1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Şehirlerarası yollara yeni düzen: Sola dönüşler trafiğe kapatılıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Şehirlerarası yollara yeni düzen: Sola dönüşler trafiğe kapatılıyor

A+A-

İnsanoğlunun doğasında var, kolaylığa ve rahata çabuk alışıyor, eskiyi kolay unutuyor. Bu durum yollarda da geçerli. 

Yakın zamana kadar Bursa’yı çevre illere bir şerit gidişi ve bir şerit gelişi olan yollar bağlardı. Bu yollarda, hele bir de rampa çıkılırken kamyon arkasında kalınırsa yol çilesi artardı.

Nitekim…

Geçmişte kafa kafaya çarpışan araçların trafik kazaları haberlerini çok yazdık.

Bununla birlikte…

Tali yollardan ana yollara çıkışlar çok tehlikeli olurdu. Hatta katliam gibi kazalar yaşanırdı.

Şimdi yollar duble oldu. Şehirlerarası ulaşım iki şerit gidişi, iki şerit gelişi olan kalitesi yüksek duble yollarla yapılıyor. Bu sayede kazalar da azaldı.

Ne var ki…

Bu kez de ana yollar kabul edilen büyük kentlere gidiş güzergahlarında yoğunluk arttı. Daha açık söylemek gerekirse, zaten sürekli büyüyen ve kabına sığmayan kent olan Bursa’nın trafik yükü artarken, İstanbul’un Ege’ye geçişi de bizim güzergahtan geçtiği için İstanbul ve İzmir yolları yoğunlaştı.

Örneğin…

İzmir Yolu’nda özellikle Karacabey-Bursa arası hafta sonları şehir içi trafiğinden daha yoğun oluyor. Hele uzun bayram tatilleri devreye girdiğinde bu yolu aşmak güçleşiyor.

Aynı şekilde…

İstanbul Yolu’nda da otoyola karşın yoğun trafik var. Buna karşın Ankara Yolu trafiği diğer iki yola oranla daha sakin ve akıcı.

İşte…

Bu iki yolda ortaya çıkan yoğunluğu azaltmak, öncelikle de bayram trafiği akışını hızlandırmak için önlem geliştirildi.

Kararı da…

Karayolları’nın başvurusu üstüne Büyükşehir Belediyesi’nin kısa adıyla UKOME olarak bilinen Ulaşım Koordinasyon Merkezi aldı.

Buna göre…

İzmir Yolu güzergahında yol üzerinden yani zeminden sola dönüşler trafiğe kapatılıyor. Hatta, dönüşlerin bariyerle kapatıldığı haberi geçtiğimiz hafta Olay’da yayınlandı.

UKOME…

Yine Karayolları’nın başvurusu üzerine İstanbul Yolu’ndaki yol üstünden sola dönüşleri yani zeminden dönüşleri de kapatma kararı aldı.

Karar…

Kurtul’a kadar olan üç dönüş noktasında uygulanacak.

Böylece…

İstanbul ve İzmir yollarının daha akışkan hale getirilmesi planlanıyor.
 

Trafik altgeçitler ve köprülere yönlendirilecek

 

İstanbul ve İzmir yollarında zeminden sola dönüşlerin kapatılması için UKOME’ye başvuran Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü yol akıcılığı yanında güvenliği de hedefliyor.

Nitekim…

Başvuruda, İstanbul ve İzmir yolları üstünde Karayolları tarafından sık aralıklarla alttan geçiş sağlayan tüneller ve köprülüler yapıldığı, sorunlu noktaların köprülü kavşağa dönüştürüldüğü vurgulandı.

Böylece…

Kapatılan dönüşlerdeki trafiğin alttan geçiş tünelleri ya da köprülü kavşaklara yönlendirilmesi kararı alındı.
 

Büyük kuşku: Bursa’nın planının takılması da planlı mı?

 

Garip durum… CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın verdiği soru önergesiyle ortaya çıttı, biz de 19 Ağustos 2017 Cumartesi günü duyurduk.

Yazıda…

2011 yılında Bursa’nın Geleceği Planı adıyla hazırlanan ve 2040 yılını hedefleyen 1/100 binlik imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda takıldığı, henüz onaylanmadığı anlatılıyordu.

Bu nedenle…

Deprem öncesinde, yani 1998 yılında hazırlanan plan yürürlükteydi.

İşte…

Planlama dilinde kentlerin anayasası kabul edilen 1/100 binlik planla ilgili tartışmalar sürerken, süreçlerin içinde yer alan ve kamuoyunun bildiği bir dosttan çarpıcı soru geldi.

Dedi ki:

“Bursa’nın planı hazırlanırken yalnızca Bursa’nın hedefleri temel prensip alındı. Bu da, İstanbul’un hazırladığı il çevre düzeni planıyla uyuşmuyor.”

Yani…

“İstanbul kendi planını hazırlarken, Bursa’nın da aralarında yer aldığı çevre kentlerle ilgili tasarrufta bulunmuştu. Bursa onları göz önüne almak yerine kendi hedeflerini plana işledi.”

Ortaya attığı soru şu:

“Bizim plan, İstanbul’un hedeflerine uymadığı için mi Ankara’da takıldı?”

Şunu da ekledi:

“İstanbul kendi hedeflerine ulaştıktan, bazı sanayileri Bursa’ya gönderdikten sonra plan onaylanacak mı?”

Açıkçası, içimize büyük bir kuşku düştü.
 

Özhaseki cuma günü Bursa’ya geliyor

 

Bursa’nın Geleceği Planı adıyla hazırlanan ve kentin anayasası kabul edilen 1/100 binlik planın 2011 yılından beri Ankara’da takılıp kalması tartışılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki cuma günü Bursa’ya geliyor.

Yıldırım Belediyesi’nin yaptığı ve Türkiye’nin tek Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni açacak olan Özhaseki, bazı projelerin de temelini atacak.

Bakan gece de inşaat sektörünün sorunlarının ele alınacağı yemekli toplantıda İMSİAD’ın konuğu olacak.
 

Erol Kılıkçıer’in oğlunun klibini Orhan Efe’nin kızı çekti! 

 

İkisi de iyi arkadaşlar… Üstelik, birbirlerine rakip olsalar da aynı dönem siyaset yaptılar. Avukat Erol Kılıkçıer’i DYP yönetimlerinde, Mimar Orhan Efe’yi ise ANAP yönetimlerinde izledik.

Kılıkçıer’in oğlu Murat Kılıkçıer kurduğu britpop tarzı müzik yapan In Hoodies saldı grupla Nilüfer Belediyesi’nin Balat’ta organize ettiği müzik festivalinde ilk kez Bursalı hemşerilerinin karşısına çıktı.

Ardından…

İngiltere’de kayıtları yapılan albümündeki Shed Tune adlı parçaya klip çekti.

İşte…

O klibin yönetmenliğini, Mimar Orhan Efe’nin yönetmen kızı İpek Efe Büyükakgül yaptı. Açıkça söylemek gerekirse, farklı müziğin klibi de çok farklı olmuş.

Bir anlamda, babaların dostluğundan sonra çocukların dayanışması müziğe ve klibe yansıdı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.