1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasetin gündemi değişti, seçim hazırlıkları başladı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin gündemi değişti, seçim hazırlıkları başladı!

A+A-

Görünen o ki… Ankara’dan yansıyan siyasi hava meteorolojinin günlük hava tahminlerinden pek de farklı değil.

Anımsanacaktır…

Yakın zaman öncesine kadar “Yeniden seçim mi, koalisyon mu?” tartışmaları yapılıyordu. Son bir haftayı ise “AK Parti CHP ile mi, yoksa MHP ile mi koalisyon yapacak?” tahminleriyle geçirdik.

Bazen CHP ile koalisyon öne çıktı, bazen MHP ile koalisyon için sinyaller alındı.

Ne var ki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasında “yeniden seçim” vurgusu yapması ve “seçime kadar azınlık hükümeti olabilir” vurgulaması tüm siyasi havayı değiştirdi.

Aslında…

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin ertesi sabahı söylediğini süreç içinde hep tekrarladı, şimdi yine aynı noktaya vurgu yapıyor: Koalisyon kurulamazsa millete gidilir, yeniden seçim olur.

Gerçi…

Bu ifadeden “Cumhurbaşkanı seçimin yenilenmesini, Başbakan koalisyonun kurulmasını istiyor” yorumu çıkaranlar var ki, onlar da haksız sayılmazlar.

Nedeni ortada…

Başbakan Ahmet Davutoğlu girdiği ilk seçimde partisinin tek başına iktidarını kaybeden lider durumunda. Önündeyse AK Parti kurultayı var. En azından ilk kurultayına yine Başbakan olarak girmek istiyor. Bunu da son derece doğal karşılamak gerekiyor.

Bu nedenle…

Başbakan Davutoğlu’nun koalisyon görüşmelerine daha fazla önem vermesi ve sonuç alabilmek için çaba göstermesi normal.

Aynı sıkıntı…

Önümüzdeki ay kongre süreci başlayacak ve yılbaşından önce kurultayını toplayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için de geçerli.

O da…

Seçim sürecindeki adaylıklarda ve bazı gelişmelerde partinin bir kanadına yönelik kararlar nedeniyle kurultay elini güçlendirme ihtiyacı duyuyor. Siyaseten bunun yolu da hükümette olmaktan geçiyor.

Buna karşın…

Meydanlardaki konuşmalarının etkisi altında kaldığı ve bazı söylemleri aşamadığı izlenimi var. Onun için de “AK parti’yi aklayan CHP” konumuna düşmekten çekindiği için zaman zaman kararsız kalıyor.

En rahatı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Hem partisinin kurultay süreci geride kaldı, hem de lider olarak partide mutlak hakimiyeti var.

Bugün için koalisyona karşı gibi görünmekle birlikte, yarın siyasetin gereği olarak partisinin çıkarlarına göre farklı davranmayı tercih edebilir.

Bütün bunlar…

Partilerin teşkilatları/örgütlerinde anında karşılık bulan konular. Zaten dünden itibaren herkeste seçim hazırlığı havası sezdik.

Siyaset kolları sıvadı bile…

 

Davutoğlu’nun Faruk Çelik vurgusu

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu koalisyon görüşmeleriyle ilgili bilgi verirken “MHP ile görüşmelerin Faruk Çelik başkanlığında sürdüğünü” söyledi.

Bu ifadede…

Öncelikle MHP ile koalisyon görüşmesi yapıldığı vurgusu var. Görüşmeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yürüttüğü de özellikle vurgulanıyor.

Bu noktada…

Faruk Çelik vurgusu da sıradan bir vurguya benzemiyor. Hele Çelik’in en önemli özelliğinin diyalog olduğunu, ayrıca başarılı bir müzakereci ve iyi bir pazarlıkçı olduğunu bilenler sonuca yakınlık tahminleri yapıyorlar.

 

HDP yöneticilerinin tutuklanmasından rahatsız: Siyasi linç!

