1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sıfırdan planlanan yeni kent: Şehir değişirse, hayat değişir!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıfırdan planlanan yeni kent: Şehir değişirse, hayat değişir!

A+A-

Bursa’nın günlük yaşamının en yoğun şekilde aktığı ana akslar üzerinde yer almadığı için, genel kamuoyu tarafından fazlaca fark edilmiyor.

Fakat…

Osmangazi’nin kuzeybatısında yepyeni bir Osmangazi, belki bir benzetme yapılırsa yeni bir Nilüfer kuruluyor. Ya da daha geniş anlamda söylemek gerekirse yeni bir Bursa doğuyor.

Bölge…

Tümüyle yeni bir kent olarak sıfırdan planlanan Yunuseli-Dereçavuş-Hamitler üçgeninde yer alıyor.

İşte…

Bu yeni kenti dün gazetecilere Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar gezdirdi. Yunuseli bölgesindeki değişimi biliyorduk, ama Dündar’la birlikte dolaştığımız arka sokaklarda ortaya çıkan modern kent heyecanımıza yol açtı.

Yunuseli’nden Gündoğdu yönüne çıkışında, Dereçavuş’tan girdiğimiz ve Hamitler’e kadar uzanan düzenli caddeler boyunca hem ihtişamlı sitelerin önünden geçtik, hem villaların arasında gezdik. Kapalı pazaryerlerini, spor tesislerini, açılan dükkanları, çarşıları gördük.

Bir ucu Hamitler’den devam edip Filament Kavşağı’na inen ve Ata Bulvarı ile birleşip İzmir Yolu’na ulaşacak olan, bir ucu da Soğanlı’da açılan Çelebi Mehmet Bulvarı’na bağlanıp Beşyol’dan İstanbul Caddesi’ne ulaşacak olan Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı görümü ve çevreleyen bloklarla etkileyici.

Bütün bunlar…

Mustafa Dündar’ın 2009 yılında Osmangazi Belediye Başkanı olmasından sonra planlandı ve yapılar yükseldi.

Zaten…

Dündar da dün kendi döneminin yeni Bursa olarak ortaya çıkan eserini gezdirirken gururlu ve mutluydu. Böyle bir bölgeyi kentleşme kapsamında planlarken izledikleri stratejiyi de tek cümleye sığdırdı:

Şehir değişirse, hayat değişir.”

Bir sloganı daha var:

Bir gün herkes Osmangazi’ye gelmek isteyecek.”

Bölgeye bakışı ise şu:

Bizim asıl amacımız şehre sahip çıkmak. Bugüne kadar yapılaşma olmuş, plan arkadan gelmiş, biz de buralara hizmet götürmeye çalışmışız.”

Rakamlar da çarpıcı:

89 bin 308 metrekare park ve yeşil alan yaptık. Asfalta 15 milyon lira harcadık. Osmangazi’nin ilk bisiklet yolu olarak 15 kilometre yol yaptık.”

Özellikle…

Yeşil alan ve parkların 2015 yılı sonu itibariyle vatandaşın bağışladığı 90 bin metrekareye yapıldığını vurguladı. Bu rakamın 2009’da 3 bin 600 metrekare olduğunu ifade etti.

 

146 bin kişilik kent planlandı

 

Yunuseli-Dereçavuş-Hamitler üçgenindeki yeni Bursa’da planlı alanlarda yerleşim hızla artıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar bölgede tam 9 plan olduğunu vurgulayıp şunu söyledi:

17 bin 598 dosyaya oturma izni verdik. Bölgede şu an yaşayan nüfus 70 bini buldu. Ama burada 146 bin kişilik yeni bir kent planladık.”

Yanı sıra…

Demirtaş’ta 2009’da 16 bin olan nüfusun bugün 60 bine ulaştığını ekledi. Bunların kentsel dönüşüm anlamında etkisi için şöyle düşünüyor:

Bu modern kentleşme, merkezdeki kentsel dönüşüm için baskı oluyor”

 

Avrupa Konseyi’ne Suriyelileri anlatacak

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’la gezi sonrası sohbet ederken, açılan konulardan biri de kentteki Suriyeli nüfus oldu. Özellikle Çarşamba Pazarı olarak anılan Darmstadt Caddesi konuşuldu.

Bunun üzerine Dündar şunu söyledi:

22 Mart’ta Avrupa Konseyi’nde bir sunum yapacağım. Sunumun konusu ise Suriyeli mültecilerin kente katılımı olacak.”

 

MHP fesih yöntemiyle üyeleri ve delegeleri sıfırlıyor

 

Şu sıralar… MHP’de tam anlamıyla stratejik savaş yaşanıyor. Örneğin, değişim isteyenler seçimli olağanüstü kurultay için önce tüzük kurultayı toplayabilmek amacıyla Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdular.

Mahkemenin karar verebilmesi için normalde 2 hafta süresi var. Bu süre 1 hafta uzatılabiliyor. Ne var ki, MHP Genel Merkezi davaya müdahil olurken 1 hafta daha uzatma istedi.

O nedenle…

Mahkemenin inceleme süresi 4 haftaya yani 1 aya çıktı. Bu da 11 Mart’a kadar karar verme süresi olduğu anlamına geliyor.

Fakat…

Hukuk yolu işlerken MHP Genel Merkezi de karşı strateji geliştirdi ve teşkilat sıfırlaması yolunu seçti.

Normalde…

Partiler bu gibi durumlarda görevden alma formülünü işletirler ve muhalif yapıya gözdağı verirler. Ne var ki MHP görevden alma yerine teşkilatları feshetme yolunu seçti.

Bazı yerlerde il, bazı yerlerde ilçe, bazı yerlerde tüm teşkilat feshediliyor.

Görevden alma olsaydı, kurultay delegeleri için sorun olmayacaktı. Oysa teşkilatın feshi söz konusu olunca üyelikler sıfırlanıyor ve üye olmayanların kurultay delegelikleri de düşüyor.

Gerçi…

Bu hukuken tartışmalı bir durum, ama şu anda işliyor. Bursa’nın da ilçeleriyle birlikte feshi konuşuluyor.

 

Cihangir Kalkancı söylentisi

 

Tam 1 yıl önce MHP İl kongresini Hasan Toktaş’ın desteklediği Yüksel Yılmaz 235 oyla kazanırken, İs met Büyükataman’ın destek verdiği Cihangir Kalkancı 178 oy aldı. Necati Özensoy’un desteklediği Maksut Yazıcı 118 oy, Selami Hacılar 73 oy, Doğan Tegin de 10 oy aldılar.

Olağanüstü kurultaya karşı teşkilatları feshetme kozu kullanan MHP Genel Merkezi’nin Bursa’yı da feshedeceği konuşulurken, Cihangir Kalkancı’nın önceki gün Ankara’da görülmesi spekülasyonlara yol açtı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.