1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Seçmenle kavga eden parti seçimleri nasıl kazanacak?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Seçmenle kavga eden parti seçimleri nasıl kazanacak?

A+A-
Son dönemde… Biraz da milletvekili genel seçimi yaklaşırken siyaseten cevabı aranan, ya da aranıyormuş gibi davranılan soru iki aşamalı. 
Birincisi...
İktidar partilerinin yıpranmaları ve bundan dolayı oy kaybetmeleri doğalken, 12 yıllık iktidar yıpranmışlığına karşın AK Parti oylarını nasıl arttırıyor?
İkincisi…
Tüm demokrasilerde muhalefet partileri, iktidar partilerine karşı alternatif kabul edilip oylarını arttırırken, CHP oyları yüzde 30’lara neden takılıp kaldı?
Nitekim…
Bu sütunlarda dün, CHP İletişim ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu’nun gazetecilerle yaptığı sohbette samimi ifadelerine yer verdik. Berberoğlu o sohbette, “Seçmenin neden oy vermediğini CHP’nin sorguladığını söylüyordu.
Biz de…
Kendi gözlemlerimizi ve tespitlerimizi buradan paylaştık:
CHP daha çok, sistemin korunmasını isteyen seçmenden oy alıyor, yaşamının değişmesini istemeyen seçmentarafından tercih ediliyor.
Yani…
CHP daha çok sistem, yaşam alanı ve sosyal statüleriyle ilgili kaygı taşıyan seçmenden oy alıyor.
Oysa…
Siyasette yeniyi arayan toplumlar devrimin peşinden giderken korumacılığa soğuk bakıyor. CHP de korumacı görüldüğü için belli bir oyda takılıp kalıyor.
Kısacası…
Bugünün siyaset üslubuna bakıldığında, CHP’nin seçmene ve umut adına yeni bir şey vaat etmediği, bunun için de heyecan vermediği görülüyor. Bu görüntü de CHP’yi statükonun partisi haline getirdiği için genel seçmen yapısıyla ters düşüyor.
İşte…
Genel seçmen yapısıyla ters düşme konusunda CHP’nin bir zaafı daha var.
Onu da…
Gün boyu sosyal medyadan gelen mesaj ve yorumlarla elektronik postamıza düşen iletilerdeki yankılarda gördük. O yakınlarda ortak bir değerlendirme öne çıkıyor:
“Seçmene kızıp kavga edeceklerine kendilerini sorgulasınlar.  Bugün bu sorgulamaya başlamaları bile önemli.”
Aslında…
Bugünün siyaset ikliminde CHP’nin en önemli sıkıntılarının başında belki de bu anlayış geliyor.
CHP lideri ve sözcüleri, seçimleri AK Parti’nin kazanmaya devam ediyor olmasına tepki gösterirken, kendilerine oy vermeyenlere bedduaya kadar varan konuşmalar yapıyorlar.
Bunların bir kısmı ironi özelliği taşısa da, iktidar adayı olmasına karşın oy alamadığı için seçmene kızan bir partiortaya çıkıyor.
Bugün için CHP’nin açmazı da işte bu:
Seçmenle kavga eden bir parti, kavga ettiği seçmenden oy alıp iktidar hedefine ulaşabilir mi?

 

***

 

Eş durumundan Bursalı: Özgür Özel

 

 

Kamuoyu CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’i mayıs ayında yaşanan Soma faciası sürecindeki açıklamaları, değerlendirmeleri ve eleştirileriyle tanıyor. O süreçte söyledikleri toplumda kabul gördü, kitleler güven duydu.
İşte…
Soma faciasıyla yıldızı parlayan Özel’in bilinmeyen bir yanı, önceki gün CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu’nun sohbet toplantısı sırasında ortaya çıktı.
Daha doğrusu, eşi Didem Özel’in Bursalı olduğunu ve bu nedenle sık sık Bursa’ya geldiğini bizzat kendisi açıkladı.
Eczacı olan Didem Özel’in ailesi halen Devlet Hastanesi’nin arka tarafındaki Hisar Mahallesi’nde yaşıyor. Özelçiftinin İpek adlı kızları var.