 

7 Haziran’da Bursa’dan milletvekili çıkararak büyük mutluluk yaşayan HDP’de, Suruç’taki katliam sonrası başlayan olaylar ve operasyonlar nedeniyle gergin bir bekleyiş var.

Çünkü…

Güvenlik kuvvetlerinin operasyonları sonucu tutuklananlar arasında HDP yöneticileri de olduğu için HDP İl yönetiminde yer alan Kürt siyasetinin deneyimli bir ismi ile yaşananları konuştuk.

Şunu söyledi:

Daha önce gösteri yapıldığında gözaltına alınanlar olur, ifadeleri sonrası serbest kalırlardı. Oysa şimdi yoğun bir tutuklama var.”

Şu bilgiyi verdi:

Bursa’da tutuklananların sayısı 20’ye ulaştı. Bunlar arasında kısa adı HDK olan Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclisi Üyesi 1 kişi, il yöneticisi 1 kişi ve Yıldırım ilçe yöneticisi 1 kişi var. Diğerleri parti üyesi.”

Şundan rahatsızlar:

Konjonktürel bir durum var. Cumhurbaşkanı, Başbakan partimizi hedef gösteren açıklamalar yapıyorlar, arkadaşlarımız tutuklanıyor.”

Düşünceleri şu:

Türkiye’de ve Bursa’da partimize karşı siyasi linç başlatıldı.”

 

İl Genel Meclisi’nin son başkanı Akdemir yoğun bakımda

 

Nedim Akdemir’i tanıyıp da sevmeyen yoktur. Sakin kişiliği, güler yüzlülüğü, anlayışlı yaklaşımıyla farkını gösterir. AK Parti’nin toplumla buluşmasında önemli görev üstlenenlerden biri oldu.

2014 yerel seçimiyle kapanan İl Genel Meclisi’nin son başkanı olarak da başarılı bir dönem geçirdi. 7 Haziran seçimleri öncesi AK Parti’nin milletvekili aday adaylarından biriydi, ama listede şans bulamadı.

Yakınlarının anlattığına göre…

Nedim Akdemir geçtiğimiz günlerde rahatsızlandı. “Doktora bir görünelim” önerilerini “Ben grip oldum, grip için doktora mı gidilir?” diyerek reddetti.

Fakat…

Çarşamba günü nefes alamaz hale gelince yakınları tarafından Yüksek İhtisas Hastanesi’ne getirildi. Yapılan muayenesi sonucu grip zannettiği rahatsızlığının, ağır bir kalp krizi olduğu ortaya çıktı. Krizin zamanında fark edilememesi nedeniyle teşhis ve tedavide geç kalındığı anlaşıldı.

Zaten…

Muayeneyi yapan doktorlar da hemen ameliyata aldılar. Açık kalp ameliyatı ile kalbin kriz yaşayan bölgesine müdahale edildi, fakat böbrekler ve ciğerlerde de sorun olduğu için Nedim Akdemir çarşamba gününden beri Yüksek İhtisas Hastanesi Yoğun Bakımı’nda tutuluyor.

Sevenleri de onun için dua ediyorlar.

 

Genel Başkanı Bursa’dan olan Anayol kuruluşu tamamladı

 

Anayol Partisi Ekim 2014’te de kurulduktan hemen sonra, MKYK’da oylamayla Genel Başkanlık görevine Zafer Maden getirildi.

Bursa’da Anavatan Partisi yeniden kurulduğunda önce il başkanlığını, sonra genel başkanlık yapan Maden, böylece ikinci partide genel başkan oldu.

Hafta içinde…

Yine Bursa’dan tanıdığımız Genel Başkan Yardımcısı Murat Gezer ve İl Başkanı Metin Durmazoğlu ile birlikte ziyaretimize geldi. Gezer’i HAS Parti’den biliyoruz, Durmazoağlu ise DYP’deydi.

Maden, pazar günü kurultay yapacak Anayol’un 24 ilde teşkilatlandığını, Bursa’da Osmangazi, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Mudanya, Mustafakemalpaşa, İznik, Yenişehir ilçelerinde teşkilat kurduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.