1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasetin ince hesabı: HDP barajı geçerse kimden alır?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin ince hesabı: HDP barajı geçerse kimden alır?

A+A-

Görünen o ki… 7 Haziran seçimleri, siyasi partiler açısından geçmiş seçimlere göre daha farklı stratejilerin geliştirildiği bir seçim olacak.

Dahası…

Siyasi partilerin dışında, bireysel ve yer yer de gruplaşma yoluyla seçim stratejisi geliştirildiği gözleniyor.

Örneğin…

Yıllardır sol ve CHP seçmeni olarak tanınan kimi isimlerin hem kendi çevreleriyle sohbetlerde, hem de sosyal medya paylaşımlarında “AKP’nin önünü kesmek ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını engellemek” düşüncesiyle “bu seçimde CHP’ye değil, HDP’ye oy verilmesi” tartışması başlattıklarını duyuyor ve okuyoruz.

Hatta…

Aralarında, “CHP’nin 3-5 puan oy kaybetmesi pek bir şey değiştirmiyor, ama HDP’nin barajı aşması AKP’nin milletvekili sayısının 300’ün altına inmesi anlamına geliyor” gibisinden yorum yapanlar var.

Aslında…

Kişisel duygu ve yorumlardan yola çıkıp gruplaşarak toplumu etkilemek, son dönemin moda deyimi olan toplum mühendisliği uygulamasının ta kendisi.

Böyle bir değerlendirme destek bulup büyüyerek organizasyon haline gelir mi, yoksa niyet aşamasında mı kalır elbette bugünden bilinmez.

Fakat…

Seçimin yaklaştığı, aday belirleme sürecinin de sonuna doğru gelindiği bir ortamdayız. Siyasi partilerin liste hesapları içinde aday profili açısından özel stratejiler izledikleri ortada olduğuna göre, gelişmelerin de bu hesaplarla yakın ilişkili olduğunu söylemek mümkün.

Bu noktada…

Televizyonlara çıkan HDP sözcüleri konuşmalarında, seçim hesaplarıyla yine doğrudan ilişkili bir özel vurgu daha yapıyorlar:

Batı illerinde yaşayıp da daha önce AKP’ye oy veren Kürt kökenli seçmen şimdi HDP’ye dönüyor.”

Söylediklerinin veriye dayalı bilgi mi, yoksa gönülden geçen dilek mi olduğu konusunda bir fikrimiz yok.

Ne var ki…

Arayış içinde olan, özellikle de partisinden memnun olmayan seçmen için HDP alternatif haline geldi ve ciddi bir tercih nedeni oldu.

Buna karşın…

Batı illerindeki Kürt seçmenin, alışkanlıklarından vazgeçip HDP’ye baraj atlatma gibi bir hedefe yönelmesi, özellikle büyük kent yaşamı gerçekleri karşısındoa çok da kolay olacağa benzemiyor.

Tablo ise aşağı yukarı ortada:

HDP’nin barajı geçmesi halinde AK Parti’nin etkileneceği, baraja takılması halinde de CHP’ye zarar vereceği anlaşılıyor.

Yine de…

Seçime daha 71 gün gibi çok uzun süre olduğu unutulmamalı.

 

HDP İl Eşbaşkanı Akgün: Nevruz’da moral bulduk!

 

Siyasette herkesin gözü HDP’nin üzerinde. AK Parti de, CHP de 7 Haziran’da HDP’nin sergileyeceği performans ve alacağı oyu hesaplamaya çalışıyor.

Böyle bir ortamda…

HDP Bursa İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün’e, gelişmelerin içeriden nasıl göründüğünü sorduk.

Söze…

HDP’ye olan ilgi her geçen gün artıyor” diyerek başladı ve şunu söyledi:

Nevruz kutlaması, bugüne kadarki en yüksek katılımla en coşkulu kutlama oldu. Bu da bizler için seçimlere yönelik önemli bir gösterge.”

Düşüncesi şu:

HDP’nin geldiği noktayı artık kimse görmezden gelemez. Çünkü, katılımcı ilgisi ve yoğunluğu her şeyi gözler önüne seriyor.”

