1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şehir Hastanesi’ne ulaşım, Bursaray’a kadar otobüsle
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehir Hastanesi’ne ulaşım, Bursaray’a kadar otobüsle

A+A-

Zaman çok hızlı geçiyor… Gerçekten çok hızlı akıp geçtiğinin son örneği olarak da Şehir Hastanesi projesi karşımızda.

Hani bu hızlı değişimi anlatmak için “daha düne kadar” denir ya, Şehir Hastanesi de aynen öyle oldu.

Daha düne kadar hastanenin önce yerini, sonra yerinin uygun olup olmadığını tartışıyorduk. Daha düne kadar temeli atılan binaların bitmeyeceğini konuşuyor, uzun vadeli tahminler yapıyorduk.

Fakat…

1.-yazi-icin-sehir-hastanesi.jpegŞehir Hastanesi inşaatı beklentinin ötesinde çok hızlı ilerledi, planlanan süreden önce de bitti.

Şimdi…

Sağlık Bakanlığı haziran ayı içinde hastaneyi açmak istiyor.

Görünüşe göre…

Bünyesinde 6 hastane barındıran bu modern hastane kampüsünün açılabilmesi ve hizmet verebilmesi için fiziki bir eksiklik yok. Eğer doktor başta olmak üzere tıbbi personel kadrosu çözülürse hastane hazır.

Buna karşın…

Şehir Hastanesi’ne ulaşımla ilgili planlamalar, inşaatla aynı hızda ilerlemedi.

Örneğin…

Bursa’nın hafif raylı sistem ağı Bursaray 2012’de gündemine aldığı Emek’ten Balat’a uzatma projesine Nisan 2016’dan itibaren Şehir Hastanesi’ni ekledi.

Ne var ki…

Türkiye’nin karşılaştığı ekonomik sıkıntıların ve döviz kurlarındaki artışların da etkisiyle proje aşamasının ötesine geçilemedi. Raylı sistemin Şehir Hastanesi’ne uzatılmasının gecikmesinde, istasyonu Balat’a yapılacak hızlı tren projesinin aksaması da etkili oldu.

İşte…

Dev hastane açılışı için geri sayımın başladığı şu günlerde Büyükşehir Belediyesi de geçici bir çözümle ulaşım sorununu çözmeyi planlıyor.

Buna göre…

Bursaray hattı yapılana kadar Şehir Hastanesi’ne ulaşım amacıyla Acemler ve Emek’ten iki yeni otobüs hattı oluşturuluyor. Sürekli ring seferi yapacak otobüsler Mudanya Yolu’ndan gelip Balat-Doğanköy güzergahından Şehir Hastanesi’ne ulaşacaklar.

Otobüs seferleri…

Şehir Hastanesi’nin kullanımı ve yolcu sirkülasyonu arttıkça yeni hatlarla takviye edilecek.

 

Özlüce’den Şehir Hastanesi’ne yeni yol

 

2.-yazi-icin-sehir-hastanesi-icin-altinsehir-ertugrulkent-ozluce-baglanti-yolu.jpgŞehir Hastanesi ulaşımıyla ilgili ilk projeyi Karayolları tamamladı ve Türkiye’nin ilk otoyol altı dönel kavşağını yaptı.

Yanı sıra…

Büyükşehir Belediyesi’nin Özlüce’den uzatacağı yolu da 15 Ekim 2018 günü bu sütunlarda duyurduk.

İşte…

Özlüce Köyü ile Batı Arıtma Tesisleri yanından Şehir Hastanesi önündeki yeraltı kavşağına düz hatla bağlanacak 3 kilometrelik yeni yol çalışması Doğanköy yol ayrımına kadar geldi.

Tamamlandığında, İzmir Yolu’ndan Şehir Hastanesi’ne bağlantıyı da sağlayacak.

 

Almanya’nın göbeğine İnegöl mobilyası ihracat merkezi kuracaklar

 

3.-yazi-icin-almanya-koln-kentine-avrupa-mobilya-ihracat-merkezi.jpgSon dönemde… Kabuğunu kıran organizasyonlarla dünyanın dört bir yanına açılıp kendini tanıtan İnegöl mobilyası büyük bir adım daha atıyor ve Avrupa’nın göbeği olan bir noktada, Almanya’nın Köln kentine Avrupa Mobilya İhracat Merkezi açıyor.

Bunun için de…

65 milyon dolarlık proje hazırlandı. 86 bin metrekarelik alanda 100 mağaza, ihracat odaklı çalışma yapılacak 32 ofisin yanı sıra 5 yıldızlı otel ve sosyal donatı alanlarının da yer aldığı Mobilya İhracat Merkezi projesi için ilk adım Ankara’da atıldı.

Bu amaçla…

AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın’ı ziyaret eden Haluk Özbek ve Metin Baydar projeyi anlattılar. Sonra da, Aydın’ın aracılığıyla milletvekilleri ve bürokrasiye tanıttılar.

Projeyle…

Avrupa’ya doğrudan mobilya ihracatının artırılması hedefleniyor. Köln’de açılacak merkezde İnegöllü mobilyacılar dışında Türk mobilya sektörü için ortak hareket oluşturulacak.

 

Ticaret Bakanı’na projeyi anlatacaklar

 

4.-yazi-icin-mufit-aydin-ve-inegollu-mobilyacilar-ak-parti-genel-baskan-yardimcisi-vedat-demiroz-gorusmesi.jpgİnegöl mobilyasının ihracat üssü olacak Almanya’nın Köln kentindeki Avrupa Mobilya İhracat Merkezi projesi AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın’ı heyecanlandırdı.

İnegöllü mobilyacıları Meclis’te milletvekillerinin yanı sıra AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Vedat Demiröz ile görüştüren Aydın, önümüzdeki hafta da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’la bir araya getirecek.

 

Üsküp’ün tarihi Başçarşı'sı altyapısını Osmangazi Belediyesi yeniledi

 

5.-yazi-icin-uskup-tariehi-bascarsi-meydani-ve-orhan-mollasalih.pngBalkanlar’da gezerken bire bir Bursa yaşanabilen üç kent var: biri Bosna Hersek’te Saraybosna, Yunanistan’da Gümülcine, Kuzey Makedonya’da Üsküp.

3 kentin tarihi çarşıları da Bursa çarşısı ile bire bir aynı.

Çünkü…

Bursa’nın başkent olduğu dönemde Avrupa topraklarına açılan Osmanlı, fethettiği yerlere çarşı kültürü götürürken Bursa çarşısını model olarak uygulamış.

Nitekim…

O çarşılarda binaların mimarisinden vitrinlerin dekorasyonuna, hatta satılan ürünlere kadar her şey Bursa’yı yansıtıyor.

İşte…

Bursa’yı yaşatan 3 çarşıdan Saraybosna merkezindeki tarihi Başçarşı Meydanı’nın altyapısını Osmangazi Belediyesi’nin yaptğını ve Balkanlar’daki ecdat yadigarının yaşaması için önemli bir destek sağladığını Osmangazi Belediyesi Özel Kalem Müdürü Orhan Mollasalih’in paylaşımından öğrendik.

Yanı sıra…

Bosna Hersek’in Foça kentinde bulunan ve “dere kenarında bir inci tanesi” olarak Evliye Çelebi Seyahatnamesi’nde yer alan Alaca Camii onarımını da Osmangazi Belediyesi yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.