1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sınırın öbür tarafı sıkıntılı: Türkmenler zor durumda!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınırın öbür tarafı sıkıntılı: Türkmenler zor durumda!

A+A-

Günlerdir… Televizyon ve gazetelerdeki haberleri takip ediyoruz. Suriye’nin Kızıldağ bölgesindeki Türkmenler rejim güçlerinin saldırısı altındalar.

Rus uçağının düşürülmesiyle de gündemde olan Kızıldağ’ı önceki gün Esad rejimi güçlerinden alan Türkmenler dün yeniden kaybettiler.

Çünkü…

Ellerindeki ilkel silahlar, üzerlerine gelen ağır ve modern silahlı rejim güçlerine direnmelerine yetmiyor.

Üstelik…

Türkmenler çok güç koşulları altında bir yandan da yaşam savaşı veriyorlar. Tek umutları olarak da Türkiye’den uzanacak yardım eli bekliyorlar.

İşte…

Orada yaşananları önce tespit etmek, sonra da neler yapılabileceğini belirlemek üzere Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olarak Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu bölgeye gitti.

Beraberinde...

Genel Sekreter Fahrettin Beşli de olan Tatlıoğlu önceki gün Hatay Valisi Ercan Topaca ile görüştü, ardından ilgililerden bilgi aldılar.

Dün sabah da…

Yayladağı’na gidip Kaymakam Alpaslan Altınışık’ın denetiminde Suriye tarafına geçtiler ve Yamalı Köyü’nde hem incelemeler yaptılar, hem de gözlemlerde bulundular.

Özellikle…

Hastane olarak kullanılan binadaki incelemelerinde insanlık dramına da tanıklık ettiler.

İnceleme sırasında…

Türkmen yaralıların, hastane olarak kullanılan inşaat halindeki binada hiç sıhhi olmayan ortamlarda ve narkozsuz açık ameliyat edildiklerini gördüler.

 

İncelemelerini Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı olarak yapan Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’ndan, öncelikle soba, çadır ve ilaç istendi.

Dün akşam saatlerinde Yayladağı’na dönen Tatlıoğlu ve Beşli, önceki gün Bursa’dan yola çıkan ve Türkmenler için soba götüren Büyükşehir Belediyesi konvoyuyla çadır ve diğer ihtiyaç malzemeleri taşıyan Osmangazi Belediyesi TIR'larını bekliyorlar.

 

Yeni hükümeti bekleyen sıkıntı: Türkiye’nin zor dönemi

 

Zaman zaman… Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez’le sohbet ediyoruz, daha çok akademisyen kişiliği ve sosyolog özelliğiyle yaptığı değerlendirmeleri de bu sütunlardan aktarıyoruz.

Hükümetin kurulması sonrası, Türkiye’nin yeni siyasi dönemini sorunca, yine çok farklı yorumlar yaptı.

Öncelikle…

Sandıktan çıkan istikrar tablosunun önemini vurguladı:

Yaşananları hep birlikte görüyoruz, dünya çok sıkıntılı bir süreçte. Bu süreçte, bir vatandaş olarak, Türk milletinin basiretine saygı duymak ve alkışlamak gerektiğini düşünüyorum.”

Nedeni şu:

Vatandaş siyasi anlamda istikrarın nasıl sağlanacağını sandıkta gösterdi.”

Buradan hükümete geldi:

Millet iradesinin önümüze koyduğu çerçevede AK Parti, birçok seçenek olmasına karşın mümkün olabilecek en iyi hükümet tablosunu çıkardı.”

İzlenimi şu:

Yeni hükümette yer alan Bakanlara baktığımda, birikimle dinamizmin harmanlandığını görüyorum.”

Şöyle düşünüyor:

Yalnızca Türkiye değil, dünya zorlu bir viraja ve sürece giriyor. Bu zorlu viraj içinde ortaya çıkabilecek aksaklık Türkiye’nin başını ağrıtırdı.”

Bu noktada…

Çok şükür böyle bir sıkıntımız yok” dedi ve devam etti:

Şu an belki de yeryüzünde en sağlıklı, en istikrarlı, çerçevesi en net çizilmiş hükümetlerden birine sahibiz.”

Şunu da ekledi:

Hükümetin çok başarılı olacağına inanıyorum. Bakanlara tek tek baktığımda Türkiye’yi 2023’e hazırlayacak ince işçilik görevi yapacağını görüyorum.”

Ardından…

Bursa için ayrı bir paragraf açtı:

Bursa, cumhuriyet tarihinde en yüksek ve en etkili temsil elde etti. Doğrudan iki milletvekili önemli Bakanlıkların başına geldi. Herkesin siyaset duayeni kabul ettiği Faruk Çelik Bey faktörü de var.”

Beklentisi şu:

Yeni dönemin Bursa için çok hayırlı olacağını, Türkiye için de çok iyi olacağını düşünüyorum. Zor, ama güzel bir dönem olacak.”

 

Yeni hükümet ve Berat Albayrak

 

Başbakanlık Başdanışmanı Gürsel Dönmez hükümet hakkında yorum yapmak istemedi. Yalnızca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak hakkında düşüncesini paylaştı:

Türkiye’nin yetiştirdiği iyi gazeteci ve araştırmacılardan olan ve alim sayılabilecek Sayın Sadık Albayrak’ın oğludur. Dolayısıyla babasından aldığı bir diploma var. Ayrıca modern bir eğitim aldı, yurt dışında bulundu.”

Şunu vurguladı:

Genç yaşta önemli bir Bakanlık üstlendi, ama bu alanda deneyimi var. Acemiliği söz konusu olmaz, belki de bu konuları Bakanlığın pek çok bürokratından fazla biliyordur. Çok başarılı olur.”

 

Siyasi Dürüstlük Hareketi Derneği iki hedefle yola çıktı

 

Aslında… Kuruluşu geçen yıl tamamlandı. Fakat Prof. Dr. Hasan Ertürk önderliğindeki Siyasi Dürüstlük Hareketi Derneği kamuoyu önüne etkinlik anlamında çıkmamıştı.

O da…

Dün akşam Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay’ın konuk olduğu Ördekli Kültür Merkezi’ndeki başkanlık sistemi ve tartışmaları konulu konferansla gerçekleşti.

Siyasetin yeni ve farklı bir döneme başladığı süreçte, Hasan Hoca da kuruluşuna önderlik ettiği dernekle yeni bir sayfa açıyor.

Siyasi Dürüstlük Hareketi Derneği, bilimsel ve uyarıcı konferanslar yanında iki büyük hedef taşıyor.

Birincisi…

BUSEM kısa adıyla Bursa Siyaset Eğitim Merkezi oluşturmak. Diğeri de BUSAM kısa adıyla Bursa Siyasi Araştırmalar Merkezi oluşturup faaliyete geçirmek.

Anlaşılan o ki…

Önümüzdeki süreçte siyasi konulara çok f arklı pencereden bakabileceğimiz yeni bir düşünce yapılanması oluştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.