1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sessizliğin nedeni anlaşıldı: Meğer millet kararı vermiş
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sessizliğin nedeni anlaşıldı: Meğer millet kararı vermiş

A+A-

Haftalardır bu sütunlarda yazıyoruz. Hatta, katıldığımız televizyon programları ve dost sohbetlerindeki sorulara da aynı cevabı verdik: Seçmen çok sessiz.

Tedirgin edici bu durumun iki gerekçesi olabileceğini:

Birincisi…

“Seçmen kararını vermiş seçim gününü bekliyor olabilir” derken, “demokrasi adına seçmen kararlılığının iyi bir şey olduğunu, belli bir siyasi kültüre ulaşıldığını gösterebileceğini” ifade ettik.

İkincisi…

“Seçmenin seçimi umursamadığı, bunun da demokrasi adına iyi bir şey olmadığı”  kaygımızı paylaştık.

Dün akşam gördük ki, meğer millet kararını vermiş sessizlik ondanmış.

Açıkça söylemek gerekirse…

AK Parti’nin böyle bir sonuca ulaşabileceğini tahmin etmiyorduk. Gerçi dün akşam konuştuğumuz AK Parti yöneticileri ve milletvekilleri böyle bir tabloyu beklediklerini söylediklerinde elbette saygı gösterdik.

Ne var ki…

Seçim yaklaşırken AK Parti sözcülerinin de belli oranda kaygılı olduklarını gözlemledik. AK Parti’nin seçimden birinci parti çıkacağı belliydi, fakat başarının bu kadar büyük olacağını kimse öngöremedi.

Nitekim…

Bu sütunlarda 31 Ekim Cumartesi günü “Seçimin ilgisi değişti: AK Parti tek başına gelir mi?” başlığı altında herkesin AK Parti’nin tek başına iktidar olup olamayacağını tartıştığını anlatmaya çalıştık.

O bakımdan, “AK Parti bile böyle bir sonucu beklemiyordu” desek yeri.

Öyle ki…

Saat 18.30’da sonuçların televizyonlardan duyurulmaya başlamasından 1 saat sonra AK Parti’nin İl ve İlçe teşkilat binalarının içi de dışı da doluydu.

Hatta…

AK Parti İl Başkanlığı’na saat 20.30 gibi adım attığımızda, toplantı salonundaki televizyondan sonuç açıklandıkça tekbir sesleri yükseliyor, girişte gençler halay çekip el çırparak Recep Tayyip Erdoğan şarkıları söylüyordu.

Oysa…

Aynı salonun aynı yerlerinde daha 5 ay önce ağlayan gençler ve sonuçların açıklandığı ekrana bakıp üzülenler vardı.

Yani…

Parti binasındaki coşku, tahmin edilemeyen bir seçim başarısı kutlaması olduğunu gösteriyordu.

7 Haziran’da ceza kesen seçmen, dün tek başına iktidar vererek AK Parti’nin yolunu bu kez daha güçlü şekilde açtı ve yeni bir süreci başlattı.

Sonrasını hep birlikte izleyeceğiz.

 

MHP ve HDP 1’er vekil kaptırdı!

 

Seçmen iradesi AK Parti’yi beklediğinin ötesinde 316 milletvekiliyle tek başına iktidar yaparken, Bursa’da 2011 sonuçlarına dönüldü ve yeniden 11 milletvekiline ulaşıldı.

Görülen şu:

AK Parti 7 Haziran’da HDP’ye kaptırdığı oylarını kimseye belli etmeden geri almayı başardı. Bursa’da 2 hedefleyen HDP’nin 1 milletvekilini de kaybetmesi bunu gösteriyor.

MHP’den de AK Parti’ye oy geçişi oldu ve MHP de 1 milletvekilini kaptırdı.

Oysa…

Seçim öncesi MHP’den eksilebilecek 1 milletvekilinin CHP’ye gidebileceği tahminleri yapılıyordu. Böyle olmadı.

 

Bu kalabalık ve coşku Gökdere’de yoktu!

 

Televizyonlar seçim sonuçlarını açıklamaya başladıktan 1 saat sonra AK Parti binalarına akın başladı, tek başına iktidar anlaşılınca bu akın coşkuya dönüştü.

Dün gece saat 20.45’te ilk gösterilere Haşim İşcan Caddesi üstündeki AK Parti Osmangazi İlçe önünde rastladık. Halay çekenler caddeye çıkıp Şehreküstü Meydanı’ndaki İl Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçtiler.

7 Haziran gecesi Şehreküstü Meydanı’nda kurulan platformun sessizce sökülüşüne tanık olmuştuk. Dün gece toplanan kalabalıksa hem sayısal, hem coşku olarak Gökdere’de yapılan AK Parti mitinginden fazlaydı.

 

Müezzinoğlu’nun gördüğü ve Ala’nın otoban mesajı!

 

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un odasına adım attığımızda, heyecanlı ve mutlu bir kalabalıkla karşılaştık. Eski ve yeni milletvekilleriyle belediye başkanları ve parti yöneticileri oradaydı, yüzler gülüyordu.

Kapının girişinde dostlarla sohbet ederken Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanına davet ettiği haberi geldi.

Bunun üzerine…

İl Başkanı Cemalettin Torun’un masasının arkasında, Müezzinoğlu ve İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ile kutlamalar arasında sohbet ettik.

Seçim sonuçlarının ortaya çıktığı o anlarda, Müezzinoğlu ve Ala’ya “Siz böyle bir sonuç bekliyor muydunuz?” diye sorduk.

Cevabı Müezzinoğlu verdi:

“Açıkça söylemek gerekirse, 7 Haziran seçimi için sahada çalışırken milletin uzak durmaya özen göstermesinden ve rengini belli etmek istememesinden kaygılanmıştım.”

Şunu vurguladı:

“Fakat bu seçim kampanyasında bunlar olmadı. Sessizlik izlenimi oldu belki ama, gittiğimiz her yerde büyük bir ilgiyle karşılaştık.”

Şunu da ekledi:

“Şahsen ben böyle bir sonuç çıkabileceğini arkadaşlarıma söyledim. O nedenle pek de sürpriz olmadı.”

Sandıkta seçmenin ortaya koyduğu tabloya, artık AK Parti Bursa Milletvekili olan İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ise yorumdan çok ileriye dönük mesajlar verdi:

“AK Parti bu ülkenin otobanlarla önünü açtı. Şimdi de siyasi otobanlarla toplumun önünü açacak. Halkımız tercihinden pişman olmayacak.”

 

CHP’de şaşkınlık, MHP’de moral bozukluğu yaşandı

 

​Sandıkların açılmasından sonra MHP Seçim Merkezi’ne gittiğimizde şaşırdık. Çünkü MHP’yi hiçbir seçim akşamı bu kadar tenha görmemiştik. Gelenler de sonuçları şaşkınlıkla izliyorlardı.

Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ile adaylar Hasan Toktaş, Gülten Kavut Sürücü’nün de bulundukları ortamda sohbet ettik.

Genel yorum şöyle ortaya çıktı:

“7 Haziran’da AK Parti’den MHP’ye gelen oylar geri gitti, giderken de MHP’den 2’şer 3’er oy götürdü.”

Ardından…

CHP İl Başkanlığı’nda da benzer bir tablo karşımıza çıktı. Salon boştu. İl Başkanı Zafer Yıldız’ın odasında milletvekilleri Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile sohbetimizde genellikle gelecek kaygısı vurgulandı.

İki partide de seçim gecesi mesaisi çok erken bitti, zaten az olan partililer erkenden evlerine gitti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.