1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sıkışan trafiğe neşter: Kritik 3 noktaya viyadükle çözüm!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sıkışan trafiğe neşter: Kritik 3 noktaya viyadükle çözüm!

A+A-

Bu sütunların okurları gelişmeleri yakından izliyorlar… Bursa trafiği kentin her noktasında son bir yıldır hissedilir şekilde sıkışmaya başladı.

Gerçi…

Son dönemde sık sık eleştiriliyor, hatta trafikte sıkışıp kalanlarca kulakları çınlatılıyor ama yerel yönetimlerin de sorunu çözmek ve kent trafiğini ulaşılabilir hale getirmek için özel çaba içinde olduklarını söylemek gerekiyor.

Örneğin…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatıyla trafik sıkışıklığına çözüm aramak amacıyla ayrıntılı çalışma yapıldı ve sıkışan noktalar incelendi. Sonra çözüm raporları hazırlandı.

Bu kapsamda…

Trafikte sorun yaşanan noktalarla ilgili projelerde çok hızlı hareket edilmesi kararı alınırken hemen neşter vurulacak yerler de belirlendi.

Karara göre…

İlk neşter yine Acemler’de sıkışan trafiğe vuruluyor.

Kent merkezine geliş yönünde Yakın Çevre Yolu’na girmek isteyen araçların Acemler Kavşağı’nda yol açtıkları yığılma nedeniyle ana yolda iki şeridin kapanmasına karşı çözüm geliştirildi.

 

 

 

Proje…

Mudanya Kavşağı’nı geçtikten sonra yolun sağına çıkıp Bursaray hattı üstünden viyadükle karşıya geçilmesini öngörüyor. Viyadük de BUSKİ binası yanından geçip Alman Kanalı’ndan Avrupa Konseyi Bulvarı’na, yani Batı Yakın Çevre Yolu’na bağlanacak.

Bununla birlikte…

Mudanya Kavşağı’nda, Mudanya’dan gelip kent merkezine dönüşte iki şeridin ana yolla bağlantı noktasında teke inmesi sırasında oluşan sıkışıklığı gidermek için de ilave şerit yapılacak.

Kenti boydan boya geçen ana yolda akışı kesen noktalardan biri de, Acemler’e gidiş yönünde Paşa Çiftliği’nin hemen öncesindeki kavşak.

İstanbul Yolu’nda Beşyol Kavşağı’na bağlanan ve Soğanlı’dan geçen Çelebi Mehmet Bulvarı tamamlanmadığı için, araçlar yolun bitiminde Paşa Çiftliği yanından çıkarken, ana yoldaki araçların önünü kesip trafiği yavaşlatıyor.

Bunu önlemek için de…

Paşa Çiftliği kenarında belediyeye ait araziyi kullanılarak Yakın Çevre Yolu üzerinden geçen bir viyadük yapılacak ve yol Alman Kanalı’na bağlanacak.

Yanı sıra…

Büyükşehir Belediyesi planladığı üçüncü viyadüğü de Mudanya Yolu’nun üstüne yapacak.

Burada…

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndan gelip Esentepe Kavşağı’nda biriken trafiği önlemek için, Tuna Caddesi’nin viyadükle Mudanya Yolu’nun üstünden geçip Karaman’da Köfteci Yusuf’un yanına inmesi, oradan da Alman Kanalı’nda Yakın Çevre Yolu’na bağlanması planlandı.

Bu viyadük…

İstanbul Yolu’ndan gelip İhsaniye-Ataevler bölgesine gidecek araçlar için de Acemler ya da Orhaneli Kavşakları’nı devre dışı bırakan önemli bir by-pass yolu haline gelecek.

Acemler’in yükü Alman Kanalı’na kayıyor

 

Bugün için Bursa trafiğinin en önemli düğüm noktası olan Acemler’de yaşanan trafik düğümü azaltılıyor.

Çünkü…

Hem İzmir yönünden gelip Yakın Çevre Yolu’na çıkmak isteyen araçları için Acemler Köprülü Kavşağı’nı devre dışı bırakacak viyadük, hem Fatih Sultan Mehmet Bulvarı trafiğinin Esentepe’de sıkışmasına alternatif olacak Tuna Caddesi viyadüğünün Yakın Çevre Yolu ile kesişme noktasının Alman Kanalı olması trafik yükünün merkezini değiştirecek.

Böylece…

Acemler’in yükü daha dışarıda olan Alman Kanalı’na kayacak.Altepe, AK Parti İl yönetimine projeleri anlattı

 

AK Parti İl Yönetim Kurulu’nun pazartesi akşamı yaptığı son toplantının konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe oldu.

Ulaşım konusuyla ilgili tüm bürokratlarıyla birlikte yönetim kurulu toplantısına katılan Altepe ulaşımla ilgili hem yapılanları anlattı, hem de gündemlerinde olan projemler hakkında bilgi aldı.

Bu arada…

Bazı il yönetim kurulu üyeleri de vatandaşlardan kendilerine gelen görüş, öneri ve şikayetleri de Başkan Altepe’ye aktardılar.Orhaneli Kavşağı’nda göbek kalkacak, dönüş hızlanacak

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin talimatı üzerine, ulaşımla ilgili bürokratların yaptıkları inceleme sonrası değerlendirme toplantısında öncelikli çözüm bulunması gereken noktalardan biri olarak Orhaneli Kavşağı’na karar verildi.

Sonrasında…

İki aşamalı rahatlatma projesi hazırlandı.

İlkinde…

Acemler ve Mudanya Yolu’ndan gelen araçların üç şeritli yolda ilerlerken kavşağa girmek için trafikte birikmeye yol açtıkları, birikmenin de iki şeritli ana yolu tıkadığı belirlendi.

Bunu önlemek için de…

Mudanya Kavşağı’ndan sonrası dört şeride çıkarılırken, Orhaneli Kavşağı’na giriş de üç şeritli düzenlenerek rahatlatıyor.

İkinci aşamadaysa…

Orhaneli Kavşağı’nın ortasında bulunan ve araçların hareketini ağırlaştıran göbeğin kaldırılması benimsendi.

Buna göre…

Trafik sinyalizasyonuyla birlikte, araçların dönüşlerde hızını azalttığı için kavşaktan çıkış sirkülasyonunu düşüren göbek tamamen kaldırılacak. Polis Okulu önündekinin benzeri kavşak düzenlemesiyle bekleyen araçların daha hızlı boşaltılmaları sağlanacak.

Kavşak çıkışları hızlanacağı için de, biriken araç sayısı azalacak.Küçük filozoflardan büyük sorular: Çocuklar için felsefe

 

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü ile Bursa Felsefe Kulübü’nün organize ettikleri, Büyükşehir, Osmangazi ve Nilüfer belediyelerinin destek verdiği Felsefe Konferansları’nda kış dönemi başlıyor.

Ördekli Kültür Merkezi’nde yarın saat 17.00’deki ilk konferansta Ankara Üniversitesi DTCF Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Senem Kurtar çocuklar için felsefeyi “büyük sorular, küçük filozoflar” başlığıyla anlatacak.

Program hakkında bilgi veren UÜ Felsefe Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Çüçen ile Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya her ay düzenlenecek etkinliklerin mayıs ayında sona ereceğini söylediler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.