1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Sitem değil, gerçek: Yardım gönderilecek asker kalmadı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Sitem değil, gerçek: Yardım gönderilecek asker kalmadı

A+A-

Bu sütunların okurları anımsıyorlar… Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, aynı zamanda kurucusu olduğu Türkiye Yörük Türkmen Birliği’nin de genel başkanlığını yapıyor.

Bu nedenle…

Yörük ve Türkmen bölgelerine sık sık gidiyor, sıkıntı ve sorunlara çare arıyor.

Suriye’nin Kızıldağ bölgesinde, Hatay sınırımızın karşısındaki Bayır-Bucak Türkmenleri rejim güçlerinin havadan ve karadan ağır saldırısına uğradığında, Genel Sekreter Fahrettin Beşli ile birlikte sınırın öbür tarafına geçti.

Dağ bölgesinde yaşayanların Bayır, denize yakın yaşayanların Bucak olarak adlandırıldığı Bayır-Bucak Türkmenleri’nin sıkıntılarıyla ilgili izlenimlerini 26 Kasım 2015 günü bu sütunlardan paylaştık.

Tatlıoğlu ile dün konuşurken söz yine Kızıldağ’a geldiğinde İrfan Başkan adeta patladı ve içini döktü.

Üstelik…

Söyledikleri sıradan sitem değil, acı gerçekler ve sergilenin duyarsızlık oldu.

Dedi ki:

Herkes işin kolay tarafında, lafa gelince yardıma hazır. ‘Tüh tüh, vah vah, yazık oldu, Allah kolaylık versin, geçmiş olsun’ deniyor. Bunların hepsi laf ve bedava olduğu için ağızdan kolay çıkıyor.”

Devam etti:

Burada bir yardım kampanyası düzenledik. Resmi izinle bankada yardım hesabı açtık. Gelin görün ki, bu paralı olduğu için hesaba uğrayan olmadı.”

Patlarcasına dile getirdiği bu sitemlerden sonra Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu şunu söyledi:

Para toplanamayınca Bayır Bucak Türkmenlerine yardım gönderemedik. Biz gittiğimizde Esat rejimi güçleriyle savaşıyorlardı, şimdi karşılarında Rusya ve İran güçleri var, nasıl direnecekler?”

Tabloyu şöyle dile getirdi:

Aslında oradakiler hâlâ mağdurlar. Yardıma ihtiyaçları var. Büyükşehir ve Osmangazi belediyeleri organizasyonuyla sivil toplum örgütlerinin topladıkları yardımları orada yaşayanlara gönderdik.”

Acı gerçek şu:

Yaşayanlara yardım gönderebiliriz. Fakat yardım gönderilecek asker kalmadı. Çünkü Türkmen bölgesi ha düştü, ha düşecek. Yazık oldu.”

Şunu da ekledi:

Benim korkum, yarın bizim başımıza bir şey gelse, yardım edecek kalmadı.”

 

Orhaneli mermerleri konuşuluyor

 

Bilimsel araştırmalara göre, dağın altında zengin mermer yatakları var. Hatta, yalnızca Orhaneli bölgesindeki rezervler 105 milyar Dolar tahmin ediliyor.

Mermerin çıkarılması ve işlenip ihraç edilmesi için Orhaneli’ne Mermer Organize Sanayi Bölgesi kurulması gündemde.

İşte…

Türkiye’de ilk olacak Orhaneli Mermer OSB yarın Bursa ve Orhaneli kent konseylerinin organizasyonuyla Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin Uludağ salonunda halkın tartışmasına açılıyor.

Toplantı saat 14.00’tüe başlayacak.

 

CHP’de Lale Hoca yorumu: Bursa’nın birleştirici gücü!

 

CHP’de, daha doğrusu CHP Bursa örgütünde il kongresi ile birlikte zirveye çıkan bir tablo var: Ayrışma.

