1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçimin havası bozuldu, seçmen kriterleri değişti
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimin havası bozuldu, seçmen kriterleri değişti

A+A-

Zaten… Coşkulu bir seçim kampanyası yoktu. Siyasi partiler de, adaylar da, parti teşkilatları/örgütleri de zorlama bir seçim havasında çalışıyorlardı.

Doğal olarak…

Seçmen de 1 Kasım’da yapılacak seçimi umursamayan bir tavır sergiliyordu.

İşte…

Bu zordan yürütülen seçim kampanyaları cumartesi günü Ankara’daki terör katliamıyla çok farklı bir havaya büründü.

Bir kere…

Bu sütunlarda dün de belirttiğimiz gibi, siyasi partiler bir süreliğine de olsa seçim çalışmalarını durdurdular ve gündemi izlemekle yetiniyorlar.

Çünkü…

Ülkenin başkentinde yaşanan cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kanlı terör saldırısından sonra kime ne anlatacaklar, kim neyi merak edecek?

Nitekim…

Hem siyasi parti kadrolarıyla, hem vatandaşlarla yaptığımız sohbetlerde şunu gördük: 1 Kasım’da yapılacak seçimin havası tümüyle kaçtı.

Yanı sıra…

Toplum içinde seçmen kriterlerinin değiştiğini de gözlemliyoruz.

Daha 10 gün önce siyasi partiler seçim beyannamesi adıyla seçim vaatlerini açıkladıklarında karşılaştırmalar yapılıyor ve siyasi sonuçlar çıkarılıyordu.

Üstelik…

Partilerin temsilcileri de halkın tavrına bakarak bu seçim beyannamelerinin etkilerini ölçmeye ve kendilerine göre bir sonuç çıkarmaya çalışıyorlardı.

Örneğin…

Bu seçim kampanyasında AK Parti’nin toplumla buluşma ve çalışma yükünü omuzladığını gözlemlediğimiz Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’le geçen hafta sohbet ederken sahadaki izlenimini şöyle açıklamıştı:

Seçim beyannamemiz ve vaatlerimizi vatandaşın benimseyip tuttuğunu ve ilginin arttığını gözlüyorum. Bu seçim için gittiğimiz yerlerde daha fazla ilgi görme nedenlerimizden birinin bu olduğunu düşünüyorum.”

Ne var ki…

Terörün bombası yalnızca siyasileri etkilemedi, seçmen kriterlerini de etkileyip değiştirdi. Cumartesiye kadar vaatler ve ekonomik hedefler üzerine yapılan değerlendirmelerin yerini terör aldı.

İnsanlar fotoğrafa bakarak siyasi kararlarını belirliyorlar. Siyasi anlamda ne kadar sağlıklı olabileceği elbette tartışılır, ama bugün için durum bu.

 

AK Parti meydanlara Bursa’dan çıkıyor

 

Cumartesi günü Ankara’da yaşanan cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en büyük terör saldırısı sonrası seçim çalışmalarını donduranlardan biri de AK Parti Genel Başkanı olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’ydu.

Katliam sonrası mitinglere ara veren Davutoğlu 16 Ekim Cuma günü Bursa Mitingi ile meydanlara yeniden çıkıyor.

Üstelik…

AK Parti Genel Merkezi tarafından, Bursa’dan başlayacak yeni kampanyaya Teröre Karşı Birlik Mitingleri adı verildi. Bunun ilk durağı da Bursa olacak.

Bir anlamda…

Davutoğlu cuma günü “Haydi Bismillah” deyip Bursa’dan meydana çıkacak.

 

Çakmak’tan terör kurbanlarına saygı: Müziksiz düğün

 

Herkes… Evlilik töreninin özel ve unutulmaz olmasına özenir. Yaşamın bu en önemli anının farklılığı, evlenecekler kadar aileleri için de önem taşır.

AK Parti Bursa eski Milletvekili Hayrettin Çakmak geçen hafta davetiye vermek için geldiğinde, oğlu Taha Çakmak’ın Sümeyye Tümtürk ile yaşamını birleştireceği düğünle ilgili çok farklı projeler hazırlamıştı.

Ne var ki…

Ankara’daki terör katliamı sonrası düğün planları tümüyle değişti.

AK Parti’nin eski ve mevcut milletvekilleri, eski ve yeni belediye başkanlarıyla eski ve yeni teşkilatlarını bir araya getiren Çakmak düğünü organizasyonunda müzik tümüyle devreden çıkarıldı.

Örneğin…

Türk Sanat Müziği ile birlikte tasavvuf müziği ve sema gösterisi de programdan çıkarıldı. AK Parti Bursa eski Milletvekili ve Sarı Cami eski İmamı Ali Kul’un Kur’an-ı Kerim okuyup dua yaptırdığı gecede yalnızca genç çift nikah töreni için sahneye gelirken müzisyen Ömer Faruk Tekbilek’in enstrümantal bir parçası çaldı.

Çakmak nikah töreni öncesinde davetlileri ilgili bilgilendiren konuşma yaptı.

 

Gürsu’da “gülen armut” festivaline uluslararası panel!

 

Bursa’yı meyve üretiminde dünya markası haline getiren ürünler var. Örneğin deveci armudu denilince akla Gürsu geliyor.

İşte…

Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez bu özel meyvenin hem üretiminin gelecekte bilimsel hale gelmesi, hem de literatürdeki yerini sağlamlaştırma amacıyla geçen yıl şenlik düzenledi.

İlki Gülen Armut adıyla yapılan etkinliğe Amerika’dan da profesörler gelmişti. Bu yıl 20-22 Ekim tarihleri arasında ikincisi gerçekleştirilecek olan Deveci Armut Şenliği içinde bir de Uluslar arası Tarım Fuarı düzenlendi.

Dönmez dün Başkanvekili Ali Sadıç ile birlikte bilgi verirken,

Kumlakalan soğuk hava deposunda Amerika ve Somali üniversitelerinden gelecek hocaların deveci armudunu bilimsel olarak tartışacaklarını söyledi.

Etkinlik programında 21 Ektim günü Uludağ Ünhiversitesi’nde öğretim üyeleri ve öğrencilerle çiftçilerin buluşması, 22 Ekim’de de Ulucami yanındaki parkta halka armut dağıtılması var.

 

Hedefi, Bursa şemsiyesi altında Anadolu’yu toplamak!

 

Semih Pala’nın trafik kazasında yaşamını yitirmesi nedeniyle Bursa Kent Konseyi 23 Ekim Çarşamba günü başkanlık seçimi yapacak.

Kulislerde MÜSİAD eski Başkanı Hasan Çepni’nin konuşulduğu seçim için adaylığını ilk Diyarbakırlılar Derneği Başkanı Şehmus Seviş açıkladı.

Bursa’ya hizmet etmek, “Bursa şemsiyesinde Anadolu’yu toplamak” ve Bursa’nın birliğini herkese göstermek istediğini söyleyen Seviş, siyaset üstü kimlik taşıyacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.