1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçime doğru performans tartışmasına Yıldız bakışı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime doğru performans tartışmasına Yıldız bakışı

A+A-

Gerçek olan tablo şu: Seçime yalnızca 17 gün kaldı ama seçmen ve büyük ölçüde siyasiler henüz seçim havası solumuyorlar.

Böyle bir siyasi tablo ilk kez yaşanıyor.

Dahası…

Son günlerde, seçim süreci tartışılırken, “CHP çok hızlı başlayıp kontrolü ele geçirdi, ama performansında düşme var” yorumları yapılıyor.

Bu durumu…

Sohbetimiz sırasında CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a sorduk. Anladığımız kadarıyla, kendisine de bu yönde duyumlar geliyor.

Nitekim…

Daha cümleyi tamamlarken güldü ve şunu söyledi:

CHP seçim bildirgesiyle tartışmasız bu seçim sürecinin belirleyicisi oldu. Her yerde bildirgemiz konuşuluyor. Diğer partiler çok geride kaldılar.”

Şöyle devam etti:

Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum, sahada yine her yerde biz varız. En önemli rakibimiz olan AKP’yi göremiyoruz.”

Şunu da ekledi:

Seçim bildirgemiz kamuoyunda çok konuşuldu. Fakat insanlar sürekli bunu konuşamazlar ki. Böyle bir beklenti doğru değil. Kaldı ki, gittiğimiz yerlerde biz yine seçim bildirgemizi anlatıyoruz ve insanlar yine ilgililer.”

Sonra da…

CHP’nin seçim bildirgesi 4 ayaktan oluşuyor” deyip şunları aktardı:

Bir…

Önceliğimiz hesap verilebilirlik, demokrasinin yeniden kurulması ve özgürlüklerin sağlanabilmesi.”

Şunu vurguladı:

Hesap verilebilirlik en önemli konumuz. Hükümet olduğumuzda Hesap Komisyonu oluşturacağız ve başına da muhalefet partisini getireceğiz.”

İki…

Dikey büyüme kapsamında istihdam sağlayıp, fabrikaların katma değeri yüksek ürünler üretmesini sağlamak üzere bilimsel çalışmalar yapacağız.”

Üç…

Bunun sonucunda hakça paylaşım yapılması hedefimiz. Ekonomik paylaşım daha adil yapılacak.”

Dört…

Bütün bunların sürdürülebilir olması sağlanacak.”

Dört maddeyi sıraladıktan sonra şunu söyledi:

CHP önseçimle başlayan yüksek performansını sandığa kadar koruyacak, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Şunu da ekledi:

Perşembe günü genel başkanımızın yeni bir açıklamayla yeni hedefler göstereceği beklentisi var. Yani, süreç içinde biz de kendimizi yenileyeceğiz. Yani, enerjimiz yüksek.”

 

Yıldız: Önce adalete güven sağlanmalı

 

CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’la sohbetimiz siyasetin yaşadığı sıkıntılara gelince, sıkıntının kaynağı olarak gördüğü tespitini paylaştı:

Yapılan araştırmalar, adalete güvenin yüzde 10’lara düştüğünü gösteriyor. Böyle bir ülkede büyümeden, gelişmeden, demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilebilir mi?”

Düşüncesini de açıkladı:

Önce adalete güven sağlanmalı. Adalete güven duygusu yeniden gelişirse, saydığımız sorunların hepsi ortadan kalkar, sıkıntı da aşılır.”

 

Merinos’ta HDP mitingine uluslararası sempozyum itirazı

 

Seçimin iddialı 4 partisinden 3’ü mitinglerini Gökdere’de planladı. HDP ise 29 Mayıs Cuma günü Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın katılacağı mitingi Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi bahçesinde yapmak için Bursa Valiliği’ne başvurdu.

Valilik de…

Merinos’un kentin ikinci miting alanı olması nedeniyle başvuruyu onayladı ve 29 Mayıs Cuma günü Merinos bahçesini HDP mitingi için tahsis etti.

Fakat…

Bu karara Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nden itiraz geldi. Merinos AKKM Genel Koordinatörü Semih Pala imzasıyla Valiliğe gönderilen itiraz yazısında, 27-28-29 Mayıs tarihlerinde Uludağ İhracatçı Birlikleri, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği, Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği tarafından birlikte organize edilen Tekstil ve Otomotiv uluslararası sempozyumları olduğu vurgulandı.

Aylar öncesinden yapılan anlaşmalar gereği Merinos’un fuar alanı ve sergi salonları yanında, Orhangazi-Hüdavendigar-Yıldırım-Muradiye salonlarıyla yemek için Gölpark ve konukların araçları için de otoparkın tahsis edildiği anlatıldı.

Sonuçta da…

Uluslararası tekstil ve otomotiv sempozyumlarının olduğu mekânda HDP mitinginin alan paylaşımı nedeniyle sıkıntılara yol açacağı belirtildi ve mitingin Merinos’tan alınması istendi.

Başvuruyu duyunca…

Merinos AKKM Genel Koordinatörü ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’yı arayıp sorduk. Şunu söyledi:

HDP mitinginin yapılacağı 29 Mayıs günü Merinos’un tüm salonlarında UİB, UTİB ve OİB işbirliğiyle organize edilen uluslararası sempozyum var. Bu durumu Valiliğe bildirdik. Karar Valilik makamının.”

 

DP Genel Başkanı Uysal geliyor

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal 2 günlük bir program için Bursa’ya geliyor.

Perşembe akşamı gelecek olan Uysal konaklayacağı Görükle’deki Oruç Otel’de cuma sabahı basın toplantısı yapacak. Sonra da Karacabey ve Mustafakemalpaşa ağırlıklı seçim çalışmasına çıkacak.

 

Demirtaşlı gençlerin asker uğurlama ve gençlik buluşması

 

Anadolu geleneğindeki asker uğurlama törenleri bir çok yörede düğün gibi oluyor. Batı kentlerinde bu gelenek yerine farklı uğurlamalar yapılıyor.

Demirtaşlı gençler ise ilk kez dualı asker uğurlama düzenlediler.

Son dönem…

Demirtaş’ın siyasetçileri arasında öne çıkan İbrahim Beşen önderliğinde AK Parti İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Mert Salım, Osmangazi İlçe Gençlik Kolu Başkan Yardımcısı Ali Tülek ve Enes Afşar’la uğurlamayı konuştuk.

Daha doğrusu, gençler organizasyon hakkında bilgi verdiler.

Buna göre…

23 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de Demirtaş’taki Tütünspor Stadı’nda mehter gösterisi ve kurban kesimiyle başlayıp kılıç-kalkanla devam edecek uğurlamada Türkiye birincisi hocalar Kur’an-ı Kerim okuyacaklar, Abdül Metin Balkanlıoğlu da gençlerle sohbet edecek.

O gece Demirtaş’tan dualarla asker uğurlanacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.