Nitekim…

İl kongresinin yapıldığı Merinos’taki Osmangazi Salonu fuayesinde konuştuğumuz herkes, karşı tarafa ötekileştirme suçlaması yapıyordu.

Bu tabloya…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün de bu sütunlarda vurguladığımız gibi, stratejik Lale Hoca hamlesiyle müdahale etti.

Dikkat çeken en kritik nokta ise şu:

Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, geçen ay yapılan il kongresinde Zafer Yıldız’ı destekledi ve kaybeden tarafta yer aldı.

Alıştığımız siyasette kaybedenlerin yeri pek olmaz. Buna karşın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle önce Parti Meclisi’ne girdi, sonra da beklentisi yokken Genel Başkan Yardımcısı olarak MYK’da yer buldu.

Kılıçdaroğlu’nun tercihi, yine dün vurguladığımız gibi “Bursa’nın yapısal dengelerini değiştiren bir hamli” kabul ediliyor.

Bunlar bir yana…

Dün konuştuğumuz CHP’lilerde memnuniyet gözlemledik. Üstelik kongrelerde ayrışan tüm kesimlerde memnuniyet vardı.

Gördük ki…

Lale Hoca’nın genel başkan yardımcılığından herkes mutlu, herkes ona çok güveniyor.

Bu da şunu ortaya çıkarıyor:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, kişiliğiyle Bursa örgütünün birleştirici gücü oldu.

Doğrusu istenirse…

Bir siyasetçi için çok önemli bir nokta bu, ama şu da bir gerçek ki ağır sorumluluk yüklüyor.

Bir şey daha…

Konuştuğumuz kimi partililer Lale Hoca için politik deneyimsizlik dile getirdiler. Ne var ki bize göre bu dezavantajı değil, avantajı oldu.

 

Faruk Anbarcıoğlu için ameliyat kararı

 

2002 genel seçiminde AK Parti Bursa Milletvekili seçilen emekli öğretmen Faruk Anbarcıoğlu milletvekilliği bitse de siyasetle ilişiğini kesmedi ve partisinin her davetine katıldı, verilen her göreve gitti.

Bir yandan sosyal sorumluluk projeleri üretirken, bir yandan da şair olarak şiir kitapları yazdı, şiir dinletileri düzenledi.

Ne var ki, son zamanlarda sağlık sorunları başgösterdi. Doktorları da dün midesindeki sorunun giderilmesi için ameliyat gerektiğini söylediler.

O nedenle, Anbarcıoğlu pazartesi günü Acıbadem Hastanesi’nde ameliyat olacak.

 

DP, Osmangazi’yi değiştirmek isterken İl tehlikeye girdi

 

DP’de her şey 5 Ocak’ta Çağrı Kaplan’ın Osmangazi İlçe Başkanı olarak atanmasıyla başladı. Görevdeki İsmet Koyuncu görevden alınmadan yapılan atamaya itiraz etti.

Bu süreçte…

Bize “Koyuncu 14 Ekim’de görevden alındı, ama seçim olduğu için tebliğ etmedik. Hilmi Sancar vazgeçince atama uzadı” diyen DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu, 6 Ocak’ta yazıyı tebliğ etti.

Ne var ki Koyuncu gerekçe istediği yazıyı Genel Merkez’e gönderdi. Ayrıca, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’a yönelik muhalefet ateşi yakıldı.

Bunun üzerine, başta Teşkilat Başkanı Mehmet Ali Yavuz olmak üzere Genel Başkan Yardımcıları Murat Aydoğdu ve Nihat Onbaşıoğlu ile Genel Sekreter Ertan Küçükay pazar günü Bursa’ya geldiler.

Osmangazi’de Koyuncu’yu ve muhalefet ateşi yakanları ikna çabaları sonuç vermezken, İl Yönetim Kurulu’nun istifalarla münfesih duruma düştüğü iddiasıyla karşılaştılar. Böylece yeni bir kriz çıktı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.