 

***

 

Uludağ ve Bursa Teknik üniversitelerine bütçe sürprizi

 

Türkiye’nin 2015 yılı bütçesiyle ilgili görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesindeki Plan Bütçe Komisyonu’nda başladı.
Böylece…
Kurumların merkezi bütçeden alacakları paylar da görüşmeler sırasında gündeme gelmeye başladı.
Bu kapsamda…
Üniversite bütçeleriyle ilgili hazırlanan icmal listelerinde Bursa’da eğitim ve öğretim veren iki devlet üniversitesindenUludağ Üniversitesi’nin 2015 yılı bütçesinden alacağı pay 336 milyon 899 bin lira olarak bütçede yer aldı.
Geçen yıl 310 milyon 501 bin liralık bütçeye sahip olan Uludağ Üniversitesi, yeni yılda bütçesinde yüzde 8.50 artış sağlamış oluyor.
Yanı sıra…
Bursa Teknik Üniversitesi’nin bütçesi de merkezi yönetim bütçe taslağında 35 milyon 622 bin lira olarak yer aldı.
Geçen yıl 34 milyon 207 bin liralık bütçeye sahip olan Bursa Teknik Üniversitesi de 2015 yılı için bütçesinde yüzde 4.13 artış sağlamış oluyor.
Gördüğümüz kadarıyla…
İki üniversite için de 2015 yılı bütçeleri kısıtlama anlamında sürpriz oldu.
Gerçi…
Listeye merkezi yönetim tarafından konan bu rakamların komisyon ya da TBMM Genel Kurulu görüşmeleri sırasında arttırılmaları söz konusu. Bununla birlikte, yıl içinde ödenek aktarmaları yoluyla da bütçelerin genişlemesi mümkün.
Özellikle…
Kampus inşaatına başlayabilmek için öncelikle arazideki kamulaştırma ve plan çalışmalarının tamamlanmasını bekleyen Bursa Teknik Üniversitesi, inşaat sürecinde bütçesinin artmasını bekliyor.

 

***

 

Laleli Ulu Şehir’den sonra Evvel Şehir’li Cumalıkızık!

 

 

Valilik tarafından yaptırılan Bursa Şehir Logosu kentle ilgili toplantılar ve organizasyonlarda kullanılmaya başlandı. Logo, Bursaspor’un maçlarda giydiği formalarda da yer alıyor.
Bir yandan da..
Logoyu içine sindiremediğini düşünen geniş bir kesim var. Gerçi, logonun içimize sinmediğini ifade ettiğimiz yazıdan sonra Bursa Valisi Münir Karaloğlu nezaket gösterdi ve eleştiri kabul edilebilecek cümlelere tek tek cevap verdiği mektup gönderdi.
Özellikle de…
Logoda yer alan lale figürünün Bursa ile ilgisini ve uyumunu mektupta özenli bir dille anlatıyor.
Bununla birlikte…
Bir de Bursa Şehir Logosu’nu hazırlayan İstanbullu firmanın hazırladığı, ama henüz açıklanmayan Cumalıkızıkkonulu tanıtım filmi var.
Filmi izlerken…
Son Osmanlı Köyü tanımıyla takdim edilen Cumalıkızık’ı hiç görmemiş bir senaristin televizyon dizisinden esinlendiği izlenimi edindik. Kurgudaki geçmiş ve bugün bağlantısı da iyi anlatılamadığı için tarihi kişilikle köy sokaklarında dolaşan turistler ve köylüler iç içe geçiyor.
Bu arada…
Şehir Logosu’nda patenti Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ait olduğu anlaşılan Ulu Şehir tanımı kullanılıyordu.Cumalıkızık tanıtımında ise Evvel Şehir Bursa tanımı yer alıyor.
Galiba…
Önümüzdeki günlerde Bursa’yı yeni bir tartışma bekliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.