1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet gelecek yıl bitiyor, hedef Samanlı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet gelecek yıl bitiyor, hedef Samanlı!

A+A-

Hani... "Görevi ver, gözün ve aklın geride kalmasın" diye anlatılanlar vardır ya, tanıyanları Sağlık Bakan Yardımcısı olarak atanan Halil Eldemir'in de o anlayışta sorumluluk üstlendiğini bilirler.

Öyle ki...

Sağlık Bakan Yardımcısı atanmadan önce 1 hafta süren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Başmüşavirliği görevinde bile, bakanlığın önünü açan planlar yaptı. Yeni görevine de hızlı başladı.

İlk çalışma ziyaretini...

1.-yazi-icin-saglik-bakan-yardimcisi-halil-eldemir-bursa-brifingi.jpgDoğmasa bile büyüyüp yetiştiği, eğitim ve iş yaşamını geçirdiği, yaşadığı kent olan, hatta Cevdet Yüce döneminde İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi olarak kafa yorduğu Bursa'ya yaptı.

Nitekim...

AK Parti Bursa milletvekilleri Dr. Mustafa Esgin, Refik Özen ve AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'la birlikte cumartesi günü İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ve ekibinden Bursa'daki sağlık yatırımları brifingi aldı.

Pazar sabahı, yine brifing almak üzere Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne girmek üzereyken konuştuk. Hızlı başlangıcını şöyle anlattı:

"Sağlık yatırımlarıyla şantiyeleri görmeye Marmara Bölgesi'nden başladım ve ilk brifingi Bursa'da aldım. Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi inşaatlarını gezdim."

Şunun altını çizdi:

"Sağlık Bakanlığı'nın bu bölgede büyük yatırımları var. Ödenek bekleyen yatırım olup olmadığına bakıyor, ödenek ihtiyacı olanları tespit ediyorum."

Bu noktada...

Doğal olarak Bursa'daki brifing ve incelemeleriyle ilgili izlenimlerini sorduk.

Şunu söyledi:

"Bursa ve bölgedeki sağlık yatırımlarını süresinde tamamlayıp milletinizin istifadesine sunmak istiyoruz. Bu açıdan, Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi'nde problem görünmüyor."

Tarih de verdi:

"Programa göre Şehir Hastanesi 2019 yılı 6. ayı sonunda, Çekirge Devlet Hastanesi de yine 2019'un ekim sonunda bitecek."

Şunu vurguladı:

"Gelecek yıl Bursa'ya 2 büyük hastane açılacak. Sonra da programda olan bir-iki büyük projeyi takip edeceğiz. Örneğin Samanlı kompleksini gündeme alacağız."

Şunu da ekledi:

"Samanlı'da top artık bizde. Yerle ilgili sorunların çözülmesi ve yatırım programında yer almasını takip edeceğiz."

 

Bursa hastane yatağında hedefe ulaşıyor

 

2.-yazi-icin-sehir-hastanesi-ve-cekirge-devlet-hastanesi-saglik-bakan-yardimcisi-halil-eldemir-inceleme.jpgSağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir cumartesi günü brifing sonrası AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan'la birlikte Şehir Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi inşaatlarını gezdi.

Ardından...

Sağlık hedefinde gelinen noktayı özetledi:

"Türkiye ortalamasını yakalamak üzere önemli projeler var. Hedefe hızla yaklaşıyoruz."

Rakam da verdi:

"Her 10 bin nüfusa 35 hastane yatağı hedefimiz. 2002'de AK Parti 10 binde 20'yle devralmış. Nüfus artışına karşın hedefe ulaşıldı."

 

Yeni gündem sağlık turizmi: Bursa dünyaya pazarlanabilir kent

 

3.-yazi-icin-saglik-turizmi-ve-saglik-bakan-yardimcisi-halil-eldemir.jpgKuşku yok ki... Sağlık alanı vazgeçilemez hizmet özelliği taşıyor. O nedenle, Bursa'da hem Türkiye ortalamasını yakalayıp üstüne çıkmak, hem gelişmiş ülke kriterlerini yakalamak üzere önemli projelere başlandı.

