1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasetin sürpriz gündemi: Partilerde yeni yapılanma!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin sürpriz gündemi: Partilerde yeni yapılanma!

A+A-

Kim ne derse desin… DYP Yıldırım İlçe Başkanı olarak Bursa siyasetinin sembol isimleri arasına giren Mustafa Bayrak kentin üretken ve üretkenliğini de renkli sunumlarla sergileyen siyasetçisiydi.

Sağlık nedenleriyle siyaseti noktalasa da İnegöl’ün Boğazova Yaylası’ndan Bursa’yı gözlemlemeye devam eden Bayrak’ın daha 2000’li yılların başlarında gündemde yer alan kent ve siyaset yapılanması önerileri vardı.

Örneğin…

Ankara Yolu’nun altı ve üstü olarak Yıldırım İlçesi’nin ikiye bölünmesi ve yolun altına yeni bir ilçe kurulması önerisi pek çok kişinin aklında duruyor.

Yanı sıra…

Siyasi partilerde ilçe teşkilatlarının ekonomik anlamda partiye yük haline geldiğini söyleyip “Seçim dönemleri açılsınlar, seçim dışında tabelayı indirsinler” önerisi de zaman zaman muhalefet partilerinde konuşuluyor.

Şu sıralardaysa, Mustafa Bayrak’ın 15 yıl önce söylediğine benzer başka bir siyasi eğilim ortaya çıktı.

İlçe teşkilatları ya da örgütleri için değil, ama siyasi parti yapılanmalarında yer alan ilçe kadın ve gençlik kolları tartışılmaya başlandı.

Konu şu:

Bugün için tüm ilçelerde kadın ve gençlik kolları yapılanması tam olan ve tam işleyen tek parti var: AK Parti.

Bazı muhalefet partilerinin ilçe teşkilatları boş. Bir çoğunda kadın ve gençlik kolları yok. İlçelerin çoğunda muhalefet partileri için potansiyel sıkıntısı olduğu gibi, bazı ilçeler için siyasi ve ekonomik yük haline dönüşüyor.

Nitekim…

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu’nun partiler arası dayanışma adına yapmak istediği ziyaretlerde, ilçede kadın kolu olmadığı için CHP ve MHP kabulleri İl Kadın Kolları’nda yapmak zorunda kaldı.

İşte…

Tüm bu siyasi realiteler doğrultusunda siyasi parti yapılanmalarının elden geçirilip ilçelerde kadın ve gençlik kollarının askıya alınması yolunda bazı girişimler kulağımıza geliyor.

Hatta…

Anayasa değişikliği sonrası siyasi partiler yasasının değişime uyumlu hale getirilmesi aşamasında konunun gündeme girmesini bekleyenler var.

 

Bunun adı siyasi vefa: Recai Kutan

 

İki hafta önce Ankara’da yapılan düğünle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik oğlu Enes’i Ezgi Büyükhatipoğlu ile evlendirdi.

Türkiye’nin her yerinden ve her kesiminden binlerce konuğun katıldığı, devletin tüm temsilcilerinin olduğu düğünde dikkat çekenlerden biri de Recai Kutan’dı. Yaşlı ve hasta haliyle düğüne katılan Kutan’ın gelmesi çok anlamlıydı.

Çünkü…

Kapatılan Fazilet Partisi’nde Recai Kutan genel başkanken, Faruk Çelik de Bursa Milletvekili olarak genel başkan yardımcısıydı.

O bakımdan, Çelik’in düğününe çağırması kadar Kutan’ın gelmesi de çok özel bir siyasi vefaydı.

 

Bursa siyasetinin emektarı Hasan Üçyıldız’ı da kaybettik

 

40 yıl oluyor… Akşamları uğradığımız Tahtakale’deki işyerinde başladı dostluğumuz. Hayata pozitif bakan, neşeli, esprili biriydi. Sohbeti harikaydı.

Hasan Üçyıldız tanıştığımızda akşam olunca, Tahtakale’deki dükkanını kapatıp Adalet Partisi için koşuyordu. Sonra Doğru Yol Partisi’nin kurucu kadrosunda yer aldı, İl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Dahası…

Osmangazi Belediye Meclisi Üyesi olarak merkez belediyelerin kuruluş dönemine önemli katkıları oldu.

