1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. Sık sık idrara çıkmak
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

Sık sık idrara çıkmak

A+A-

Çok sık görülen, çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olan önemli bir şikâyettir.  Bazı kişilerde bu şikâyet olmasına rağmen önemsemeyip neden olan hastalık ilerler ve önemli hasarlara neden olur. Bu nedenle sık sık idrara çıkma şikâyetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Nedenleri:

-Enfeksiyon: Genellikle  nedeni enfeksiyonlardır. Özelikle obez ve yaşlı kişilerde daha sıktır. Bayan erkek  oranına baktığımızda bayanlarda bu oran daha fazladır.  Bayanlarda sık görülmesinin sebebi anatomik olarak idrar yolunun daha kısa olmasıdır. Ateş yüksekliği, idrarını yaparken yanma ve bazen şiddetli ağrı, çocuklarda daha fazla olmak üzere bulantı, kusma ve iştahsızlık  eşlik eder. Yaşlı, düşkün ve diyabetlilerde hiçbir belirti eşlik etmeyebilir.

-Diyabet: İkinci sıklıkta bulunan nedendir.  Şekerin düzensiz ve yüksek seyir etmesi önemlidir ve  enfeksiyona davetiye çıkarır.  Eğer kişide diyabet varsa ve sık idrara çıkıyorsa, şekerinin yüksek  seyir etmesi açısında önemli bir belirtidir ve dikkatli olmalıdır.

-Böbrek hastalıklarında: Böbrek hastalıklarının önemli bir belirtisidir. Eğer  kişi sık idrara çıkıyorsa, mutlaka böbreklerini kontrol etmek için doktoruna başvurmalıdır.  Gece idrara en az 2-3 kez çıkması normal değildir ve dikkate almalıdır.

-Psikolojik: Bazı kişilerde herhangi bir hastalık yokken çok su içerler ve sık idrara çıkarlar. Tüm tetkikleri ve bir şey çıkmaz. Bu tamamen psikolojik olup su içmeyi azaltırsa şikâyeti de geçer.

-İlaçlar: Özelikle başta idrar söktürücü ilaçlar olmak üzere  bazı ilaçların sık idrara  çıkma sebebi olabilir. Kişi ilaç kullanıyorsa, bu konuda dikkatli olup doktoruna danışmalıdır.

-Hormon düzensizliği: Vücudumuzda organlarımızın  düzenli çalışmasını sağlayan ve gerekli olan hormonlar mevcuttur. Bunlar düzensiz çalışırsa, organlarda düzensiz çalışır. Bunlardan bazıları,  böbrekleri etkileyerek düzenli idrara çıkmamızı sağlar. Bu hormonların düzenini bozan kendi veya dışarıda bir hastalık, sık idrara çıkmamıza neden olurlar.

-Prostat ve kitle: Yaşlı erkeklerin çoğunda prostat büyümesi görülür. Büyüyen prostat mesaneye baskı yapar ve kişinin sık idrara çıkmasına sebep olur. Buna benzer mesanede ve idrar yollarında bir kitle veya  yakında bir kitlenin baskı yapması da sık idrara çıkmamıza neden olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.