1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Silahlı darbe girişimi bitti, ikinci dalga itibar suikastı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Silahlı darbe girişimi bitti, ikinci dalga itibar suikastı!

A+A-

Açıkça söylemek gerekirse… Türkiye’de darbelerin sona erdiğini düşünenlere hak veriyorduk. Ne var ki 15 Temmuz gecesi hep birlikte yanıldığımızı gördük.

Başlangıcındaki görüntüler nedeniyle hafife alanlar olsa da, bugüne kadarki en kapsamlı ve en acımasız darbe girişimi 15 Temmuz’da halkın karşı çıkmasıyla önlenebildi.

11 gün oldu…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağırısıyla sokaklara çıkıp darbeyi önleyen halk, meydanlarda demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor.

İşte…

Bu süreçte bir yandan da “Darbe tamamen bitti mi?” sorusu gündeme geliyor.

Soruyu…

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez’e yönelttik. Önce her zamanki gibi farklı bir genel değerlendirme yaptı:

Değişik vesileler ile sürekli söylediğimiz gibi, küresel terörle mücadelemiz uzun sürecek. Bu mücadeleyi biz kazanacağız. Çünkü kudretli bir millet olduğumuzu tüm dünya tekrar gördü.”

Şunu vurguladı:

Bir millet kudretli olunca, onun devleti de muktedir olur.”

Bu noktada…

Küresel bir kumpas ile karşı karşıya olduğumuz çok açık” dedi ve şunun üzerinde durdu:

15 Temmuz saldırısı, daha güneş doğmadan önce o gece püskürtüldü. Siyasi ve hukuki süreç 16 Temmuz sabahı şafak vaktinden itibaren sağlıklı bir şekilde yürütülmeye başlandı.”

Şunu vurguladı:

Sosyal süreci de bir travmaya meydan vermeden yürütmenin adımları hızla atılıyor. Asırların içinden süzülmüş bir devlet tecrübemiz var çünkü.”

Sonra da…

Darbenin bitip bitmediği sorumuza geldi:

Şimdi darbe girişiminin ikinci etabını başlatacaklar. Aslında başladı bile. Ancak milletimizin endişe edeceği bir durum yok. Can ve mal güvenliği sıkıntısı da yok. Bu anlamda asayiş berkemal.”

Beklentisi şu:

Darbenin ikinci dalgası küresel medya üzerinden devlet adamlarımıza iftira ve itibar suikastlarıyla gelecek. Akıl sınırlarını zorlayacak sahte belgeler üretip, bilgi-belge saptırması yapacaklar. Uluslararası kurumlar nezdinde baskı kurmaya çalışacaklar.”

Ardından…

Yapacakları her şey vız gelir tırıs gider” dedi ve devam etti:

“Demokrasinin teorisini batılılar yazdı, ama büyük Türk Milleti gerçeğini gösterdi. İradesine, namus ve şerefine sahip çıktı.”

Bakışı şu:

Hep söylüyoruz: Türkiye, küresel çetelerin ve diplomasi arenasının şamar oğlanı yapılabilecek bir ülke değil. Asla olmadı ve bundan sonra da olmayacak.”


 

Dönmez: Bursa namusuna sahip çıktı

 

15 Temmuz gecesi ve sonrasını değerlendiren Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler başkanı Dr. Gürsel Dönmez, memleketi Bursa için de özel bir paragraf açtı:

Tüm Türkiye ile beraber Ulu Şehir Bursa da namusuna sahip çıktı.”

Ardından…

Bursa Türkiye’nin derin vicdanıdır” dedikten sonra şu tanımı yaptı:

Bursa Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu’nun derin kimliğini temsil eder. Bursa’nın reddettiği herhangi bir şey Türkiye’de hayat bulamaz.”


 

Ekonomiye ve topluma güvence, terör çetelerine uyarı

 

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında olabilecekleri yorumlarken önemli bir noktaya parmak bastı.

Dedi ki:

Kritik eşikte ülkemize finansal operasyon yapmayı düşünen odaklar avucunu yalar. Piyasadan çekecekleri her miktarın on katını yerine koyabilecek durumdayız.”

Yaklaşımı şu:

Millet canını ortaya koydu. Türkiye’nin gönül coğrafyasındaki dostları lazım geldiğinde servetlerini Türkiye’ye yığmaya hazırlar. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın.”

Sonra da…

Her görüşmemizde tekrarladığı vurgularla terör çetelerine seslendi:

PKK, DAİŞ, DHKP-C ve iğrenç yüzünü çok net bir şekilde gördüğümüz FETÖ gibi terör örgütlerinin arkasında dost görünümlü devletler içine çöreklenmiş emperyal çeteler var.”

Ardından…

Bu çeteler Türkiye’yi çökertmek ve yok etmek istiyorlar” deyip devam etti:

Kendisine ‘Hizmet Hareketi’ diyenlerin hangi odakların hizmetçisi olduğunu biz biliyorduk, ama şimdi herkes bizzat gördü.”

İfadeyi sertleştirdi:

Bunlar gâvurun hizmetçisi. Olay bu kadar basit.”

Sonra da topluma seslendi:

İyi niyetle bunlara inanmış ve kandırılmış çok sayıda insanlarımız da var. Bunu biliyoruz. Devlet kimin kim olduğunu bilir. Bu yüzden müsterih olsunlar. İhanet çetesine bilerek katılanlar haricindeki herkes rahat olsun.”

Mesajı şu:

Devletimiz bir hukuk devleti. Hiçbir kimseye haksızlık yapılmaz. Rahat olun ve millet ile beraber devletimizin yanında olun.”
 

 

 “Bu kargaşadan yeni bir Türkiye çıkar”

 

Küresel bir kriz durumu olduğuna ve adeta 3. Dünya Savaşı yaşandığına dikkat çeken Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Gürsel Dönmez umutlu:

Bu kargaşadan yeni bir Türkiye’nin çıktığını göreceğiz.”

Bakışı şu:

Büyük bir millet olduğumuzu tekrar gördük. Siyasi görüşlerimiz farklı olsa bile ortak akıl ve basiretimizin ne kadar derin olduğunu gördük.”

Yine yoğun günler yaşanabileceğini anımsatıp ekledi:

Bu milletin yaşayan velîleri ve delileri var. Kurşunlara meydan okuyan kadınları ve tanklara kafa tutan erkekleri var. Daha ne olsun?”


 

Antalya’dan tanıdık bir tutuklanma haberi: Bilal Çelik

 

​Türkiye genelinde, devlet içinde çok geniş kapsamlı FETÖ operasyonu var. Bürokratlar, askerler, polisler, yargıçlar, savcılar, gazeteciler FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınıyorlar, bazıları tutuklanıyor.

Bu kapsamda…

Antalya’dan, Bursa’da da iyi tanınan Antalya Vali Yardımcısı Bilal Çelik’in tutuklandığı haberi geldi.

Bursa’daki görev süresi 12 Ağustos 2010’da Gemlik Kaymakamı olarak başlayan Çelik, 20 Şubat 2012’de Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne atandı. 2014 yerel seçiminde İl Özel İdaresi kapanınca Bursa Vali Yardımcısı oldu ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı görevi yaptı. Geçen yıl da Antalya’ya atandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.