Pek bilinmez, ama bir dönem Atletizm Federasyonu Başkanvekilliği görevi üstlenen Hasan Üçyıldız’ın spora da hizmeti oldu. Atletizmin gelişmesi için kendi penceresinden düşünceler geliştirdi, Bursa atletizmine emeği geçti.

Gerçek bir Süleyman Demirel hayranı ve taraftarıydı. Her şeyden vazgeçti, Demirel’den asla vazgeçmedi.

Bir süredir sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. Onunla ilgili gelişmeleri Olay Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni İsmail Öztat büyüğümüzden öğreniyorduk. Dün sabah öğrendiğimiz hiç de beklediğimiz haber değildi.

Çünkü…

Hasan Üçyıldız’ın önce yoğun bakımdan, sonra hastaneden çıkıp gelmesini ve eskiden olduğu gibi neşeli siyasi sohbetler yapmayı bekliyorduk. Özlemiştik de.

Gelin görün ki, bugün sevenleriyle birlikte cenazesinde buluşacağız.

Hasan Üçyıldız bu kentin siyaset emektarı isimlerinden biriydi, onu çok özleyeceğiz.

Allah rahmet eylesin.

 

Bursa uyumadı ve tek federasyon başkanına sahip çıktı

 

Bu sütunlarda… 27 Ekim günü Güreş Federasyonu seçimi öncesinde yaşanan kulis gelişmelerine değinirken Bursa’ya şöyle seslendik:

Halen Bursa’nın tek federasyon başkanı olan Musa Aydın, 52 yıl sonra Türkiye’ye 5 madalya getirmenin başarısını cezalandırılarak görüyor.

13 Kasım’da yapılacak Güreş Federasyonu Başkanlığı için, AK Parti Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın aday olan iş ortağına siyasi irade desteği olacağına dair izlenimler var.

Biz de buradan Bursa’ya, Bursa’nın Bakanına, eski bakanına, milletvekillerine, belediye başkanlarına sesleniyoruz.

Bu kent tek federasyon başkanına sahip çıkamayacak kadar aciz değildir herhalde.

Gördük ki…

Bursa bu kez uyumadı ve tek federasyon başkanına sahip çıkıp Musa Aydın’ın yanında durdu. Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan CİMER’e yüzlerce elektronik posta ve mektup gitti.

Yine…

Bursa milletvekilleri Musa Aydın’ın yanında durup bunu da siyasi iradeye ilettiler.

Gelinen noktada…

Karşısına çıkarılmak istenen aday, destek olmayınca seçime giremedi ve Aydın da genel kuruldan göreve devam vizesi aldı.

Sohbetimizde de…

Başta Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, milletvekilleri olmak üzere kendine inanan ve destek veren, yanında olduklarını gösteren herkese teşekkür etti.

“Bu durum bize daha büyük sorumluluklar yükledi” deyip hedefini açıkladı:

“Tek hedefim var. Güreşimizi 1948, 1960 ve 1964 olimpiyatlarının başarı seviyesine çıkarmak ve o başarıları milletimize bir kez daha yaşatmak.”

Şunun da sözünü verdi:

“Güreşimiz çok güzel bir ivme yakaladı. Daha büyük başarılar için her şeyi yapacağız.”

 

Binicilik’te seçimi kaybettik

 

Spor branşlarında yalnızca Güreş Federasyonu Başkanlığı’na sahip olan Bursa ikinci federasyon olarak Binicilik Federasyonu Başkanlığı’na da çok yaklaştı, ama kaybetti.

Bursa’nın binicilik yaşamına yıllardır çok önemli hizmetler veren Selçuk Yedikardeş girdiği seçimde 57 delegenin oyunu alırken, başkan olarak seçime giren Atıf Bülent Bora aldığı 102 oyla yeniden seçildi.

Yedikardeş yeterli desteği bulabilseydi, Bursa ikinci federasyon başkanıyla sporda daha güçlü bir il olacaktı. Ancak bu sonuç, gelecek seçim için şimdiden umut verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.