Peki…

Başta İstanbul olmak üzere, Batı illeri için Kürt kökenli olmayan aday arayışı acaba Bursa için de geçerli mi?

Akgün sorumuzu şöyle cevapladı:

Başvurular tamamlandı, yerel eğilim yoklamaları bitti. Şimdi Genel Merkezi’mizde 19 kişilik kurul aday adaylarını değerlendiriyor.”

19 kişilik o kurulda HDP, HDK, DTK, DBP eş genel başkanlarıyla kadın ve gençlik temsilcileri olduğunu vurguladıktan sonra da şunu ekledi:

Cumartesi günü Ankara’da İl Eşbaşkanları toplantısı var. Gelinen durumu ve seçim hazırlıklarını konuşacağız.”

 

İsmet Karaca, Bursa için acil eylem planını hazırladı

 

Son önseçimi 1999’da yapan CHP’de parti örgütü 16 yıl aradan sonra önüne önseçim sandığı gelmesinin heyecanını yaşıyor.

3 yıldır Osmangazi İlçe Başkanı olarak görev yapan İsmet Karaca da 44 sıra numarasıyla yarışacağı önseçimin iddialı aday adaylarından biri.

Sohbet ederken mutluluk duyduğu bir gözlemini paylaştı:

Adayı arkadaşlarımızın Osmangazi’de gidecekleri yer belli. Bursa’da ilk bizim açtığımız, tabelası olan mahalle temsilciliklerinde örgütle bir araya geliyorlar.”

Tespitini paylaştı:

Örgütümüze önseçimle büyük bir enerji geldi. İnsanların çalışma arzusu ve umudu arttı. İlk kez bir seçim öncesi böyle hava yaşanıyor.”

Bir yandan da…

Milletvekili seçilmesi halinde yapacaklarına ilişkin acil eylem planı adı altında yaptığı hazırlığı açıkladı. Öncelikle taahhüdü şu:

Sabahlara kadar çalışıp sorunları takip edeceğim. Önceliği de taşeron işçiler sorununa vereceğim.”

Verdiklerinin karşılığını iktidar partisinden alamayan bir kentte yaşadığımızı, özellikle sağlık yatırımlarında çok geri kalındığını, hızlı trenin geleceğinin hiç belli olmadığını kaydetti.

1. sınıf tarım arazileri hızla el değiştiriyor. Binlerce dönüm arazinin kimler tarafından toplandığı belli değil” diyerek farklı bir noktaya parmak bastıktan sonra da acil eylem planı içinde en önemsediği maddeyi açıkladı:

En hassas noktam şu: 4+4+4 eğitim sisteminin getirdiği tek tipçi ve ayrımcı eğitime son verilmesi, çocukların ve gençlerin katılımcı, laik, çağdaş eğitim sistemiyle 2015-2016 eğitim yılında buluşturulması en büyük hedefim.”

 

En renkli aday adayı Mustafa Avşar

 

 

7 Haziran seçimleri için AK Parti’ye aday adayı olarak başvuranlar arasında bize göre en renkli ve dikkat çekici kişilik Mustafa Avşar oldu.

Başvuru yaptığı ilk günden beri büyük bir doğallıkla ve inançla çalışmasını sürdürüyor. Televizyonlara konuk oluyor, ziyaretler yapıyor. Listede yer bulabilir mi bilinmez, ama çalışkan bir siyasetçi kazandık.

 

DSP başvuruları 31 Mart’a kadar

 

1999’daki seçimlerden hem genel hem de yerel iktidar olarak çıkan DSP’de 7 Haziran seçimlerine yönelik aday adaylığı başvuruları başladı. Başvurulan 31 Mart Salı günü sona erecek.

Kulağımıza gelen bilgilere göre, DSP’de Bursa’dan aday adayı olarak yapılan başvuru sayısı 25’i aştı.

Bu arada…

Adaylarını merkez yoklaması yöntemiyle belirleyecek olan DSP’de başvurular Genel Merkez’le birlikte il ve İlçe örgütlerine yapılabiliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.