Bir yandan da...

Dünyadaki yeni trendlere göre yeni projelerle yeni hedefler belirleniyor.

Örneğin...

Avrupa başta, bölgemizdeki sağlık turizmi giderek daha önemli hale geliyor.

İşte...

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir de, cumartesi günü yatırım brifingi ve hastane inşaatlarını gezdikten sonra yeni trende dikkat çekti:

"Bursa sağlık turizmi anlamında özel yeri olacak bir şehir. Kaplıcaları ve şehir kültürüyle sağlık turizminde çok önemli özelliklere sahip."

Şunun altını çizdi:

"Tüm özellikleri ve imkanlarıyla, kent dinamikleriyle Bursa'yı dünyaya pazarlayabiliriz. Bilinirliğinin yüksek olması da Bursa'nın en büyük şanslarından biri."

Söylediklerine aynen katıldığımız Sağlık Bakan Yardımcısı Eldemir'e biz de şunu anımsattık:

Bursa ne yazık ki Sağlık Bakanlığı'nın termal turizmi için belirlediği kentler arasında yer almıyor. Bakanlığın ilgisini bekliyoruz.

 

2012'deki yönetimini 07.30'da topladı!

 

4.-yazi-icin-saglik-bakan-yardimcisi-halil-eldemir-ve-bihmed,-kadir-oruc,-davut-gurkan.jpgSağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, geçmişte kısa adı BİHMED olan Bursa İmam Hatipliler Derneği'nin başkanlığını yaptı. Hatta, BİHMED Başkanı olarak girişimleri ve etkinlikleriyle Eldemir'i tanındı.

Cumartesi sabahı da...

2012'de başkanlığı dönemindeki yönetimini, BİHMED Başkanı Fatih Kaya ve yönetiminin ev sahipliğinde saat 07.30'da topladı.

Yönetimden Kadir Oruç daha sonra başkan olarak devam etti, Davut Gürkan da AK Parti İl Başkan Yardımcılığı'nın ardından Kızılay Başkanı oldu.

 

İmar tartışması başlatan orman yangını yapılaşmayı ortaya çıkardı

 

Mudanya Yolu'nda Çağrışan ve Göynüklü köyleri arasındaki orman yangını devam ederken konuştuğumuz görevliler çıkış nedeni için şunu söylemişlerdi:

"Yüzde 50 olasılıkla kasıt, yüzde 50 olasılıkla piknikçilerin ihmali olabilir."

O sıralarda...

5.-yazi-icin-mudanya-yolu-orman-yangini-hava-fotografi-001.jpgYanan orman arazisinin çok değerli olması nedeniyle herkes villalık arazi için ormanın yakıldığı kuşkusuna kapılması gayet doğal. Açıklanan gerekçedeyse, piknikçi ihmali çıktı.

Bu noktada...

Yangın devam ederken başlayan bir karış yeri imara açmama tartışması da kent duyarlılığı adına önemli. Nitekim, aynı kuşkular 3 yıl önceki yangın sonrası da ortaya konmuş, fakat Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Orman İdaresi önderliğinde arazi hızla ağaçlandırılmıştı.

Bugünse...

Kuşkular yanında, havadan çekilen yangın fotoğraflarının ortaya koyduğu bir gerçek önümüzde duruyor:

Yoldan fark edilemeyecek oranda, imarsız bölge sitelerle yapılaşmış. O bakımdan, herkesin şapkasını önüne alıp düşünmesi gerekiyor.

 

Kızılay söndürme ekiplerine destek oldu

 

6.-yazi-icin-kizilay-orman-yangin-sondurme-ekiplerine-destek.jpgCumartesi günü Mudanya Yolu'nda çıkan orman yangınını söndürmek için Büyükşehir Belediyesi ve Orman itfaiyesiyle AFAD ekipleri rüzgara karşı cansiperane çalışırken, Kızılay da lojistik desteğiyle yanlarında yer aldı.

Yangın bölgelerine kadar girerek söndürme çalışması yapan ekiplere destek veren Kızılay bir kez daha kötü gün dostu olduğunu gösterdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.