1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sena Kaleli yol ayrımında: Adaylığa karar vermedim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sena Kaleli yol ayrımında: Adaylığa karar vermedim!

A+A-

Seçime tam 108 gün kala en kritik adım Bursa adaylarını yargı denetiminde önseçim yaparak belirleme kararı alan CHP’den geldi.

Burada…

CHP Parti Meclisi’nden çıkan karar kadar, arka planı da dikkat çekici.

Çünkü…

Pazar günü öğle saatlerinde MYK toplantısından Bursa’da 2 ve 4. sıraların kontenjan olması, diğer sıralar için önseçim yapılması kararı çıktı. Akşam saatlerinde Parti Meclisi’nde bu değişti ve Bursa listesinin tümünün yargı denetiminde önseçimle belirlenmesi kararı alındı.

Kararın başrolündeyse, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Sena Kaleli vardı.

Buna karşın…

CHP kulisleri, örgüt yapısı nedeniyle Kaleli’nin önseçimden çıkmasını çok güç görüyor ve “Sena Hanım intihar etti” yorumları yapılıyor.

Bunun üzerine…

Bir anda siyasi odak haline gelen CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Sena Kaleli’yi arayıp sorduk.

Öncelikle şunu söyledi:

Bu dönem milletvekili adayı olur muyum, olmaz mıyım bilmiyorum. Henüz adaylığa karar vermedim. Önümüzdeki günlerde bakacağım.”

Sonra da…

Bursa için verilen önseçim kararının oluşumunu anlattı:

Danışma Kurulu toplantısında söz alan kimi konuşmacılar bana yönelik göndermeler yaptılar, önseçim istediler. Ben de o toplantıdaki istekleri ve görüşleri Genel Merkez’e taşıyacağıma söz verdim. O nedenle pazar günü Parti Meclisi’nde anlattım.”

Şunu vurguladı:

Sayın Genel Başkanımız da örgütün dileğinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi ve önseçim kararı alındı.”

Kendisinin önseçimden çıkamayacağı değerlendirmelerini anımsattığımızda net bir ifade kullandı:

Partimizin Bursa’daki bugünkü yapısına bakarsak, benim önseçimde seçilme şansımın zayıf olduğu zaten görülüyor. Bazı çevrelerin benimle ilgili görüşlerini de biliyorum.”

Bakışı şu:

İnşallah önseçimde blok oylarla blok listeler oluşmaz da, kamuoyunda karşılığı olan adayların yer aldığı bir liste ortaya çıkar ve CHP Bursa’da böylece 8-9 milletvekili çıkarır.”

Tam bu noktada “Önseçim umarım enerji getirir” dedi ve ekledi:

Ben her şeyi parti örgütümüzün takdirine bırakıyorum. Henüz karar vermedim, ama aday olmasam bile seçimde arkadaşlarım için çalışırım.”

Şunu da ekledi:

CHP’ye her koşulda Parti Meclisi Üyesi olarak hizmet veririm.”

 

Kaleli İstanbul adayı mı? İşte cevabı

 

CHP kulislerine dün “Sena Kaleli İstanbul’dan aday gösterilecek, onun için Bursa’nın tümünü önseçim istedi” söylentisi yayıldı.

Bu söylentiye karşılık şunu söyledi:

Benim İstanbul’la ilgili talebim de bilgim de yok. Hatta böyle bir niyetim de yok.”

Şuna dikkat çekti:

İstanbul’da geçen seçimde 800’ü aşkın aday adaylığı başvurusu vardı. Bu seçim bini aşması bekleniyor. Çok değerli bürokratlar ve akademisyenler var.”

Ardından…

Orası çok sıkışık” dedi ve ekledi:

Genel Başkanın İstanbul’u kafasında şekillendirdiğini düşünüyorum.”

 

Amaçları çok farklı: Ortak iyinin inşası için yola çıktılar

 

Çalışmalarını 2 yıla yakın süredir sürdürüyorlar. Aralarında kent ve ülke için düşünen, toplum için kafa yoran her kesimden ve her meslek grubundan insan var.

Bursa’ya özel bir sivil toplum yapılanması. Ama düşünce üreten ve fikir geliştiren özelliklerle hareket ediyorlar.

Kısa adıyla Usap olarak bilinen Uludağ Stratejik Araştırma Platformu Dönem Başkanı Azmi Ayyıldız ile yönetiminden Dr. Müh. Mustafa Uysal ve Müh. Hukukçu Murat Savacı ziyaretimize geldiler.

Gelmelerinin nedeni…

Yarın akşam, yani 19 Şubat Perşembe akşamı saat 19.00’da Kültürpark’taki eski Nikah Salonu altında bulunan Müsiad’ta düzenledikleri ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın konuşmacı olacağı “Günümüzün Kronikleşen Sorunu: Avrupa’da Yabancı Düşmanlığı” konulu toplantıya davetti.

Son dönemde İslamafobi ve Almanya’daki Pediga Hareketi gibi adlarla sembolleşen akımı ele alan ve Türkiye’nin bugünkü gündemiyle de örtüşen bir toplantı yapıyorlar.

Bu noktada...

Usap Dönem Başkanı Azmi Ayyıldız hareketi tanımlarken önemli bir noktaya dikkat çekti

Mensubiyetler Türkiye’de ne yazık ki ayrılık vesilesi oluyor. Sivil toplum hareketi olarak bu ayrılığı nasıl giderebiliriz kaygısını taşıyoruz.”

Yola çıkış noktaları ve yol haritalarını da iki cümlede özetledi:

Tek bir amacımız var. Ortak iyinin inşası. Bunun için de ortak akıl çalıştırıyoruz.”

 

19 kuruluş ve 2 partinin Özgecan buluşması

 

Mersin’de hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan toplumsal duyarlılığı harekete geçirdi. Eylem ve yürüyüşlerin ardından bugün farklı bir toplantı yapılacak.

İlk olarak Gülçin Güleç’ten duyduğumuz Türk Anneler Derneği öncülüğündeki organizasyonun çıkış noktasını “Şiddet cezasız kalmasın” sloganı oluşturuyor.

AK Parti ve CHP’nin yanı sıra Tofaş Spor Kulübü dahil 19 sivil toplum örgütünün katılacağı ve bu yönüyle Bursa’da ilk olan açıklama bugün saat 19.30’da Kültürpark’ta eski Nikah Salonu altındaki Salon Medya’da.

 

DP’de Hamaloğlu, Kırat’a Vefa listesiyle kongreden çıktı

 

Demokrat Parti’de atamayla gelen İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu ve yönetimi kongrede seçilerek yola devam vizesi aldı.

Mehmet Hamaloğlu’nun tek aday olarak girdiği kongrede oluşan ve Kırat’a Vefa listesi olarak algılanan yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

Sibel Kurdoğlu, Salih Kut, Semra Şahinalp, Ali Erdoğan, İskender Uz, Selattin Dönmez, Vedat Oruç, Süleyman Güzey, Nazif Kara, Semra Görecek, Hilmi Bulan, Şenol Er, Nail Çelik, Recep Aydın, Cafer Güler, Sıtkı Öcal, Çağrı Kaplan, Rıdvan Ekinci, Doğan Bulut, Yusuf Öz, İhsan Gencal, Ali İlhan, Yüksel Beştepe, Engin Esin, Salih Sukas, Süleyman Şaru, Semih Kabayel, Rıfat Haliç.

Kongrede 11 kişilik İl Disiplin Kurulu ile 57 kişiden oluşan Büyük Kongre Delegeleri de seçildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.