1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçimsiz, ama kongreli 4 yıl için gündem: Siyasi onarım!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçimsiz, ama kongreli 4 yıl için gündem: Siyasi onarım!

A+A-

Siyasetin harmanı kabul edilen seçim dönemleri elbette toplumun da siyasetle daha yakın ilgilendiği dönemler oluyor. Önümüzdeki sürece bakınca da, 2019 yılına kadar seçimsiz bir dönem görülüyor. Bir anlamda, önümüzdeki 4 yıl siyasi yoğunluğun düşük olacağını söylemek de mümkün.

Hesap ortada…

Yerel seçimler 30 Mart 2014 tarihinde yapıldı. 5 yılda bir yenilendiği için, 31 Mart 2019 tarihine kadar yeni yerel seçim yapılması gerekiyor.

Geçen yıl…

10 Ağustos 2014 tarihinde de ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Anayasa gereği cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olduğu için, bu seçim de en geç 11 Ağustos 2019’da yenilenmek zorunda.

Yanı sıra…

1 Kasım 2015 günü, yani 1 ay önce yapılan milletvekili genel seçiminin süresi 4 yıl olduğu için, ya 27 Ekim ya da 3 Kasım 2019 günü milletvekili seçimi için sandık başına gidilecek.

O bakımdan…

2019 yılının mart ayı sonuna kadar, yani 4 yıl boyunca gündemde seçim olmayacağı için siyasi yoğunluk da yaşanmayacak.

Tabii…

Bunu söylerken “eğer olağanüstü bir gelişme olmaz da erken seçim gerekli hale gelmezse” notunu eklemek gerekiyor.

Buna karşın…

İlk seçimin yapılacağı Mart 2019’a kadar olan süreçte siyasi partilerin hepsi birer kongre yapmak zorundalar.

Çünkü…

Siyasi partilerin normal kongre süreçleri iki yıldan kısa ve 3 yıldan uzun olamıyor. Siyasi partiler de bu esneme süresini kullanıyorlar ve 2 yılda bir yapmaları gereken kongrelerini 1 yıl erteleyip 3 yılda yapıyorlar.

Bu durumda…

İlçe kongrelerini geçen yılın sonunda tamamlayan AK Parti 2017’de yeni kongre yapacak. MHP ilçe kongrelerini bu yılın başında yaptı. CHP de şu sıralar yapıyor.

Bu da…

2018’de CHP ve MHP’nin kongrelerini yenileyecekleri anlamına geliyor.

Son günlerde…

Değişik partilerden ve farklı ilçelerden ziyaretimize gelen dostlarla bu farklı durumu biraz daha fazla konuşuyoruz. Bakış açımız da şu oluyor:

Seçimsiz geçecek 4 yıl aslında partiler için siyasi onarım şansı veriyor. Bu sürede kongrelerin yenilenecek olması da siyasetin en büyük avantajı.”

Siyaset dünyası böylesine özel bir dönemi değerlendirip ileriye yönelik planlama yapar mı bilemiyoruz, ama yeni siyaset adına kaçırılmayacak bir fırsat olduğuna da inanıyoruz.

 

Aynı yıl 3 seçim hiç olmadı

 

Geriye dönüp bakınca şunu hatırlıyoruz: 1977 yılında iki seçim oldu. 5 Haziran günü milletvekili genel seçimi için, 11 Aralık günü de yerel seçim için sandık başına gidildi.

Böylece…

İlk kez aynı yıl içinde 2 seçim yapıldı.

Şimdiyse…

2019 yılında 3 seçim söz konusu. Önce mart ayında yerel seçim için sandığa gideceğiz. Bu seçimden 4.5 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimi için, ondan 2.5 ay sonra da milletvekili seçimi için oy kullanacağız.

Yani, 7 ay içinde 3 seçim yapılacak.

O nedenle…

2019’da 3 seçimin bir arada yapılabileceği bir formül şimdiden gündeme geldi.

