1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasete “Hazreti Ömer’in mumu” etik ayarı geliyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasete “Hazreti Ömer’in mumu” etik ayarı geliyor!

A+A-

Gerçi… İlk sorulduğunda karşı olduğumuzu anlatmaya çalışsak da, eleştirel yaklaşsak da şu bir gerçek ki siyaseti seven bir toplumuz. Siyasetin kulis adı altında dedikodu yanıyla biraz daha fazla ilgilendiğimiz de bir başka gerçek.

Hele…

Siyasetçiye yönelik düşüncelerde acımasız bile olabiliyoruz. Eleştiri ya da suçlamaları toplumsal değer çerçevesine taşımaktan da pek geri durmuyoruz.

Bu da…

Hem siyaset kurumunu, hem siyasetçiyi hırpalayıp zayıflatıyor.

Ne yazık ki…

Kimi siyasetçiler de tartışma ve suçlamaları haklı kılabilecek davranışları sergilemekten hiç çekinmiyorlar.

İşte…

TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan “Siyasi Etik Kanun Teklifi” ile bu olumsuz algı ve kötü tablo görüntüsünü gidermeye yönelik önemli bir adım atılıyor.

Yasa ile neyin hedeflendiğini TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın’a sorduk.

Bu yasa ile öncelikle milletvekillerinin etik değerlere saygılı olmaları ve buna göre davranmaları hedefleniyor” dedi ve şu bilgiyi verdi:

Her partinin yönetimi dışında disiplin kurulu var. Milletvekilleri için de TBMM Grup Disiplin Kurulu var. Bu yasayla partiler TBMM Grubu içinde bir de Etik Kurulu oluşturacaklar. Bu zorunlu hale geliyor.”

Verdiği bilgiye göre…

Her partinin kendi milletvekillerine yönelik yapacakları etik işlemler aynı zamanda seçilmişlerin denetimi olacak.

Böyle bir uygulamanın şu an yalnızca Baltık ülkelerinden birinde olduğunu vurgulayan Aydın, başka ülkelerde olmamakla birlikte bazı etik önlemler alındığını söyledi ve şu örneği verdi:

Örneğin Amerika’da senatörler ya da Temsilciler Meclisi üyelerinin alabilecekleri hediyenin değeri 50 Dolar’ı aşamıyor. Bu yasayla Türkiye’de de benzer bir sınır gelecek.”

Sonra da…

Devlet yönetiminde Hazreti Ömer uygulaması örneği vardır” dedi ve yasa ile ortaya konmak istenen asıl hedefi açıkladı:

Hazreti Ömer devlet işleri için çalışırken devletin mumunu yakarmış. Devlet işi bitip kendi işi için çalışmaya başladığındaysa o mumu söndürüp kendi mumunu yakarmış. İşte biz de bunu sağlayacağız.”

 

 

Siyasetçiden sonra sıra bürokratta

 

Siyasi Etik Yasası’nın görüşülmeye başlandığı TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın hassas bir noktaya parmak bastı:

Meclis’te 5.5 yılım oldu, bugüne kadar milletvekillerine çikolata ya da kestane şekeri kutusundan başka bir şey geldiğini görmedim.”

Sonra da…

Başka bir hassas noktaya dokundu:

Siyasete etik düzenleme yapıyoruz, ama Türkiye’de asıl sorun bürokrasi. İnşallah bunu bürokrasiye de uygularız. Önce iğneyi kendimize batıralım, çuvaldızı da ilgili yerlere hep birlikte batırırız.”

 

 

DSP’den Meclis Başkanı’na 4 maddelik demokrasi mektubu

 

Daha önce de yazdık… DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge artık zamanının büyük bölümünü Ankara’da ve örgüt ziyaretleri için yurt gezilerinde geçiriyor. Bursa’ya da ayda birkaç gün gelebiliyor.

O gelişlerinde de çay sohbetinde izlenimlerini paylaşıyor.

Son ziyaretinde…

Davutoğlu hükümetinin artık tek başına sorunların altından kalkamadığını, Meclis’teki partilerin de krizi yönetebilecek irade ve deneyime sahip olmadıklarını söyledi.

Ardından da…

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın geçen hafta TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sunduğu DSP’nin 4 maddelik demokrasi mektubu ile ilgili bilgiler verdi.

Bir…

TBMM’de toplumun tamamının temsil edilebilmesi için seçim barajı kaldırılmalı, ilk seçimde uygulanabilmesi için de Anayasa’ya geçici madde konmalı.”

İki…

Son genel seçime katılan tüm partilerin temsilcilerinden seçim hükümeti kurulup acilen seçime gidilmeli.”

Üç…

Ülkedeki derin siyasi krizi örtmek için yeni anayasa ve başkanlık gibi konular gündemden çıkarılmalı, normalleşme sağlanmalı.”

Dört…

4 bin yıldır kardeşçe yaşayan halkımızın kucaklaşması sağlanmalı.”

 

 

Koray Aydın delegelerle konuşmaya geliyor

 

Ankara’da beklenen gelişmeler oluyor. Nitekim, Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kurultay kararını MHP Genel Merkezi dün temyize götürüp itiraz etti.

Bir yandan da, kurultaya yönelik adaylık çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda…

Koray Aydın bugün Bursa’da olacak. Saat 12.00’de Kestel Gölbaşı’nda karşılanacak olan Aydın saat 12.30’da BUTTİM Konferans Salonu’nda partililere konuşacak. Saat 17.30’da MHP İl Başkanlığı’nı ziyaret ettikten sonra da saat 19.00’da Gold Otel’de kurultay delegeleriyle bir araya gelecek.

 

 

En büyük kadın sivil toplum yapılanmasında ‘çığlığın gücü’!

 

​Arkasında… Tam 5 bin kişilik kadın işçiler gücü var. Bu da Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi Kadın Kolu Başkanı Selda Tekman’ı tartışmasız en büyük kadın sivil toplum yapılanması lideri yapıyor.

Şubedeki değişik yönetim görevlerinden sonra Kadın Kolu Başkanı olduğunda, kadın işçilerin aileleriyle birlikte katılabildikleri farklı eğitim çalışmaları düzenleyen Tekman bu kez büyük ilgi çekecek bir etkinliğe imza atıyor.

Çünkü…

3 yılda 3 kıtanın 13 ülkesinde katıldığı çığlığın gücü seminerlerinde “kendi varlığını hissettiren” eğitimleriyle tanınan Dubai doğumlu Türk vatandaşı Dr. Ala Ercircevi’yi sendikalı kadınlarla buluşturuyor.

Katılımcılara motivasyon, aidiyet duygusu, inanç, planlama gibi çalışma yaşamıyla ilgili konularda kendilerini hissettirecek seminer 18 Nisan Pazartesi günü Merinos yanındaki Türk Metal Sosyal Tesisi’nde saat 09.00’da başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.