1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sistemi değiştirecek adımlar Beştepe’den nasıl görünüyor?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sistemi değiştirecek adımlar Beştepe’den nasıl görünüyor?

A+A-

Geçen dönem AK Parti Konya Milletvekili olarak Meclis’teydi. Son seçimde listede yer almadı. Fakat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak atandı.

Hukukçu Ayşe Türkmenoğlu şimdi Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görev yapıyor. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Bursa’daki tüm programlara katıldı.

Dün de…

Ankara’ya dönmeden önce Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ile birlikte Olay’da konuğumuz oldu, Olay Televizyonu’nda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Doğal olarak…

Türkiye’nin şu anki sıcak gündemi denildiğinde akla Başkanlık sistemi ve referandum geliyor. Çünkü, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sürpriz kabul edilen “Bu konu artık konuşulmasın, halk karar versin” çıkışıyla sistemin değişmesi yönünde ciddi bir kapı açıldı.

İşte…

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu düşüncelerini açıklarken söze “Sayın Bahçeli’nin çıkışıyla gelişen gündemi beklenenden önce olarak görmek doğru değil” dedi ve şunu söyledi:

2007 yılında Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesini sağlayan referandum büyük bir çoğunlukla geçti. 2014 yılında Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesiyle de Türkiye’de sistem değişti.”

Şunu anımsattı:

Sayın Cumhurbaşkanı aday olduğunda koşturan, terleyen cumhurbaşkanı olacağını, anayasal yetkilerini kullanacağını söylemişti. Öyle de yaptı.”

Şu noktayı özellikle vurguladı:

Bazı siyasi figürler son günlerde anayasayı ihlal ettiğini söylüyorlar. Bu kesinlikle doğru değil. Hatta, yalan ve uydurma sözler.”

Ardından…

Cumhurbaşkanı tamamen anayasanın verdiği yetkileri kullanıyor” dedi ve şunu vurguladı:

Mevcut anayasa 1982’de yapıldı. Niçin yapıldığını bir anımsayın… Darbe sonrası dönemin Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren’e olağanüstü yetkiler vermek adına yapılmıştı.”

Yorumu şu:

O anayasayı yapanlar bugünleri öngöremediler herhalde.”

Şöyle devam etti:

Bugün Cumhurbaşkanı’nın zaten yetkileri var. Eğer Başkanlık sistemi gelirse yetkileri daha az olacak.”

Bu noktada…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çıkışını şöyle değerlendirdi:

Bence, 15 Temmuz’dan sonraki süreç, Türkiye’nin çevresindeki ateş çemberi ve Türkiye üzerine oynanan oyunları çok iyi gördü MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli.”

Düşüncesi şu:

O bakımdan, halkın iradesine güvenen ve halkın söylediği sözün son söz olması gerektiğine inanan bir söylem ortaya koydular. Çok doğru ve çok demokratik bir söylem.”

Şunu da ekledi:

Başkanlık sistemini desteklerler ya da desteklemezler, ama halka gitmekten hiç kimsenin korkmaması gerekir.”

 

Her aşamada halka bilgi verilecek

 

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu referanduma ilişkin gelişmeleri değerlendirirken önce şunu anımsattı:

Anayasa değişikliklerinde Meclis’te 330 ve üstü oyla referanduma gidiliyor. 367 ve üstü oyda ise değişiklik yapılabiliyor.”

Şöyle devam etti:

Fakat Sayın Başbakan’ın söylediği bir şey var. 367 geçilse bile referanduma gidileceğini söyledi.”

Yorumu şu:

Bunları, vatandaşın bilgisi dışında, oldubittiye getirme gibi bir art niyet taşınmadığını anlatmak için söylüyorum. Her aşamada vatandaşın bilgisi, desteği olsun düşüncesiyle gelecek dönemi şekillendirmek istiyoruz.”

 

Erdoğan’ın görev süresi ne olacak?

 

Bir yandan Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği ve referandum tartışılırken, bir yandan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev süresiyle ilgili hukuki bir tartışma başladı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu bu konuyu şöyle yorumladı:

2010 yılında Anayasa değişikliği yaptık, sonra da bazı maddelerle ilgili uygulama yasaları çıkardık. Burada da görev süresi için dipnot olabilir.”

Düşüncesi şu:

2014 yılında 5 yıllığına seçildi. 2 yıl 2 ay oldu. 3 yıla yakın süresi var. Görev süresinin bitiminden itibaren seçim yapılması için Meclis’teki partiler anlaşabilirler.”

 

Türkmenoğlu: Kaos ve belirsizlik değil, istikrarlı Türkiye

 

Sohbetimiz sırasında… Kamuoyundaki tartışmalarda öne çıkan ve bazı siyasilerin de gündeme getirdiği bir noktayı Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu’na sorduk:

Cumhurbaşkanlığı yerine Başkanlık sistemi geldiğinde ne değişecek?”

Söze…

Geçmişte Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan sancılı süreçleri anımsatarak başladı.

1980 öncesinde 300’e yakın oylama turu yapıldığını, 2007’de seçim süreci başlamışken 367 gibi olmayan bir anayasal çoğunluk arandığını anımsatıp şunu söyledi:

Başkanlık sistemi olduğunda en azından belirsizlikler, kaos ortamı olmayacak.”

Şu örneği de verdi:

2002’de AK Parti iktidara geldiğinde Ahmet Necdet Sezer cumhurbaşkanıydı. O dönem AK Parti’nin yaptığı yasal değişikliklerin birçoğunu veto etti, geri gönderdi. Muhalefet partisi görevi üstlendi.”

Yorumu şu:

Cumhurbaşkanı ile iktidarın, iktidarla muhalefetin her zaman aynı noktada olmaları elbette düşünülemez. Ama bu, cumhurbaşkanının her zaman objektif ve tarafsız olacağı demek de değil.”

Şunu vurguladı:

Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti’nin kurucusu, genel başkanlığını ve Başbakanlığını yaptı. AK Parti hükümetiyle uyum içinde çalışıyor. Kimliğini de saklamıyor zaten.”

Şunu da ekledi:

Ama gelecek dönemlerde Türkiye’nin bu şekilde olacağı anlamına gelmiyor. Çok farklı çatışmalar yaşanabiliyor Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında.”

Çıkardığı sonuç şu:

Kaos ortamına, siyasi belirsizliklere, koalisyon hükümetlerine mahkum bir Türkiye yerine; siyasi ve ekonomik istikrarlı, geleceğe güvenle bakan bir ülke olacak.”

 

Cumhurbaşkanı statüko supabı

 

Türkiye’de sistem değişikliği adımları atılırken, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu çok özel bir yorum yaptı:

Cumhurbaşkanlığı, mevcut statükonun supabı kurum olarak düşünülmüş. Yani kontrol sistemi. Askere gerek kalmadan seçilmiş iktidarı dengelesin, engellesin istenmiş.”

Verilen misyonu Cumhurbaşkanı yerine getiremediğindeyse, darbeler ve muhtıralar yoluyla askerin devreye girmesinin düşünüldüğünü söyleyip ekledi:

Oysa millete rağmen herhangi bir işi kimse yapamaz. Cumhurbaşkanı da yapamaz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.