 

AK Parti’de genç sürpriz: Gökhan Dinçer’e Ankara görevi

 

AK Parti’nin ana kademe teşkilatları seçim süreçlerini bitirdiler. Önümüzde Gençlik Kolları kongreleri var. Onda da aşağıdan yukarıya bir kongre zinciri yok. Çünkü, Gençlik Kolları’nın teşkilat kongreleri, ana kademede olduğu gibi geçen yıl yapıldı.

O nedenle…

6 Aralık’ta yalnızca Gençlik Kolları Kurultayı yapılacak.

Üstelik…

Aday da tek: Abdurrahim Boynukalın.

Geride kalan süreçte Meclis’teki tartışmalar ve özellikle İstanbul’da Hürriyet Gazetesi’nin yönetim binasına yapılan baskında adı çok konuşulan AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdürrahim Boynukalın 1 Kasım seçiminde milletvekili olamadı.

Ama…

Parti yönetimi Gençlik Kolları Genel Başkanı olarak devamını uygun buldu.

Pazar günü Ankara’da yapılacak kurultaya çok az bir süre kala AK Parti’de sürpriz bir gelişme yaşandı. 2 dönemdir Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı olarak görev yapan, aynı zamanda Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi olan Gökhan Dinçer aniden Ankara’ya çağırıldı.

Dinçer’e yeni dönemde Gençlik Kolları Genel Merkezi’nde önemli bir görev verilmesi bekleniyor. Gençlik Kolları’nda Ahmet Kılıç daha önce Teşkilat Başkanı olarak görev almıştı.

 

Yıldırım’da başkan değişti

 

Seçime odaklanılan bir süreçte AK Parti Yıldırım Gençlik Kolu’nda sessiz sedasız görev değişimi gerçekleşti.

Son yapılan kongrede Yıldırım İlçe Gençlik Kolu Başkanı seçilen Avukat Ersan Erden özel işlerinin yoğunluğu nedeniyle görevini bıraktı. Yerine de Adnan Kurtuluş getirildi.

 

Amerika’daki buluşuna memleket adını verdi: Nanobursa!

 

Adı Prof. Dilhan Kalyon. Doğum yeri Bursa. İlkokulu Bursa’da okumuş. Babasının tayini nedeniyle ortaokulu Kayseri’nin Talas ilçesindeki Amerikan Ortaokulu’nda, liseyi de İçel’in Tarsus ilçesindeki Amerika Koleji’nde bitirmiş.

1971’de girdiği ODTÜ’de kimya mühendisliği eğitimi almış. Başarı bursuyla Kanada’nın McGill Üniversitesi’ne gitmiş, master ve doktorasını burada yapmış.

Sonra Amerika’ya geçmiş ve reoloji adı verilen kompleks akışkan malzemeler bilimi üzerine çalışmaya başlamış. Bu alanda dünyanın en etkili isimlerinden kabul ediliyor.

Hürriyet Gazetesi’nde Vahap Munyar’ın köşesinde dün Prof. Dilhan Kalyon’un bilimsel çalışmalarını tanıdık. Örneğin, yapıştırılınca vücutla bütünleşen ağrı kesici yaptığını öğrendik.

Dahası…

Kendi aktarımıyla “Biyomalzemeler, doku mühendisliği, toksik kimyasalların ve kedikal atıkların yok edilmesi, nanofiberlerin yeni üretim teknikleri” gibi alanlarda aşamalar kaydetmiş.

Son olarak da…

Kimyasal reaksiyonlarda yeni bir hızlandırıcı olarak kullanılmak üzere katalizör geliştirmiş ve memleketi Bursa’nın adını vermiş: Nanobursa.

Açıkçası…

Prof. Dilhan Kalyon’u bilmiyorduk. Hürriyet’te okuyunca Bursa’da tanıyabileceğini düşündüğümüz birkaç kişiye sorduk, tanıyana rastlamadık.

Ama…

Bizim bilmememiz, tanıyanı bulamamamız hiç önemli değil. Önemli olan, Amerika’da yaşayan ve alanında dünyanın en etkili isimlerinden kabul edilen bir bilim adamının kendini Bursalı görmesi.

En önemlisi de…

Bilimsel buluşuna Bursa’nın adını vermesi. Daha ne olsun?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.