1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Siyasette seçim hazırlığı: AK Parti ankete başladı, CHP aday arıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette seçim hazırlığı: AK Parti ankete başladı, CHP aday arıyor!

A+A-

Takvime göre... Yerel seçimler 31 Mart 2019'da yapılacak. Fakat, 24 Haziran'da aniden seçim yaşayan siyaset, kasımda da erken seçim olabileceği olasılığını gözden uzak tutmuyor.

Bunun da nedenleri var elbette.

Örneğin...

Yeni dönemin yeni yapısına göre yerel yönetimlerin şekillenmesi gerektiğini savunanlar var. AK Parti kurultayının yapıldığı sıradaki Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'nın televizyonlarda "kasım ayında yerel seçim olabileceğini" söylemesi de buna eklenebilir.

Gerçi...

AK Parti sözcüleri "gündemlerinde erken yerel seçim olmadığını" söylüyorlar, ama siyasette olmayacağı söylenenlerin olabildiğini hep gördük.

O süreçte...

Olağanüstü ya da tüzük kurultayı baskısı yaşayan CHP için de erken bir yerel seçim yangını bastırma fırsatıydı.

Baskıyı atlatan CHP erken seçime karşı açıklamalar yapsa da, döviz savaşı ile birlikte yaşanan ekonomik sıkıntılar iktidar için risk oluştursa da yerel seçim en önemli hedef olmayı sürdürüyor.

Üstelik...

Öyle bir noktaya gelindi ki, çok konuşulmaya başlanan seçime partiler 31 Mart adaylık süreçlerini erken tamamlayarak hazır olmaya çalışıyorlar.

Nitekim...

Genellikle kasımdan sonra başlayan aday belirleme süreçlerinin bu kez kasıma kadar tamamlanması isteği görülüyor.

Süreci hızlandıranların başında da AK Parti geliyor.

Kulağımıza gelenlere göre AK Parti, bazı büyük şehirlerde AK Partili belediye başkanlarının halkın gözündeki yerini ölçmek ve halkın kimi istediğini görmek amacıyla anketlere başladı.

CHP ise, iç bünyede değerlendirmeler yapıyor.

27-30 Eylül tarihlerinde milletvekilleriyle Bolu'da kamp planlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sağlıklı olmadığına inandığı önseçim yerine yeni bir aday belirleme yöntemi arayışında olduğu da konuşuluyor.

O yöntem...

Parti tabanı, il ve ilçe yönetimleri, milletvekilleri ve kent dinamikleri arasında sağlanacak konsensüs olarak tanımlanıyor.
 

Türkyılmaz iddialı: Myrleia antik kenti turizmin yıldızı olacak 2.-yazi-icin-kemal-kilicdaroglu,-hayri-turkyilmaz,-ergul-batman.jpg

 

Mudanya'nın cumartesi trafiğinde Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'la karşılaştık Mudanya'nın geleceği üzerine sohbet ettik.

Her zamanki iddiasını ortaya koydu:

"Mudanya çok yakında turizmin en bilinen yeri olacak. İddiam şu: Mudanya'nın Myrleia antik kenti yakında turizmin yıldızı olacak."

Bu noktada...

Geçtiğimiz günlerde genel başkan yardımcıları Gülizar Biçer Karaca ve Orhan Sarıbal'ın antik kent kalıntılarındaki inceleme sonrası CHP Genel Merkezi gündemine taşıma kararlarını anımsatıp şunu söyledi:

"Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da Myrleia konusunda aldığımız kararlara tam destek veriyor."

Şunu açıkladı:

"Genel Başkan Yardımcımız Orhan Sarıbal, İlçe Başkanımız Ergül Batman, ilçe yönetim kurulu ve kadın kollarının da bulunduğu ortamda tam destek verdiğini söyledi."

Şöyle devam etti:

"O görüşmede, sosyal demokrat CHP'li belediyelerin kentin değerlerine sahip çıkıp turizme kazandırmaları gerektiğini ifade etti. Myrleia arazisi için acele kamulaştırma kararımızı da çok doğru bulduğunu söyledi."

Şunu da ekledi:

"Mudanya'nın da, Myrleia'nın da önü artık açık."
 

Türk dünyası umutlu ve heyecanlı: Bişkek'te bizim insanlarımız! 3.-yazi-icin-ali-mollasalih-kirgizisyan-baskenti-biskek.jpg

 

Ali Mollasalih siyaset yaptığı dönemde iyi siyasetçi olarak dikkat çekiyordu. Günlük yaşam ve sorunlarına yönelik kent siyaseti üretiyordu.

Aktif siyasete mola verince Karadeniz'i, Doğu'yu, Güneydoğu'yu karış karış gezdi. Balkanlar'ın yanı sıra, Afrika'da, İran'da, Ortadoğu'da yardım heyetlerine katıldı, gözlemler yaptı. Biz de bu sütunlardan paylaştık.

Bayramda...

Kısa adı İHH olan İnsani Yardım Vakfı ile Kırgızistan'daydı. 15 noktada kurban kesimi ve 2 bine yakın kurban payı dağıtımıyla, okullarda bayram elbisesi dağıtımında bulundu.

Dönüşünde...

Neler gördüğünü sorduk, Ali Mollasalih de, küçük ve ekonomisi zayıf Kırgızistan'ın başkenti Bişkek gözlemlerini anlattı.

Söze...

"Bizim insanlarımız... Türkçe biliyorlar, zorluk çekilmiyor" diye başlayıp şunu söyledi:

"Bişkek caddeleri çok geniş, binalar çok düzenli. Komünizm dönemi şehir disiplini dikkat çekiyor. Fakat sinyalizasyon nedeniyle trafik felaket."

Şunu vurguladı:

"Kadınlar yaşamın her aşamasında var. Otobüs şoförlüğü, temizlik işçiliği yapıyorlar. Zaten yollarda erkekten çok kadınlar var."

Şöyle devam etti:

"Büyük binalara, geniş caddelere ve düzenli binalara karşın ekonomi zayıf, halk yoksul."

Gözlemi şu:

"Fakat halk umutlu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilgisini çok önemsiyorlar. Yakınlaşmanın iyi sonuçlar getireceğine inanıyorlar."

Şunu da ekledi:

"Hatta, 'Onların Dolar'ı varsa  de Allah'ımız var' gibi sloganlar dillerinde."

Bir gözlemi de şu:

"Eski yönetim döneminde FETÖ cenneti olmuş, ama yeni yönetim temizlemiş."
 

Bişkek'in sembolü camiyi bugün Erdoğan açıyor 4.-yazi-icin-biskek-camii-ve-ali-mollasalih.jpg

 

Türkiye'nin YÖK'e bağlı Manas Üniversitesi ile eğitim desteği götürdüğü Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yine Türkiye tarafından kentin sembolü haline gelen 10 bin kişilik dev bir cami de inşa edilmiş.
 

Açılışı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak camiyi Ali Mollasalih şöyle anlattı:


"Kırgızlar camiyi çok önemsiyorlar. Açılış öncesi kapalı ve kimseye gezdirmiyorlar. Açılışı da Türkiye'deki gibi dev bir mitingle yapmaya hazırlanıyorlar."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.