1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyaset ısındı… AK Parti tüm kozlarını meydana sürüyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset ısındı… AK Parti tüm kozlarını meydana sürüyor!

A+A-

Seçime artık 1 ay kaldı. Geri sayımın belki de en kritik sürecindeyiz. Süreci bu denli kritik kılan siyasi faktörler de var. Bunların başında muhalefet partilerinin ideolojiyi bir kenara bırakıp ekonomik vaatlerle seçmenin karşısına çıkmaları geliyor.

Gerçi…

Türkiye’de bugüne kadar yapıla seçmen eğilimi araştırmaları lider farkının daha etkili olduğunu gösteriyor, ama açıkça söylemek gerekirse, muhalefet partilerinin 7 Haziran için ortaya koydukları ve ekonomik vaatlere dayanan stratejinin bugün için tuttuğu görülüyor.

Yani…

Sokakta, kahvede, hemen her yerde muhalefetin vaatleri konuşuluyor.

Bunları gerçekçe bulmayanlar da var elbette, fakat konuşuluyor olması bile siyaset adına önemli. Çünkü, algılar böyle oluşuyor.

Nitekim…

Mahallelerden de seçmenin AK Parti adaylarına soruları arasında muhalefet vaatlerinin öne çıktığı haberleri geliyor.

İşte…

Bursa’da bugüne kadar daha rahat seçim çalışmaları gerçekleştiren AK Parti, bütün bu gelişmeler doğrultusunda son 1 ay için daha yoğun program hazırladı.

Bugüne kadar…

Bursa Adayı olarak seçime girecek Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu odaklı ve adaylar arasında da Hüseyin Şahin ağırlıklı bir seçim çalışması programı göze çarpıyordu.

Çalışmalara en büyük desteği ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe veriyordu.

Bu süreçteyse…

Programlar yine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu odaklı. Ancak, AK Parti tüm kozlarını da sahaya sürme kararı aldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç önceden programlandığı gibi cumartesi günü gelip Şehir Hastanesi, İl Müftülüğü ve TOKİ’nin Bursa Gazeteciler Cemiyeti için yapacağı konutların temelini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte atacak.

Arınç programların ardından Ankara’ya dönecek, ama önümüzdeki hafta ve bir sonraki hafta yeniden gelecek.

Yanı sıra…

Şanlıurfa Milletvekilliği’ne 1 ay sonra veda edecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Şanlıurfa Mitingi’ne katıldıktan sonra Bursa’ya gelecek.

Çelik eskiden olduğu gibi halkın içine girecek ve yoğun bir seçim çalışmasıyla Bursa’da sahaya sürecek. AK Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmeleriyle yurt dışı ve yurt içi programlara da katılacak, ama son 1 ayda dilini iyi anladığı Bursalılar’la bire bir temas siyaseti için sahaya çıkacak.

Ayrıca…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de son 1 aydaki seçim çalışması programları yoğunlaştırıldı.

Kısacası…

AK Parti son 1 ayda tüm kozlarıyla sahada olacak.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan algısı seçmen eğilimini etkiledi mi?

 

Seçim için son 1 aya girilirken, meydanlarda farklı bir durum oluştu. O fark da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışlar nedeniyle törenlerde vatandaşa miting gibi konuşmalar yapması oldu.

Dahası…

Erdoğan konuşmalarında muhalefetin iddialarına cevap veren ve daha çok da muhalefeti eleştiren konuşmalarıyla dikkat çekiyor.

Bu noktada…

Cumhurbaşkanı-tarafsızlık tartışmaları yapılıyor. Yıllarca merkez sağ partilerde siyaset yapan bir eski dost sohbetimizde söze şöyle başladı:

Son günlerde seçmen eğilimleri ve siyasi algı üzerine araştırmalar yazıyor, değerlendirmeler yapıyorsun. Bunların hepsi bugünün siyasi gerçekleri.”

Ardından…

Meydanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkmasının siyasi tabloya yansımasını değerlendirdi:

CHP ile başlayıp MHP ile sona eren muhalefet seçim beyannameleri aşağı yukarı benzer vaatler sunuyor. Bunlar başlangıçta etkili oldu ve seçmenin kafasını karıştırdı. Sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi.”

Yorumu şu:

Cumhurbaşkanı sahaya çıkıncaya kadar muhalefetin söylediğini önemseyen seçmen şimdi Erdoğan’ın kendini ortaya koymasıyla kararsız.”

Gözlemini ise şöyle aktardı:

Hatta gittiğim yerlerde, Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatlaması halinde kalkınmayla ekonomik sorunları çözeceğini söyleyenler görüyorum.”

 

MHP’nin ilk büyük kent mitingi

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 8 Mayıs Cuma günü saat 14.00’te Gökdere Meydanı’nda olacak. Bahçeli’nin programında saat 16.00’da da Balıkesir mitingi var.

Bu seçim kampanyasında Bursa’daki ilk miting olmasının yanında, MHP’nin metropol kentlerdeki ilk mitingi özelliğini de taşıyan mitinge MHP teşkilatları çok önem veriyor.

Geçen hafta konuştuğumuzda “Bursa’nın en büyük mitingini yapacağız” diyen İl Başkanı Yüksel Yılmaz, iddiasını dün de sürdürdü.

 

Başbakan Davutoğlu’nun Viyana kuşatmasında Dönmez var

 

Önceki seçimlerde yurt dışı toplantılarını yalnızca AK Parti yapardı. Bu seçim muhalefet partileri de yurtdışındaki seçmenlere yöneldi. Kimi salon toplantısı, kimi miting yaparak yurt dışı seçmenden oy istiyor.

Gelinen noktada…

Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz hafta Almanya’nın Dortmund kentindeki toplantıda yurt dışı seçmen çevresi oluşturulacağını ve böylece yurt dışında yaşayanların kendi milletvekillerini seçebileceklerini söyledi.

O toplantıda…

Davutoğlu’na eşlik edenler arasında AK Parti Bursa Adayı Gürsel Dönmez de vardı.

Eski Dış Türkler Başkan Yardımcısı olarak bu tür organizasyonlara alışık olan Dönmez, hafta sonu da Viyana kuşatması yapacak olan Davutoğlu’na eşlik edecek.

Programda, Almanya’nın bir bölgesi de var.

 

Geleceğin köprü tasarım ve teknolojileri masaya yatırılıyor!

 

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi tarafından düzenlenen ve bilgi paylaşımı amaçlayan önemli bir sempozyum var: Köprüler Viyadükler.

İlki 2008’de İMO Antalya Şubesi’nce, ikincisi 2011’de Eskişehir’de yapılan sempozyumun üçüncüsü yarın Bursa’da başlıyor.

Karayolları’nın önem verdiği için 50 kişilik bir heyetle katılacağı sempozyumda İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun yapımını üstlenen Otoyol A.Ş. Genel Müdürü Hikmet Tığlı da oturum yönetecek.

Aynı anda 3 salondaki oturumlarda 40 civarı teknik bildiri, 50 civarı sunumun yapılacağı ve 350 civarı katılım beklenen sempozyum BAOB Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Bahadır Aksoy’la ziyaretimize gelen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız, sempozyumun temel hedefini şöyle açıkladı:

Bursa otoyolların kesişme noktasında ve çok önemli bir pozisyon üstlendi. O bakımdan, bundan sonra önemi daha da artacak köprü ve viyadüklerin hem tasarımları, hem teknolojileri bu sempozyumda masaya yatırılacak.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.