1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçime günler kala, siyasetin özlediği beraberlik fotoğrafı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçime günler kala, siyasetin özlediği beraberlik fotoğrafı

A+A-

Önce fotoğraflar ilgimizi çekti… Seçime 4 gün kala, siyasi kamplaşmanın dorukta olduğu bir süreçte rakip siyasilerin birbirlerine sıcak yaklaşımlarını ve mesajlarını önemsedik.

Yer…

Mustafakemalpaşa ilçesinin Hacıali Köyü geleneksel panayırı.

Bayramın üçüncü günü kurulan panayırda AK Parti ve CHP’li siyasilerin samimi bir ortamda bir araya gelip birlik ve beraberlik mesajları verdiler.

O gün…

1.-yazi-icin-mustafakemalpasa-haciali-koyu-panayiri,-hayri-turkyilmaz,-sadie-kurtulan,-mustafa-esgin,-tandogan-kuru.jpgMudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da panayırdaydı. CHP’li siyasetçi olan Türkyılmaz’ın konuşmasındaki dilekler seçime 4 gün kala arzulanan diyaloğu gösterdi:

“24 Haziran seçimlerinin ülkemize daha fazla barış ve demokrasi getirmesini diliyorum. Burada bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Adayı Sayın Mustafa Esgin’e de başarılar diliyorum.”

Ardından…

Ev sahibi konumunda olan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan mikrofonu aldığında “Biz Mustafakemalpaşa’yı iktidarı ve muhalefetiyle birlikte yönetiyoruz” diye başlayıp ekledi:

“Belediye Meclisi’nden geçen tüm projelerde sadece AK Parti Grubu’nun değil, CHP’nin de onayı var.”

Şöyle de devam etti:

“Daha fazla hizmet getirmemiz için Ankara’dan daha fazla destek almamız lazım. Bu seçimin aday listelerine baktığımızda,  Mustafakemalpaşa’dan seçilebilecek yerde tek adayımız var. O da Mustafa Esgin.”

Konuşmasını…

“Bu şansı iyi değerlendirmemiz lazım” diyerek tamamladı.

Sonra da...

CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru sözü aldı.

O da...

Kurtulan’ın “birlikte yönetiyoruz” sözlerine katıldığını ifade edip şöyle seslendi:

“17 ilçede göremeyeceğiniz birlik ve beraberliği biz Mustafakemalpaşa’da iktidarı ve muhalefetiyle gösteriyoruz.”

Seçim sandığında rakip olan siyasetçilerin bir araya gelmeleri, benzer ifadelerle birlik-beraberlik dillendirmeleri seçime 4 gün kala elbette çok güzel ve önemli.

Bu özel tabloya…

AK Parti Bursa 1. Bölge 2. Sıra Adayı Dr. Mustafa Esgin de şu katkıyı yaptı:

“Burada siyasetin görmeye alışık olmadığı mesajlar var. Birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin şehri Bursa’daki bu iklime zarar verilmemeli.”

Şu mesajı verdi:

“Bizi yıllarca siyasi görüşlerimizle ayırmaya çalıştılar. Etnik kimliklerimiz üzerinden proje geliştirdiler. Fakat Mustafakemalpaşa Hacıali’den yansıyan bu birliktelik ve dostluk çok güzel bir mesajla örnek olacak.”

 

Bu seçimin en güzel yanı: Kavga üslubu yok!

 

Şunu kabul etmek gerek: Seçimlere katılan partiler tabanlarını tutabilmek için seçmeni kamplaştıracak stratejiler izlerler.

Geçmişte...

Seçimin bu doğal akışının yanında meydanlardan kavga üslubunda sert konuşmalar yükselirdi.

Bu seçimin en güzel yanı; sandık polemiklerinin en yükseğe ulaşmasına karşın esprili mitinglerle kavgadan uzak ve tansiyonu en düşük seçim olması. Kampanyalar kavgasız, hakaretsiz esprili yürüdü.

 

Sibel Kurdoğlu’nun köpeği Şila, Akşener mitinginin yıldızı oldu

 

3.-yazi-icin-sibel-kurdoglu-ve-kopegi-sila-meral-aksener-mitingi.jpgTanıyanları ve sosyal medya takipçileri biliyorlar… Sibel Kurdoğlu yıllardır gerçek bir hayvansever olarak tanınır, “kızım” ve “oğlum” diye çağırdığı köpekleriyle paylaşımlar yapar.

Geçmişte…

ANAP ve DYP/DP’de siyaset yapan Kurdoğlu şimdi Meral Akşener’ci olarak İYİ Parti’de.

Geçen hafta…

Sakarya’da bir köpeğin ayaklarının ve kuyruğunun kesilmesi sonrası yaşamını yitirmesinden çok etkilenen Sibel Kurdoğlu pazar günü Gökdere mitingine, iyi bir hayvansever olduğunu bildiği Akşener’in mesaj verebileceğini düşünerek Golden Retriever cinsi 6 yaşındaki köpeği Şila ile geldi.

Miting alanına girişte, Şila’nın saldırıp kimseyi ısırmayacağına polisi ikna etmek hiç de kolay olmadı.

Ardından…

Şila ile birlikte platformun yanında dururken Akşener’in oğluyla karşılaştı. “Köpeği sahneye çıkarırsa Meral Hanımın’ın da mesaj verebileceğini” söyleyince “Devam edin, platforma çıkın” karşılığı aldı.

İşte…

Pazar günü Gökdere mitinginde Meral Akşener konuşmasını yaparken Sibel Kurdoğlu ve kızı Şila platforma böyle çıktılar. Akşener konuşmasını kesip başını okşayınca Şila da mitingin yıldızı oldu.

Pazardan beri sosyal medya Şila paylaşımlarıyla adeta yıkılıyor, herkes Şila’yı konuşuyor.

 

Büyükataman’dan sandık görevlilerine mektup

 

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, pazar günü yapılacak seçimlere ilişkin uyarı mektupları muhtarlardan sonra MHP sandık görevlileri ile devam etti.

Mektubunda…

”Unutmayın ki seçim sandıkta kazanılır, sandıkta kaybedilir” diye seslenen Büyükataman şunu vurguladı:

“Sandık yöneticileri olarak vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin verdiği oyların çalınmaması için gereken dikkati göstereceğiz. Sandıklara gözümüz gibi bakacağız.”

Ayrıca, sandık başında nasıl davranacaklarına ilişkin uyarılar yaptı.

 

CHP’nin genç adayı Baran Güneş’ten herkese dokunan kampanya

 

5.-yazi-icin-chp-milletvekili-adayi-baran-gunres-secim-kampanyasi.jpgBaran Güneş’i ve ailesini tanırız… Hukuk okumak için gittiği Ankara’da CHP Ankara İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı, daha sonra CHP Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde Genel Başkan Yardımcısı olarak görev üstlendi.

Üniversiteyi bitirip Bursa’ya döndükten sonra Avrupa’daki bazı gençlik projelerine Türkiye adına katıldı. Danimarka’da da iyi bir çevresi olduğunu biliyoruz.

Genç Avukat Baran Güneş pazar günü yapılacak seçimde CHP Bursa 2. Bölge 9. Sıra Adayı olarak sandık yarışına girecek.

Gördüğümüz kadarıyla…

Gençliğinin verdiği enerjiyle çok çalışıyor, her yere gidiyor ve çalışıp eğlenceli bir kampanya yürütüyor. Özellikle de herkese dokunup pozitif izler bırakıyor.

9. sıradan seçilebilir mi bilemeyiz, ama CHP’nin yarınları için gerekli olduğunu herkese gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.