandan anılar canlandı.

Örneğin...

2019’u özel yıl ilan eden Türkay, olgunluk sürecindeki BUSİAD’ın bu dönem gençleşme ve kadın ağırlığını arttırma kararı aldığını söyledi.

Bizim de aklımıza…

1985 yılında Beyhan Karabacak yönetime giren ilk kadın sanayici olduğunda, BUSİAD’ın adındaki İşadamları kelimesinin değişip değişmeyeceğini sorduğumuz yazımız geldi.

O bakımdan…

Değişimin böylesine önem kazandığı bir dönemde kurumların yapısal ve ilkesel değişimleri de çok önemli elbette.

 

Sessiz, ama etkili yardım

 

5.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-kalbesilem-dernegi-ziyareti.jpgOsman İpekçioğulları’nın başkanı olduğu Kalbi Selim Derneği kentteki yardım derneklerinden biri. Fakat, gördüğümüz kadarıyla en etkili olanı.

Çünkü…

Bursa ile uyum sorunu yaşayan Suriyelilere el uzatan, gerektiğinde yardım, gerektiğinde de eğitim veren Kalbi Selim Derneği geçtiğimiz günlerde bir de çok özel konuk ağırladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın derneğin kurslarına katılan Suriyeli çocukları ziyaretinde duygusal anlar da yaşandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.