1. YAZARLAR

  2. Dr. Mete Ekşioğlu

  3. Şeker hastası mısınız -3
Dr. Mete Ekşioğlu

Dr. Mete Ekşioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Şeker hastası mısınız -3

A+A-

Kan şekerini dengeli tutmak için yemeklerinize dikkat etmek, egzersiz yapmak son derece önemlidir. Ancak bunları yapmak her zaman tam olarak kan şekerinizi düzenlemeye yetmeyebilir. Örneğin uyku apne sendromunuz (OSA) varsa bunu mutlaka tedavi ettirmelisiniz. Amerika Diyabet Derneği’ne göre uyku esnasında nefesinizdeki 10 saniye ve üstü duraklamalar gece boyunca bir çok kez tekrar edebilir ve kan şekerinizin kontrolünü bu durum ciddi olarak bozabilir. Uyku apne sendromu aynı zamanda yorgunluk, baş ağrısı, gündüz uyuklama hali, iştah artışı, kaygı, unutkanlık, yüksek tansiyon, sinirlilik, erkeklik gücünde azalma, kalp ritim düzensizliklerine de neden olabilmektedir.

Uzun bir seyahate çıkacaksınız ve tedavisine başlamadığınız uyku apne sendromunuz varsa ölüm ile kol kola gittiğinizi bilin. Hele karın bölgenizde yağlanma var ve insülin direnciniz gelişmiş ise yolda konakladığınız ve yemek yediğiniz bir andan yarım saat kadar sonra uykunuz gelecektir. Direksiyon başında iseniz bunun sonuçlarını bir düşünün. Mutlaka yakınlarınızdan bir tanesinde böyle bir sıkıntının olduğunu bir sohbet esnasında duymuşsunuzdur. Çünkü ülkemizde neredeyse üç erişkinden ikisi fazla kilolu veya obez durumda. Trafik canavarı dediğimiz şeyin aslında bir uydurma olduğunu ve canavarın kimler olduğunu da bu yazı ile beraber öğrenmiş oluyoruz.

Kan şekerini düzenli tutmanın bir yolu da ağız içi bakımına dikkat etmenizdir. Diş ve diş eti hastalıkları kan şekerinin iyi seyretmesinin önünde bir engeldir. Stres ile başa çıkmayı da öğrenmelidir. Ayrıca bazı hastalık halleri (gripal enfeksiyon, bakteriyel enfeksiyonlar) de kan şekerinizin düzene girmesini engelleyebilir.

Ünlü International Journal of Cancer Dergisi’nde Ağustos 2018’de çıkan bir yazıya göre orta yaşlarda ortaya çıkan şeker hastalığı yutak, ince bağırsak ve karaciğer kanserlerinin görülme riskini artırıyor. Bu çalışma 25 binden fazla hastanın 1958 den beri gözlenmesi ile gerçekleştirilmiştir.

Son zamanlarda moda diyebileceğim bir olay da ekmek üzerinedir ve bu konuda basından, bazı bilim insanlarından inanılmaz yanlış bilgiler gelmektedir. Şeker hastalarının beyaz ekmekten kaçınmaları konusunda hemen hemen herkes hemfikirdir. Bunun alternatifi olarak tam buğday ekmeği yenilmesi öneriliyor. Eski zamanlarda buğdayı değirmenden geçirdikten sonra kepeğini de ayırmadan yapılan ekmekler günümüzdeki tam buğday ekmeğine göre daha sağlıklı olsa da şu konu çok önemlidir. Normal bireylerde böyle bir ekmeğin (tam buğday) bir dilimi kan şekerini 30-40 mg kadar artırırken şeker hastasında bu oran 120 mg’lara kadar çıkmaktadır. Yapılabilirse yulaf kepeğinin çok fazla oranda olduğu (yulaf ununa göre) bir yulaf unlu ekmekten ve mümkün olduğunca az miktarlarda tüketilmelidir. Hoşumuza gitmese de gerçek budur. Tam buğday ekmeği şeker hastalarının asla can simidi değildir.

Şeker Hastalığı kaderdir diyorsanız mevlam da bakın bizlere ne diyor: Biz insanların kaderini kendi amellerine bağlı kıldık. (İsra Suresi 13. Ayet)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.